ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در پیامی ویدیویی گفت که از نخستین روز ماه میلادی جاری، نیرو‌های کی‌یف «ده‌ها منطقه مسکونی را آزاد» کرده و ۱۰۰۰ کیلومتر مربع از خاک خود را در شرق و جنوب این کشور، از کنترل روسیه خارج کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، همزمان با سفر وزیر خارجه آمریکا به اوکراین برای اعلام کمک‌های بیشتر به این کشور، کی‌یف از «ضدحمله رعدآسایی» خبر داد و مدعی شد که طی آن، بخش‌هایی از قلمرو شرقی و جنوبی خود را که در کنترل روسیه بود، آزاد کرده است.

زلنسکی همچنین ویدیویی منتشر کرد که در آن، سربازان اوکراینی مدعی شدند که کنترل شهر «بالاکلیا» در نزدیکی خارکیف (بزرگترین شهر اوکراین) را به دست گرفته‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا که به اوکراین سفر کرده بود، پیش از ترک کی‌یف گفت: ما یک به‌روزرسانی جامع درباره این ضدحملات دریافت کردیم و بار دیگر می‌گویم که هنوز برای حرف زدن درباره آن زود است، اما شاهد پیشرفت‌های واضح و واقعی در میدان نبرد هستیم، خصوصا پیرامون منطقه خرسون، همچنین در منطقه دونباس هم تحولات جالبی رخ داده است.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که کشورش تا هر وقت که لازم باشد، از اوکراین حمایت می‌کند.

اگر این ضدحملات تایید شده و مواضع حفظ شود، به معنای ضربه سنگینی برای روسیه خواهد بود؛ سرویس‌های اطلاعاتی غرب می‌گویند مسکو متحمل تلفات سنگینی شده است. این همچنین به معنای تقویت چشمگیر اوکراین خواهد بود؛ کی‌یف می‌خواهد به حامیان غربی خود نشان دهد که می‌تواند ورق مناقشه را برگرداند و شایسته تداوم حمایت‌های آن‌هاست.