عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: ما می‌دانیم چه تعداد واحد دامداری در کشور داریم، چقدر ظرفیت جوجه‌ریزی داریم، در چه فصلی چقدر تقاضا برای مرغ است؟ اطلاعات همه این‌ها را داریم، اما آقایان در کمیسیون آمار غلط می‌دهند و چون آمار ایراد دارد، نمی‌شود برایش برنامه‌ریزی کرد.

محمد سبزی، در خصوص کمبود و گرانی مرغ به اقتصاد۲۴ گفت: چند روز پیش در کمیسیون کشاورزی در حضور معاون وزیر جهادکشاورزی در مورد کمبود و افزایش قیمت مرغ صحبت کردم. در آنجا گفتم نوع حکمرانی ما ایراد دارد و باید اصلاح شود. ما در منابع بحران نداریم، بلکه اشکال در مدیریت منابع است، یعنی نمی‌توانیم امورات را درست و منطقی مدیریت کنیم.

به گفته نماینده ساوه، دولت از یک طرف مرغ وارد می‌کند و از طرف دیگر مرغدار ما نهاده ندارد. باید به آقایان گفت بروید بازار داخل را درست کنید؛ چرا وارد می‌کنید؟ الان ترکیه در حال گرفتن بازار ایران است.

وی تصریح کرد: ما از دولت توقع داریم که با صداقت، کارش را پیش ببرد. سال گذشته همین موقع، آقایان در کمیسیون کشاورزی یک حرف‌هایی می‌زدند که دقیقاً امسال همان مشکلات دوباره در حال تکرار شدن است. بالاخره مشکل باید یک جایی حل شود. حال اگر آقایان نمی‌توانند به درستی مدیریت کنند، باید از بخش خصوصی، اتحادیه‌ها و مرغداران پرسیده شود که چقدر جوجه‌ریزی داشته‌اند؟ و چقدر نهاده نیازمان است؟ یا بپرسیم بانک مرکزی چقدر باید به آن‌ها ارز بدهد؟

سبزی اظهار داشت: چرا بانک مرکزی برای واردات برنجی که خودمان تولید می‌کنیم، ارز دارد که بدهد، ولی برای سویایی که نیاز مرغدار است 

ارز نمی‌دهد؟ 

وی افزود: کمبود مرغ داریم و به همین علت قیمت آن افزایش پیدا کرد. چون مرغ در کشور کم است از سر اجبار چند میلیون قطعه تخم مرغ نطفه‌دار وارد کرده‌اند. سوال این است که اصلاً چرا باید چنین کاری صورت بگیرد؟ با مدیریت غلط این اتفاقات می‌افتد. اگر مرغ اجداد به اندازه می‌آمد، نیاز به وارد کردن تخم مرغ نداشتیم. حال، پروسه این کار چند ماه طول می‌کشد تا وضعیت اصلاح شود.

سبزی در پایان خاطرنشان کرد: آقایان مسئول، تدبیر نکرده و ترک فعل‌هایی داشته‌اند. ما از شخص رئیس‌جمهور، آقای مخبر و وزیر جهاد کشاورزی می‌خواهیم فکری اساسی کنند. اگر سفره و معیشت مردم مشکل داشته باشد، کار‌های عمرانی ضربدر صفر می‌شود و فایده ندارد.