توقیف اموال کارگران شرکت روغن  نباتی نرگس شیراز  منتفی شد

طبق اعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس، مشکل ۲۰ نفر از کارگران شرکت روغن نباتی نرگس شیراز که حکم توقیف اموال آنها به دلیل بدهی کارخانه به بانک صادر شده بود، برطرف شده است.

به گزارش ایسنا، در روزهای گذشته اخباری درباره حکم توقیف اموال ۲۰ کارگر روغن نباتی نرگس شیراز به دلیل بدهی کارخانه به بانک، منتشر شده بود.

در این رابطه «محمدهادی زارع» رئیس شورای اسلامی کار شرکت روغن نباتی نرگس شیراز گفته بود که مسئولان وقت کارخانه برای کاهش بدهی مجموعه روغن نباتی در اسفند ماه سال ۱۳۹۲ حدود ۱۰۰ نفر از پرسنل و کارگران را مجبور کردند با مراجعه به بانک و با ضمانت خودشان اقدام به دریافت وام ۲۰ میلیونی کنند که در نهایت آنها توانستند مبلغی بالغ بر دو میلیارد تومان وام برای کاهش مشکلات این مجموعه دریافت کنند.

به گفته وی، مسئولان کارخانه به بانک تعهد محضری داده بودند که در صورت بازنشستگی و اخراج کارگران از کارخانه اقساط وام را خودشان بپردازند و وام را در شش ماه تسویه کنند اما متاسفانه با گذشت شش سال از این ماجرا مسئولان کارخانه نه تنها وام را تسویه نکردند بلکه حدود ۳۴۰ میلیون تومان هم بدهکار بانک هستند. به دلیل نپرداختن وام در موعد مقرر توسط مسئولان کارخانه، بانک اقدام به صدور حکم توقیف اموال برای ۲۰ نفر از کارگران کرد.

زارع همچنین گفته بود که با توجه به اینکه کارخانه هیچ تعهدی در قبال پرداخت و تسویه این وام ندارد بنابراین چک شخصی کارگران و ضمانت‌نامه‌های آنها در اختیار بانک است.

در همین زمینه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس درباره آخرین وضعیت این کارخانه اعلام کرد که حدود یک ماه پیش جلسه‌ای تحت عنوان حمایت قضایی از تولید به ریاست دادستان استان فارس و با حضور روسای دستگاه‌های اجرایی این استان برگزار شده و این مسأله بعد از برگزاری جلسه مذکور حل شده است. 

طبق اعلام این سازمان، اموال کارگران شرکت روغن نباتی نرگس شیراز در حال حاضر توقیف نیست.

    

تعدیل ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه  «رینگ اسپرت نور نی‌ریز»

نماینده نی‌ریز و استهبان در مجلس از تعدیل ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه رینگ اسپرت نور نی‌ریز در پی نوسانات ارزی خبر داد.

اصغر مسعودی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: به‌رغم اینکه حدود 80درصد رینگ اسپرت ایران خودرو در نی‌ریز تولید می‌شود اما مواد اولیه موردنیاز برای تولید این محصول باید از خارج از کشور تامین شود.

نماینده نی‌ریز و استهبان در مجلس با بیان اینکه مواد اولیه تولید رینگ اسپرت از آلمان وارد کشور می‌شود، افزود: در صورتی که این مواد با ارز دولتی در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد از یک سو ظرفیت تولید افزایش پیدا می‌کند و از سوی دیگر اشتغال موجود حفظ می‌شود. وی با بیان اینکه نوسانات ارزی موجب تعدیل 200 نفر از کارگران کارخانه رینگ اسپرت نی‌ریز شد، اظهار کرد: سرمایه‌گذاران این کارخانه تاکنون تسهیلاتی دریافت نکردند و خود به تنهایی کارخانه را اداره می‌کنند بنابراین در صورتی که مواد اولیه در اختیار این کارخانه قرار گیرد نه تها می‌توانند ظرفیت تولید را افزایش دهد بلکه زمینه اشتغالزایی بیشتر نیز فراهم می‌شود. عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: به‌رغم تذکرات بسیار به وزارت صنعت، معدن و تجارت و ارسال نامه‌های متعدد، تامین مواد اولیه موردنیاز رینگ اسپرت نور نی‌ریز مورد بی‌توجهی این وزارتخانه قرار گرفته است. نماینده نی‌ریز و استهبان در مجلس با بیان اینکه مواد اولیه موردنیاز تولید رینگ اسپرت چندین ماه در گمرک معطل می‌ماند و در برخی موارد اقدامی برای ترخیص آنها انجام نمی‌گیرد، ادامه داد: حدود 500 کارگر در این کارخانه مشغول به کار بودند که به دلیل نبود مواد اولیه 200 نفر از آنها تعدیل شدند، حال آنکه می‌توان با حمایت از این واحدهای تولیدی زمینه داخلی‌سازی را فراهم کرد.