استقلال در فولادشهر، آزادی و جم به مصاف رقبا رفته و تنها در خانه، موفق شده طعم پیروزی را بچشد. این تیم در هیچ‌کدام از دو دیدار خارج از خانه، موفق نشده دروازه‌اش را بسته نگه دارد السد در تابستان علاوه بر حفظ چند مهره اصلی، گابی را از اتلتیکومادرید به خدمت گرفته و با قرار دادن او در مقابل ژاوی، یک ترکیب استثنایی در میانه میدان ساخته است. این تیم لیگ ستارگان قطر را رویایی شروع کرده است

آریا رهنورد

برای دومین فصل متوالی، استقلالی‌ها در جم شکست خوردند و هیچ امتیازی از مسابقه خارج از خانه با پارس جنوبی به دست نیاوردند. در کنفرانس مطبوعاتی بعد از پایان مسابقه، شفر به اشتباهاتش در انتخاب ترکیب اصلی اعتراف کرد اما دست روی این نکته گذاشت که ترجیح می‌دهد به جای اواسط یا اواخر فصل، در همین هفته‌های ابتدایی دست به آزمون و خطا بزند و همه چیز را در تیمش امتحان کند. این شکست، درست یک هفته بعد از قضاوت‌های هیجان‌آلود درباره پسران شفر، ثابت کرد که استقلال هنوز به یک تیم مدعی تبدیل نشده و سرمربی آلمانی برای ساختن تیمش، همچنان به «زمان» نیاز خواهد داشت.

تراکتور ابرقدرت نبود

به ثمر رساندن 3گل در برابر تراکتورسازی، تنها نشان‌دهنده پتانسیل بالای استقلال شفر نبود. بخش مهمی از آنچه در این مسابقه اتفاق افتاد، به ضعفِ تیم میهمان و ناهماهنگی بازیکنان این تیم با نقشه‌های مدنظر سرمربی نیز مربوط می‌شد. تراکتور با ستاره‌های پرشماری به آزادی قدم گذاشت تا روبه‌روی استقلال قرار بگیرد اما در پایان بازی، جان توشاک از بازی دادن به چند ستاره ابراز پشیمانی کرد و مدعی شد که نفراتی مثل مسعود شجاعی و اشکان دژاگه، هنوز آمادگی لازم را برای حضور در این میدان سخت نداشتند. البته که ستاره‌های استقلال در آن مسابقه فوق‌العاده ظاهر شدند اما گل اول این تیم با اشتباه مهلک مدافع تیم میهمان به دست آمد و روی 2گل دیگر نیز، ضعف مهره‌های دفاعی تراکتور کاملا مشهود به نظر می‌رسید. هواداران استقلال بعد از تماشای نبرد با تراکتورسازی، خیلی زود به این نتیجه رسیدند که مسیر پیشرفت تیم‌شان به سرعت طی شده و این تیم رقبا را در لیگ برتر پشت سر هم قلع‌وقمع خواهد کرد. با این وجود دوئل با پارس جنوبی در جم، زمانی برای مواجه شدن با حقیقت و پرهیز از قضاوت‌های شتاب‌زده در مورد استقلال بود. آبی‌ها ویژگی‌های مثبت فراوانی دارند و از پتانسیل فوق‌العاده‌ای نیز بهره می‌برند. آنها در خانه می‌توانند هر تیمی را به دردسر بیاندازد و هر حریفی را آزار بدهند اما هنوز برای دیدارهای خارج از خانه و چالش‌های دشوار لیگ برتر، آمادگی لازم را به دست نیاورده‌اند. این آمادگی شاید چند ماه دیگر در استقلال به وجود بیاید اما در شرایط فعلی، نمی‌توان انتظار داشت که آنها هر حریفی را به سرنوشت تراکتورسازی دچار کنند. آن هم تراکتوری که با ترکیب اصلی و اشتباه‌های دفاعی‌اش، در تهران به خودزنی مشغول بود.

