مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت سالروز درگذشت بهمن بوستان پژوهشگر حوزه موسیقی، فیلم سخنرانی حسین علیزاده در مراسم بزرگداشت این هنرمند فقید را در اولین سالگرد درگذشت او منتشر کرد.

به گزارش مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، همزمان با ششمین سالروز درگذشت بهمن بوستان پژوهشگر و مورخ حوزه موسیقی فیلمی از حسین علیزاده در مراسم بزرگداشت این هنرمند فقید در دسترس مخاطبان قرار گرفت. این سخنرانی در سال ۱۳۹۴ در فرهنگسرای ارسباران ایراد شده است. بهمن بوستان ادیب و پژوهشگر عرصه موسیقی ایرانی و ادبیات سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳ درگذشت.

بوستان، عضو سابق هیئت مدیره کانون پژوهشگران خانه موسیقی ایران و مُبدع نخستین برنامه‌های موسیقی در تلویزیون ایران بود. او فرزند مجدالعلی (مهرداد) بوستان، نویسنده و محقق ادبیات فارسی و نوه وحید دستگردی ادیب و شاعر دوران مشروطه بود.

این هنرمند دوران تحصیلات اولیه را در تهران گذراند و در سال ۱۳۳۶ در رشته حقوق به دانشگاه تهران راه یافت و مطالعات دانشگاهی خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی به پایان برد. او از آموزش‌های افرادی همچون: بدیع‌الزمان فروزانفر و جلال‌الدین همایی بهره برد.

او در دهه چهل به استخدام سازمان رادیو و تلویزیون درآمد و همکاری خود را با این نهاد آغاز کرد. او با طرح و تهیه برنامه‌هایی نظیر «هفت شهر عشق»، «بشنو از نی» و «سلامی چو بوی خوش آشنایی»، با همراهی هنرمندانی نظیر احمد عبادی، حسن کسایی، جلیل شهناز، علی‌اصغر بهاری، حسین قوامی، لطف‌الله مجد، منصور نریمان به گسترش موسیقی ایرانی از طریق رادیو و تلویزیون پرداخت. او در سال‌های اولیه دهه هفتاد، بانی برگزاری جشنواره هفت اورنگ شد که با همکاری محمدرضا درویشی در تالار اندیشه و با حضور چهره‌های سرشناس موسیقی سنتی و نواحی ایران برگزار شد. در کنار این جشنواره او کتاب «هفت اورنگ» را با همکاری محمدرضا درویشی منتشر کرد.

بهمن بوستان پژوهش‌های گسترده‌ای نیز در زمینه موسیقی زورخانه و ورزش‌های باستانی انجام داد و در توسعه این ورزش نقشی تعیین‌کننده داشت. وی در دهه ۱۳۸۰ به عضویت انجمن پیشکسوتان ورزش کمیته ملی المپیک درآمد. او در سال‌های اولیه دهه هشتاد به عنوان عضو کانون پژوهشگران خانه موسیقی ایران انتخاب و چند سالی در این سمت ادامه فعالیت داد. بهمن بوستان از حافظه‌ای قوی برخوردار بود و تبارشناسی او از اهل فرهنگ و هنر و به خصوص اهالی موسیقی زبانزد این مجموعه بود.

 از این رو سال‌ها مدیریت آرشیو موسیقی سازمان رادیو تلویزیون را عهده‌دار بود که در آن روزگار خبری از کامپیوتر و جستجوهای کمتر از کسری از ثانیه نبود ولیکن حافظه دقیق بهمن بوستان چنین نقشی را ایفا می‌کرد و تمامی قطعات موسیقی ساخته شده را با نام آهنگساز و شاعر و خواننده به خوبی می‌شناخت و در حافظه داشت. مرحوم بهمن بوستان در سال‌های پایانی عمرش بیمار و خانه‌نشین شد و در نهایت ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۳ در ۷۹ سالگی بر اثر ایست قلبی در بیمارستان نیکان تهران درگذشت و پنجشنبه ۲۹ آبان پیکر وی از مقابل تالار وحدت تشییع و در بهشت زهرا (قطعه نام‌آوران) به خاک سپرده شد.