رئیس جمهور لتونی مدعی شد، ائتلاف ناتو باید در صورتی که روسیه پشت تخریب خط لوله انتقال گاز فنلاند-استونی باشد، با جدیت گزینه بستن دریای بالتیک به روی کشتی‌های روسی را در نظر بگیرد.  ادگارس رینکویکس در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی کشورش اظهار کرد: «نظر من این است چنانچه ما شاهد حوادثی از این نوع باشیم، ناتو باید صرفا دریای بالتیک را به روی کشتی‌ها ببندد. این کار را می‌توان انجام داد.» دفتر این رئیس جمهور لتونی بعدا توضیح داد منظور او  مشخصا بستن این دریا به روی کشتی‌های روسیه و نه تمامی ترافیک دریایی بوده است. رینکویکس گفت، علت اینکه هنوز در میان اعضای ناتو این گزینه مورد بحث قرار نگرفته این بوده که هنوز تحقیقات درباره حادثه تخریب خط لوله فنلاند-استونی مشهور به خط لوله «بالتیکانکتور» در حال اجراست اما اعمال یک محاصره دریایی یکی از گزینه‌های برخورد که روی میز قرار گرفته، است.

رئیس جمهور لتونی اضافه کرد: البته این مورد با کلیت مجموعه قوانین بین‌المللی دریاها مرتبط است. طبق قوانین بین‌المللی، اعمال محاصره دریایی به عنوان یک اقدام جنگی در نظر گرفته می‌شود. خط لوله انتقال گاز زیردریایی بالتیکانکتور که متصل کننده یک ترمینال واردات گاز طبیعی مایع در فنلاند به استونی است، روز هشتم اکتبر به دلیل افت ناگهانی  فشار در این خط لوله تعطیل شد. سائولی نینیستو، رئیس‌جمهور فنلاند اعلام کرد «یک طرف خارجی» متهم به دست داشتن در تخریب این خط لوله و همچنین دو کابل انتقال داده زیردریایی در همان نزدیکی آن بوده است. ناتو تاکنون در پاسخ به این حادثه اقدام به استقرار کشتی‌های مین‌روب و هواپیماهای گشت‌زنی در دریای بالتیک «با هدف حراست از زیرساخت زیردریا» کرده است.

بستن دریای بالتیک به روی کشتی‌های روسی به منزله محاصره بندر سن پترزبورگ، دومین بندر تجاری بزرگ روسیه است. این اقدام همچنین باعث قطع شدن کامل دسترسی دریایی روسیه به منطقه کالینینگراد با توجه به اینکه دسترسی زمینی‌اش به این منطقه از طریق استونی، لتونی و لیتوانی در اثر تحریم اتحادیه اروپا به بهانه جنگ اوکراین قطع شده، خواهد شد. از سوی دیگر سه کشور سوئد، دانمارک و آلمان همچنان مشغول تحقیقات در مورد عامل انفجار خطوط لوله نورد استریم در سپتامبر ۲۰۲۲ هستند. این خط لوله انتقال گاز طبیعی بین روسیه و آلمان در اثر یک سری انفجارهای زیردریایی که رسما هنوز حل نشده باقی مانده‌اند، تخریب شد. سیمور هرش، گزارشگر محقق مشهور غربی، ماه فوریه گذشته با منتشر کردن یک مقاله جنجالی، دولت‌های آمریکا و نروژ را متهم به سازماندهی انفجار نورد استریم کرد. دولت آمریکا رسما ادعاهای سیمور هرش و گزارش او را تکذیب کرده است.