سیلی پارس

تجربه یک شکست در 4هفته اول لیگ، ناامیدکننده نیست اما نباید فراموش کرد که استقلال در این 4هفته تنها توانسته یک پیروزی را جشن بگیرد. آبی‌ها طی 4هفته، تنها 5امتیاز ذخیره کرده‌اند. در بهترین و خوشبینانه‌ترین حالت، این یک شروع «متوسط» برای استقلال محسوب می‌شود. در این باشگاه، نشانه‌های امیدوارکننده‌ای برای آینده وجود دارد اما نباید انتظار داشت که در شرایط فعلی‌ نیز همه این نشانه‌ها به‌صورت همزمان در تک‌تک بازی‌ها ظاهر شوند. استقلال در فولادشهر، آزادی و جم به مصاف رقبا رفته و تنها در خانه، موفق شده طعم پیروزی را بچشد. این تیم در هیچ‌کدام از دو دیدار خارج از خانه، موفق نشده دروازه‌اش را بسته نگه دارد. دریافت 2گل از ذوب‌آهن بدون مرتضی تبریزی، یک زنگ خطر برای خط دفاعی آبی‌های پایتخت بود و در بوشهر نیز یک گل به خودی، همه 3امتیاز مسابقه را از این تیم گرفت. ترکیب اصلی وینفرد شفر در مقابل تیم مهدی تارتار و تغییرات زیاد او در ترکیب تیمش در طول 90دقیقه، نشان می‌دهد که این مربی هنوز به محک‌زدن بازیکنانش و انتخاب بهترین پست برای بازی آنها مشغول است و درباره ترکیب اصلی و نفرات نیمکت‌نشین، نظر قطعی ندارد. این تیم هنوز تمرکز نیم‌فصل دوم لیگ هفدهم در استفاده از تک‌موقعیت‌ها را نیز به دست نیاورده است. شکست در زمین پارس با همه تلخی‌هایش، می‌تواند تاثیر مفیدی بر آینده استقلال داشته باشد. اینکه آنها در هفته‌های ابتدایی شکست بخورند و به شکل دقیق به همه ضعف‌هایشان پی ببرند، بهتر از سرپوش گذاشتن روی نقاط ضعف به کمک پیروزی در برابر رقبای دست‌وپابسته خواهد بود. شفر و شاگردانش به خوبی می‌دانند که هنوز باید پیشرفت کنند و حالا دیگر به نظر می‌رسد هواداران باشگاه نیز این موضوع را باور کرده‌اند و انتظارشان از تیم در این هفته‌ها را تعدیل خواهند کرد.

نوسان آبی

استقلال در پنجره تابستانی نقل‌وانتقالات، به‌مراتب بیشتر از آنچه تصور می‌شد تغییر کرد. این تیم در صورت حفظ مجید حسینی، امید ابراهیمی، سرور جپاروف و مامه تیام، نهایتا به یک یا دو بازیکن جدید برای ترکیب اصلی‌اش نیاز داشت اما همه این مردان کلیدی، باشگاه را به مقصد تیم‌های تازه‌ای ترک کردند تا فصل برای شفر در اوج سردرگمی آغاز شود. مربی آلمانی حتی برای انتخاب ترکیب 11نفره‌اش در مقابل پیکان با مشکل روبه‌رو بود و چاره‌ای به جز استفاده از نفرات جوان و بی‌تجربه نداشت. به مرور زمان، آبی‌ها نبض بازار را در دست گرفتند و رکوردهای تازه‌ای از تعداد خرید در یک پنجره نقل‌وانتقالات به نام خودشان ثبت کردند. حتی با وجود مشکلات ارزی، این تیم با مارکوس نویمایر، الحاجی گرو و طارق همام به توافق رسید و با این 3مهره قرارداد بست. دانشگر و محمدی‌مهر نگرانی‌ها در مورد خط دفاع را به حداقل رساندند، علی کریمی در خط هافبک به مهره فیکس تیم شفر تبدیل شد و مرتضی تبریزی، گزینه گرانقیمت و هیجان‌انگیز باشگاه برای حل مشکل گلزنی بود. بازیکنان خارجی استقلال در مقابل پارس جنوبی، بخشی از استعدادهایشان را به رخ کشیدند و نشان دادند که می‌توانند نقش پررنگی در استقلال لیگ هجدهم بر عهده بگیرند. این حجم از تغییرات اما برای به بار نشستن و ثمر دادن، نیازمند سپری شدن زمان خواهد بود. استقلالی‌ها به هماهنگی بیشتری نیاز دارند. به خو گرفتن مهره‌های تازه‌وارد به شرایط باشگاه و تطبیق پیدا کردن نفرات خارجی، به حال و هوای فوتبال ایران. شفر پازل فصل گذشته‌اش را کاملا به هم ریخته و حالا با قطعات جدید و کامل، ساخت یک پازل تازه را شروع کرده است.

آرامش واقعی به‌جای

 هیجان کاذب

اگر قرارداد همه مردان مهم استقلال در تابستان تمدید شده بود، حالا انتظار می‌رفت وینفرد شفر بیشتر بازی‌ها و همه جام‌ها را ببرد اما بدون تردید شرایط استقلال، انتظارات از مرد آلمانی را در وضعیت متفاوتی قرار خواهد بود. نه فقط مسابقه با پارس جنوبی، بلکه حتی جدال با السد قطر نیز نمی‌تواند معیار خوبی برای قضاوت تیم او باشد. السد در تابستان علاوه بر حفظ چند مهره اصلی، گابی را از اتلتیکومادرید به خدمت گرفته و با قرار دادن او در مقابل ژاوی، یک ترکیب استثنایی در میانه میدان ساخته است.

 این تیم لیگ ستارگان قطر را رویایی شروع کرده و این روزها به هیچ حریفی رحم نمی‌کند. استقلال این روزها به جای هیجان کاذبی که نظیر آن بعد از بازی تراکتورسازی شکل گرفت، به آرامش نیاز دارد و شاید این اصلی‌ترین وظیفه مدیران باشگاه است که همین حالا از شفر حمایت کنند و زمان لازم را در اختیار این مربی قرار بدهند. استقلال به‌تدریج بهتر خواهد شد و برای همه جام‌ها مبارزه خواهد کرد اما هنوز برای دل بستن به پیروزی این تیم در همه دیدارها، کمی زود به نظر می‌رسد.