سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه مطالبه 30 ساله مردم را به5 سال کاهش داد

معاون توسعه و بهره‌برداری فاضلاب آبفای اصفهان گفت: مردم برنده نهایی احداث شبکه جمع‌آوری، خطوط انتقال و تأسیسات تصفیه پساب در شهرستان‌های مبارکه و لنجان به‌عنوان پروژه شاخص زیست‌محیطی با مشارکت شرکت فولاد مبارکه و آبفای اصفهان هستند.

امیرحسین حکمتیان با اشاره به احداث شبکه جمع‌آوری، خطوط انتقال و تأسیسات تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرستان‌های مبارکه و لنجان با مشارکت شرکت فولاد مبارکه و آبفای استان اصفهان اظهار داشت: شرکت فولاد مبارکه در قالب قرارداد بیع متقابل با شرکت آبفای استان اصفهان نسبت به تأمین منابع مالی موردنیاز برای احداث شبکه و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در شهرهای شهرستان مبارکه شامل دیزیچه، زیباشهر، کرکوند، مبارکه و همچنین در شهرهای زاینده‌رود، زرین‌شهر، سده لنجان، ورنامخواست و چمگردان در شهرستان لنجان اقدام کرد تا از پساب حاصل از احداث این شبکه‌های فاضلاب در بخش صنعت استفاده کند.

وی افزود: طی این قرارداد تاکنون 500 کیلومتر لوله‌گذاری فاضلاب و احداث یک تصفیه‌خانه و 6 باب ایستگاه پمپاژ فاضلاب انجام گرفته و بر اساس آن 450 لیتر در ثانیه از پساب حاصله در صنعت فولاد استفاده خواهد شد که این امر نقش مهمی در کاهش بارگذاری آب مصرفی بر رودخانه زاینده‌رود داشته است.

معاون توسعه و بهره‌برداری فاضلاب آبفای اصفهان تصریح کرد: با توجه به اعتبارات محدود دولتی در سنوات گذشته برای احداث تأسیسات فاضلاب در شهرستان‌های مبارکه و لنجان، قطعا تا 30 سال آینده مردم این شهرها از خدمات دفع بهداشتی فاضلاب بهره‌مند نمی‌شدند؛ اما با مشارکت شرکت فولاد مبارکه و شرکت آبفای اصفهان در این پروژه، طی 5 سال شاهد پیشرفت فیزیکی بیش از 90 درصد هستیم.

وی اضافه کرد: منافع این طرح شامل ارتقای استانداردهای زیست‌محیطی منطقه، افزایش سطح بهداشت عمومی و حفاظت کیفی از منابع آب‌های زیرزمینی و کاهش بارگذاری آب مصرفی موردنیاز صنعت در رودخانه زاینده‌رود است.

    

باید به فولاد مبارکه برای تولید تختال‌های ویژه تبریک گفت

رئیس پیشین هیئت عامل ایمیدرو در خصوص نقش شرکت‌های فولادی در توسعه و اقتصاد کشور گفت: شرکت فولاد مبارکه توانسته با تولید ورق‌های خاص همچون API که در صنعت نفت و گاز مورداستفاده قرار می‌گیرد در این مسیر گام‌های مثبتی بردارد؛ لذا باید به این شرکت برای تولید این محصولات و کمک به اجرای پروژه انتقال نفت گوره به جاسک تبریک گفت.

مهدی کرباسیان گفت: شرکتی مانند شرکت فولاد مبارکه که انواع ورق را تولید می‌کند و به سمت تولید ورق‌های خاص همچون API به‌عنوان یکی از محصولات فولادی خاص و مورداستفاده در صنعت نفت حرکت کرده، می‌تواند به توسعه صنعت و اقتصاد کشور کمک کند. البته در کنار این نوع از محصولات فولادی، تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالا، همچون کاتد مس در صنایع معدنی نیز در ارزآوری برای کشور مؤثر است.

در حال حاضر ایران در تولید ورق به مرز خودکفایی نزدیک شده و تقریبا تمامی نیاز صنایع کشور به ورق‌های مختلف در داخل تأمین می‌شود که در این بخش فولاد مبارکه نقش بسیار پررنگ و مهمی داشته است. کرباسیان در این باره گفت: ورق‌های خاص فولادی جایگاه خاص و مؤثری در اقتصاد دنیا دارند. برای مثال در صنعت نفت و گاز باید ورق‌هایی تولید شود که قابلیت و استانداردهای لازم جابه‌جایی گازترش را داشته باشد. هم‌اکنون نیز می‌بینیم که برای انتقال نفت گوره به جاسک از ورق‌های تولیدشده توسط شرکت فولاد مبارکه استفاده شده است و باید به فولاد مبارکه بابت تولید این محصول تبریک گفت؛ چراکه توانسته با تولید ورق خاص امکان جابه‌جایی نفت را در این مسیر فراهم کند. وی ادامه داد: البته باید اشاره شود که چند سال روی تولید این محصول کار شده و اکنون ثمره آن در صنعت نفت کشور مورداستفاده قرار گرفته است. این موضوع برای کشور هم صرفه‌جویی ارزی بالایی به همراه دارد و هم اینکه ایران را به تکنولوژی‌های روز دنیا مجهز می‌کند.