حسین حسینی که این روز‌ها به اردوی تیم ملی رفته تا از شانس خوبی برای حضور در جام ملت‌های آسیا برخوردار باشد، معتقد است باید جای رحمتی در استقلال بازی کند و مهره فیکس تیم شفر باشد. این در حالی است که رحمتی در این فصل، واکنش‌های خارق‌العاده‌ای نداشته اما نسبت به چند سال اخیر، مطمئن‌‌تر و کم‌اشتباه‌تر ظاهر شده است. او تا همین هفته، یکی از کم‌اشتباه‌ترین گلرهای لیگ بوده و به عنوان یکی از سه دروازه‌بان برتر فصل، دلیلی برای تردید به وینفرد شفر نداده است. شاید حسینی، آینده استقلال باشد اما در زمان حال، همچنان همه راه‌ها به سیدمهدی ختم می‌شوند. دروازه‌بانی که دیگر چالاکی اولین سال‌های جوانی‌اش را ندارد اما به کمک تجربه‌اش، زندگی را برای مهاجمان تیم‌های حریف سخت می‌کند.

رحمتی زیر ذره‌بین

سیدمهدی رحمتی این فصل در هشت بازی برای استقلال به میدان رفته است. او یکی از 6 گلر فوتبال ایران است که در همه دقایق فصل برای تیم‌های‌شان بازی کرده‌اند. رحمتی در این هشت بازی پنج بار دروازه را بسته نگه داشته و تنها در سه مسابقه تسلیم شده است. در واقع رحمتی در 62 درصد بازی‌ها کلین‌شیت کرده و از این حیث، سومین گلر برتر لیگ به شمار می‌رود. بیرانوند با چهار کلین‌شیت در پنج مسابقه و ثبت آمار 80 درصدی بسته نگه داشتن دروازه، در جایگاه اول دیده می‌شود و وحید شیخ ویسی سنگربان اصلی پیکان با پنج کلین‌شیت در هفت بازی و بسته نگه داشتن دروازه در 71 درصد بازی‌ها، نفر دوم فهرست محسوب می‌شود. رشید مظاهری که این اواخر پای ثابت اردوهای تیم ملی بوده، در هفت بازی فقط دو بار کلین‌شیت کرده و آمارش تنها به کلین شیت در 5/28 درصد بازی‌ها می‌رسد. محسن فروزان تراکتورسازی و اکبر منادی پدیده مشهد با 50 درصد کلین شیت، پشت سر رحمتی ایستاده‌اند. در بین دروازه‌بان‌هایی که حداقل در 50 درصد بازی‌های این فصل حاضر بوده‌اند، بدترین آمار مربوط به کوروش ملکی است. او در پنج بازی در ترکیب سپیدرود، حتی یک بار نیز موفق به بسته نگه داشتن دروازه نشده است. اگر میانگین گل خورده در هر بازی به جای کلین‌شیت، معیار قضاوت گلرها باشد، رحمتی باز هم روی سکوی سوم قرار می‌گیرد. او در این هشت مسابقه چهار گل دریافت کرده و در واقع در هر بازی، 50 درصد گل خورده است. بیرو با دریافت 20 صدم گل در هر مسابقه، باز هم صدرنشین آمار دروازه‌بان‌ها به شمار می‌رود و شیخ ویسی با دریافت 43 صدم گل در هر جدال، نفر دوم آماده‌ترین گلرهای لیگ برتر است. اکبر منادی پدیده مشهد، آماری کاملا مشابه رحمتی دارد و به ازای هر دو بازی، یک گل خورده است. رشید مظاهری ملی‌پوش نیز با دریافت 29/1 گل در هر مسابقه، آمار ضعیفی از خودش به جا گذاشته است. پیام نیازمند و محسن فروزان با دریافت 88 صدم گل در هر مسابقه در کنار یوسف بهزادی با 60 صدم گل، تنها دروازه‌بان‌هایی هستند که با حضور در حداقل نیمی از بازی‌ها، به صورت میانگین در هر مسابقه کم‌تر از یک گل دریافت کرده‌اند. بدترین آمار نیز با 40/2 گل در هر جدال به کوروش ملکی سپیدرود اختصاص دارد.

چرخشی در کار نیست

استفاده چرخشی از دروازه‌بان‌ها نه فقط در فوتبال ایران، بلکه در اروپا نیز تنها در «کوتاه مدت» نتیجه‌بخش به نظر می‌رسد. وینفرد شفر فصل گذشته از سیدحسین در بازی‌های لیگ برتر و از رحمتی در دیدارهای جام حذفی استفاده می‌کرد و این دو سنگربان با هم کنار می‌آمدند اما واضح بود که این وضع ادامه پیدا نمی‌کند. شفر در تابستان باید از بین آنها یک نفر را انتخاب می‌کرد و انتخاب مرد آلمانی، کاپیتان پرتجربه استقلال بود. تزلزل رحمتی می‌توانست فضا را در اختیار حسینی قرار بدهد اما گلر شماره یک آبی‌ها کاملا مطمئن ظاهر شد تا حتی در جام حذفی نیز، خبری از سنگربان ذخیره تیم نباشد.