سخنگوی اتحادیه مرغ‌داران تخم‌گذار افزایش قیمت نهاده‌های دامی، افزایش هزینه حمل و نقل و کاهش تولید را از دلایل گران شدن تخم‌مرغ در بازار عنوان کرد.

ناصر نبی‌پور در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به افزایش قیمت مصوب نهاده‌های دامی در هفته‌های اخیر گفت: در هفته‌های اخیر دولت قیمت مصوب هر کیلوگرم کنجاله سویا را با افزایش 20 درصدی  3 هزار 220 تومان و هر کیلوگرم ذرت را با افزایش 15 درصدی یک هزار و 700 تومان تعیین کرده است.

وی افزود: پیش از این قیمت مصوب هر کیلوگرم ذرت و جو دامی 1500 تومان و کنجاله سویا 2750 تومان بود. سخنگوی اتحادیه مرغ‌داران تخم‌گذار تصریح کرد: به تبع افزایش قیمت مصوب، در بازار آزاد قیمت این دو نهاده مهم رشد قابل توجهی داشت، به نحوی که در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا به 16 هزار تومان و هر کیلوگرم ذرت به 4500 تومان رسیده است.

وی یادآور شد: 75 تا 80 درصد از هزینه تمام‌شده تولید تخم‌مرغ را نهاده‌های دامی تشکیل می‌دهد.

وی بالا رفتن کرایه حمل را نیز از دیگر دلایل افزایش قیمت تمام‌شده تخم‌مرغ عنوان کرد.  وی نتیجه مشکلات عنوان شده را اقدام مرغ‌داران برای کاهش تولید دانست. سخنگوی اتحادیه مرغ‌داران تخم‌گذار اظهار کرد: در مجموع افزایش هزینه تمام‌شده تولید و کاهش عرضه نسبت به تقاضا موجب افزایش قیمت تخم‌مرغ در بازار شده است.