پروژه تازه رضا عطاران کلید خورد

روح‌الله حجازی که سابقه ساخت فیلم‌های شناخته شده‌ای را در کارنامه دارد پیش تولید ششمین فیلمش با نام «روشن» را آغاز کرد. رضا عطاران بازیگر مطرح و محبوب سینمای ایران نخستین بازیگری است که حضورش در «روشن» قطعی شده و قرار است ایفاگر نقشی متفاوت در فیلم حجازی باشد. «روشن» مانند ساخته‌های قبلی حجازی فیلمی پربازیگر است و طی روزهای آینده سایر بازیگران فیلم معرفی می‌شوند تا فیلمبرداری از اواخر دی‌ماه آغاز شود.  آخرین ساخته سینمایی حجازی «اتاق تاریک» بود که برای اولین بار در سی وششمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و پس از آن در بسیاری از جشنواره‌های معتبر بین‌المللی روی پرده رفت و جوایز متعددی دریافت کرد.

    

«جدایی نادر از سیمین»؛ سیزدهمین فیلم برتر دهه

منتقدان مجله رولینگ استون از جمله پیتر تریورس، کیتی والش، دیوید فیر، تیم گریرسون، امی نیکلسون و جسیکا کیانگ در واپسین روزهای آخرین سالِ دهه دومِ هزاره سوم دست به انتخاب بهترین ها دهه اخیر زده اند. در فهرست ۵۰ تایی این مجله از فیلم های ابرقهرمانی تا مستند تجربی به چشم می خورد. در این فهرست سینمای ایران نیز با «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی حضور دارد. در معرفی «جدایی» فرهادی، دیوید فیر منتقد رولینگ استون به شباهت «داستان ازدواج» فیلم موفق این روزهای نتفلیکس با این کار فرهادی پرداخته است. فیر همچنین فیلم فرهادی را شاخصی برجسته در سینمای ایران می نامد و می نویسد این فیلم یک مثالِ عالی از آن است که چگونه می توانیم از صحنه ساده یک مکالمه یک درام خلق کنیم. فیلم «جدایی نادر از سیمین» که اولین جایزه اسکار سینمای ایران را در بخش فیلم خارجی به ارمغان آورد در این فهرست بالاتر از فیلم های مهمی مانند «مرد ایرلندی» اثر تحسین شده این روزهای سینمای جهان و همینطور «دانکرک» نولان قرار گرفته است.

    

علی صادقی: در اوج خداحافظی کردم

علی صادقی بازیگر سینما و تلویزیون گفت: «من در اوج کناره‌گیری کردم! چهار طرف دوربین را بوس کردم و رفتم! واقعیتش پیشنهاد کاری که بدانم در آن مفیدم، نداشتم. شاید هم تولیدات ضعیف‌تر شده است.» علی صادقی که کارش را از نوجوانی با سریال «بهترین تابستان من» آغاز کرده، در یک برنامه تلویزیونی گفت: «تقریبا ۳۰ سال است دارم این کار را انجام می‌دهم اما حداقل با دو سوم بازیگران ایران کست نشده‌ام که بازی کنم. علتش را هم نمی‌دانم. به هر حال این‌طوری است. به نظرم کارها بیشتر حالت تیمی است و یک سری آدم‌ها فقط با هم کار می‌کنند و این موضوع دست من نیست.» وی در این باره که چرا بعد از تجربه دوران اوج، مدتی نبوده و این غیبت خودخواسته بوده یا ممنوع‌الفعالیت شده است، گفت: «من در اوج کناره گیری کردم! چهار طرف دوربین را بوس کردم و رفتم! واقعیتش پیشنهاد کاری که بدانم در آن مفیدم، نداشتم. شاید هم تولیدات ضعیف‌تر شده است. علت خاصی سراغ ندارم و همیشه دوست دارم کار کنم و کار هم باشد انجام می‌دهم.» وی درباره جدی بازی کردن خود گفت: «من همیشه جدی بازی می‌کنم اما مردم می‌خندند. بیشتر دوست دارم کارهای رئال با موقعیت‌های کمدی بازی کنم.»