معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ۵۰۳هزار واحد به شدت آسیب‌دیده از کرونا تاکنون در سامانه کارا ثبت‌نام کرده‌اند و ۱۲هزار و ۷۴۲ میلیارد ریال تحت عنوان تسهیلات کرونا از سوی مؤسسات عامل پرداخت شده است.

عیسی منصوری در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم درباره جزئیات پرداخت تسهیلات کرونا گفت: براساس آخرین آمارها، تعداد 503هزار واحد تاکنون در سامانه کارا ثبت‌نام کرده‌اند. این تعداد 290هزار پرونده و 655هزار نفر اشتغال را شامل می‌شود که توسط 13 دستگاه اجرایی بررسی شده و 102هزار و 429 میلیارد ریال تسهیلات را دربرمی‌گیرد.

وی گفت: از کل 285هزار پرونده ارسال شده به مؤسسات عامل، 36هزار پرونده مصوب و تسهیلات مربوط به 23هزار پرونده پرداخت شده است. تاکنون 12هزار و 742 میلیارد ریال تحت عنوان تسهیلات کرونا از سوی مؤسسات عامل به مشمولان پرداخت شده است.

منصوری افزود: تعداد 834 زیر رسته به شدت آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی شناسایی شده است. تعداد بنگاه‌های آسیب‌دیده ذیل 14 رسته منتخب 3 میلیون واحد است که 1.3 میلیون واحد آن بیمه‌شده و دارای کد کارگاهی و 1.7میلیون واحد فاقد بیمه و کدکارگاهی هستند. این تعداد 2.8 میلیون نفر بیمه شده و 3 میلیون نفر فاقد بیمه را شامل می‌شود.

به گفته منصوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت با 324 زیررسته و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با 213 زیررسته و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با  154 زیررسته به ترتیب بیشترین زیررسته‌های شناسایی شده و آسیب‌دیده از کرونا را به خود اختصاص می‌دهند. وی با بیان اینکه 400هزار میلیارد ریال برای پرداخت تسهیلات کرونا درنظرگرفته شده است، گفت: از کل رقم 35هزار میلیارد ریال برای 108 شرکت بزرگ حمل و نقل عمومی مسافر برون‌شهری اعم از هوایی، ریلی و دریایی، 33هزار و 300 میلیارد ریال جهت پرداخت تسهیلات به مؤسسات عامل معرفی و 9هزار و 200 میلیارد ریال نیز به مشمولان پرداخت شده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره مشمولان فاقد بیمه تسهیلات کرونا گفت: برای شناسایی این افراد با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه ازجمله صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی، کشور، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، جهاد کشاورزی، تعاون، فنی و حرفه‌ای و بهزیستی کشور، هماهنگی لازم صورت گرفته و بیش از یک میلیون و 986 هزار نفر از شاغلان شناسایی و احراز شده‌اند که تاکنون برای یک میلیون و 834هزار نفر از آنها پیامک ارسال شده است.

وی همچنین گفت: از جمع کل پیامک‌های ارسالی، تعداد 564هزار پیامک از طریق وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات به مشمولان ارسال شده است و براساس آمار سامانه کارا، تاکنون حدود 4درصد از مشمولان فاقد بیمه تسهیلات کرونا در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند.