افزایش مصرف نان در پی رشد قیمت برنج، گوشت و ...

مدیر کل غله سیستان و بلوچستان با اشاره به افت قدرت خرید مردم و تاثیر آن در افزایش مصرف نان در استان سیستان و بلوچستان، تاکید کرد: افزایش قیمت کالاهای اساسی مانند برنج، گوشت و ... مصرف نان را افزایش داده است؛ در این استان نان اصلی‌ترین قوت غالب مردم محسوب می‌شود که باید در سفره‌ها باشد مردم در این استان برنج را با نان مصرف می‌کنند.

محمدرضا سرگزی در گفت‌وگو با ایلنا، درمورد صف‌های طولانی نانوایی‌ها در سیستان‌ و بلوچستان، گفت: به‌رغم باور عمومی به نظر می‌رسد نسبتی میان طولانی بودن صف‌های نانوایی و مجهز شدن خبازان به دستگاه‌های کارتخوان‌ وجود ندارد و با اقدامات انجام شده تلاش کردیم تاحدودی صف‌ نانوایی‌ها در این استان را متعادل کنیم.

به گفته وی؛ در حال حاضر صددرصد نانوایان در سیستان و بلوچستان مجهز به دستگاه‌های کارتخوان شدند و امکان رصد و کنترل دستگاه‌های نظارتی بر عملکرد خبازان وجود دارد.

سرگزی تصریح کرد: خرید نان در روزهای پایانی هفته افزایش پیدا می‌کند چراکه این نگرانی وجود دارد که در روز جمعه ممکن است بعد از نماز اعتراضی در این استان شکل بگیرد از این‌رو در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه مردم نان بیشتری خریداری می‌کنند تا درصورت بروز هرگونه اتفاقی نان آنها تامین باشد این موضوع به‌خصوص در قسمت‌های حاشیه‌نشین بیشتر انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ایجاد صف در نانوایی‌های استان متعارف است، گفت: نان باید در سیستان و بلوچستان گرم به‌دست مردم برسد اگر یک نانوا نان را 10 دقیقه پیش پخته باشد و نان سرد شده شود مردم آن نان را خریداری نمی‌کنند بنابراین احتمال صف در نانوایی ها دور از انتظار نیست.

وی از افزایش ساعات کاری خبازی در این استان خبر داد و افزود: ساعات کاری برخی از نانوایی‌ها را بین 2 تا 4 ساعت افزایش دادیم و برخی از نانوایی‌ها را یکسره کردیم؛ همچنین اتباع بیگانه و فاقد شناسنامه جزو آمار جمعیتی ما قرار نمی‌گیرند اما قوت غالب خود را از نانوایی‌ها تامین می‌کنند.

وی با بیان اینکه مشکل کمبود آرد نداریم، گفت: قیمت نان در این استان نسبت به سایر استان‌ها کمتر است چراکه نرخ نان از سال 98 تغییر نکرده است؛ قیمت نان تافتون درجه یک 2 هزار تومان است تافتون سیستان و بلوچستان 860 گرم نان دارد و وزن چانه نان در این استان نسبت به دیگر استان‌ها  بالاتر است.