نگاهی به وضعیت بورس در دولت رئیسی حاکی از آن است که سرمایه سهامداران طی 2.5 سال گذشته با کاهش حدود 40 درصدی روبه‌رو شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، دولت رئیسی شعارهای گذشته خود درباره بورس را به فراموشی سپرد و مقصر مشکلات فعلی بورس را دولت‌مردان سابق دانست؛ در آبان‌ماه امسال وزارت اقتصاد با اشاره به اینکه بازار سرمایه هنوز میراث‌دار شرایط دولت‌های گذشته بوده، مدعی شد دولت رئیسی درک کرده که بورس مسئله کل اقتصاد است.

در نگاه اول، شاخص کل در 2.5 سال گذشته صعودی بوده و از ابتدای دولت رئیسی تا کنون حدود 58 درصد افزایش داشته است. اگر چه این بازدهی برای بازه زمانی ۲.۵ ساله، چشمگیر نیست. اما باید دید بازارهای موازی در این مدت چه بازدهی از خود به ثبت رساندند؟ بررسی روند قیمتی دلار و طلای 18 عیار در این مدت خبر از آن می‌دهد که قیمت دلار در این مدت 130 درصد رشد کرده است. همچنین قیمت طلای 18 عیار نیز در دوره رئیسی جهش 167 درصدی را پشت سر گذاشته است.

این بدان معناست که بازار سهامی که رئیسی در صدد رونق آن بود، به‌شدت از رقبای سفته‌باز خود عقب مانده است. در چنین شرایطی طبیعی است که مردم، سرمایه‌ خود را به سمت بازاری ببرند که سود را تضمین می‌کند. البته رئیسی پیش از ریاست جمهوری خود، دم از ارائه تضمین برای جلوگیری از خسارت سهامداران خرد می‌زد.

نتیجه این مقایسه بدان معناست که اگر شخصی با امید به صحبت‌های رئیسی به جای خرید دلار و طلا در بازار سهام سرمایه‌گذاری می‌کرد، تا کنون حدود 40 درصد از ارزش واقعی سرمایه خود را از دست داده بود. بر فرض مثال، اگر فرد در ابتدای دولت رئیسی 100 میلیون تومان سرمایه داشته، با احتساب دلار 24 هزار و 680 تومانی در آن زمان، می‌توانست حدود چهار هزار و 51 دلار (اسکناس) بخرد.

بورس دولت رئیسی تنها گریبان سهامداران را نگرفت. چرا که به طور کلی تولید و سودآوری شرکت‌ها نیز در این دوره افت شدیدی داشته است. بررسی نمودار زیر نشان می‌دهد بازده دارایی شرکت‌های بورسی در این مدت با کاهش شدیدی روبه‌رو شده است. به طوری که بازده دارایی شرکت‌های بورسی از 17 درصد در ابتدای دولت رئیسی به 13 درصد در مقطع کنونی تقلیل یافته است. یعنی شرکت‌ها نسبت به دارایی ثبت شده خود با کاهش سودآوری روبه‌رو شده‌اند.

در نهایت باید گفت دولت رئیسی با اقداماتی که انجام داده به جای جذب سرمایه‌گذار برای بورس، موجب خروج سرمایه از بازار سهام شده است. همچنین تورم موجود نیز سبب شد تا تولید و سودآوری شرکت‌های بورسی نزولی شود.