استاندار مرکزی گفت: ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای پرداخت حقوق معوق کارگران و خرید مواد اولیه تولید به شرکت هپکو اراک پرداخت می‌شود.

سیدعلی آقازاده در گفت‌وگو با ایرنا افزود: در نشست مجمع نمایندگان و استاندار مرکزی با وزیر صنعت، معدن و تجارت، سرپرست سازمان خصوصی‌سازی، رئیس سازمان گسترش و صنایع ایران، مدیران عامل بانک ملی و کشاورزی، مدیران مپنا، مدیر قرارگاه خاتم‌الانبیا، معاونان وزارت اقتصاد، نیرو و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس کل دادگستری استان، مقرر شد باقیمانده تسهیلات ۹۰۰ میلیارد ریالی شرکت هپکو اراک به مرور توسط بانک ملی ایران پرداخت شود.

وی ادامه داد: در این نشست مقرر شد مدیر هلدینگ هپکو براساس وکالت‌نامه‌ای که مالک کنونی این شرکت به سازمان خصوصی‌سازی داده تا روز پنجشنبه تعیین و مستقر شود.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: بانک ملی در این نشست مکلف شد، باقیمانده تسهیلات شرکت هپکو اراک را به شرطی که علاوه بر پرداخت حقوق کارگران، برای تامین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز و تولید محصولات هزینه شود، به این شرکت پرداخت کند.

آقازاده گفت: برای پرداخت باقیمانده تسهیلات شرکت هپکو مدیریت این شرکت باید قرارداد دریافت تسهیلات را با بانک ملی منعقد کند.

وی ادامه داد: امید است با این تصمیم و تعیین مدیریت جدید شرکت هپکو، حقوق کارکنان این شرکت تا پایان شهریور ماه پرداخت شود.

استاندار مرکزی افزود: همچنین در این نشست مقرر شد پیگیری قراردادهای خرید محصولات شرکت هپکو با برخی سازمان‌ها ازجمله خانه معدن ایران، سازمان راهداری کشور و بخشی از وزارت صنعت، معدن و تجارت که نیازمند محصولات این شرکت هستند، توسط نمایندگان مجلس پیگیری شود.

آقازاده خاطرنشان کرد: فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا نیز در این نشست گفت این قرارگاه به دلیل برخی مشکلات ازجمله طلب ۳۳۰هزار میلیاردی از کارفرمایان، شهرداری‌ها و بخش خصوصی، توان خرید و رفع مشکلات این شرکت را ندارد.

مدیریت جدید آذرآب اراک به زودی مشخص می‌شود

استاندار مرکزی همچنین گفت: در این نشست مقرر شد سهام بانک کشاورزی در شرکت آذرآب واگذار و مدیریت این شرکت تا روز پنجشنبه توسط سهامدار عمده که اکنون بانک کشاورزی است، معرفی شود.

آقازاده افزود: همچنین مقرر شد سهام شرکت آذرآب اراک در مرحله بعدی به مپنا یا یک شرکت مشابه مپنا واگذار شود.

وی با یادآوری حضور نمایندگان شرکت مپنا در این نشست گفت: نمایندگان این شرکت استقبالی خوبی از واگذاری سهام بانک کشاورزی نداشته و مقرر شد ظرف مدت ۱۰ روز آینده نمایندگان مپنا با گزارش کاری که از آذرآب به دست می‌آورند، نتیجه را اعلام کنند.

استاندار مرکزی همچنین اظهار داشت: براساس تصمیم‌گیری‌های انجام شده در این نشست شرکت واگن پارس اراک به صورت قطعی به شرکت مپنا واگذار می‌شود.

آقازاده افزود: موافقت اولیه مپنا برای واگذاری سهام واگن پارس اراک به این شرکت نیز در این نشست صادر شد.

وی ادامه داد: شرکت واگن پارس اراک به احتمال قوی ظرف مدت چند هفته آینده پس از انجام مراحل قانونی به شرکت مپنا واگذار می‌شود.

استاندار مرکزی با یادآوری نشست مجمع نمایندگان و نماینده ارشد دولت در استان با رئیس مجلس گفت: در این نشست علاوه بر دغدغه‌های نمایندگان استان مسائل و مشکلات شرکت‌های هپکو و آذرآب نیز مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.