نوزدهمین دوره حراج تهران، که به آثار هنر کلاسیک و مدرن ایران اختصاص داشت، در هتل پارسیان آزادی برگزار شد و توانست با فروش ۸۲ اثر ارائه شده به مبلغ ۲۴۱ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان، رقم کل مزایده آثار و با افزوده شدن ۱۰ درصد سهم حراج‌گزار با رقم نهایی ۲۶۵ میلیارد و ۸۹۲ میلیون تومان، رکورد چشمگیری را در مارکت هنر ایران به ثبت برساند.

به گزارش روابط عمومی حراج تهران؛ نوزدهمین دوره حراج تهران عصر روز جمعه ۶ بهمن‌ماه، با حضور جمع کثیری از مجموعه‌داران، هنرمندان و اصحاب رسانه برگزار شد؛ در حالی که عده زیادی از دنبال‌کنندگان این حراج، این رویداد را از طریق بستر آنلاین در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز مشاهده کردند. اجرای مراسم نوزدهمین حراج تهران را رضا کیانیان برعهده داشت و ۸۹ آثار شامل ۸۲ اثر نقاشی و ۷ مجسمه به هنر دوستان ارائه شد که در نهایت ۸۲ اثر به فروش رسیدند. فروش بیش از ۹۰ درصد آثار این رویداد مبین استقبال مجموعه‌داران هنری از آفرینش‌های هنرمندان ایرانی و متضمن موفقیت بیشتر مارکت هنر ایران است.

از ویژگی‌های نوزدهمین حراج تهران این بود که علاوه بر آثاری از هنرمندان تثبیت‌شده مارکت هنر ایران؛ سهراب سپهری، حسین زندهرودی، منیر فرمانفرماییان، آیدین آغداشلو، محمد احصائی، پرویز تناولی، منصور قندریز، منوچهر یکتایی و... تعداد قابل توجهی از آثار هنرمندان کلاسیک ایران بخصوص چهره‌های تأثیرگذاری همچون، محمود فرشچیان، حسن زرین‌قلم، حسین قوللرآقاسی و... را نیز به علاقمندان هنر ایران عرضه کرد که مورد اقبال مجموعه‌داران هنری قرار گرفت.

فروش ۲۶۵ میلیارد و ۸۹۲ میلیون تومانی حراج تهران در نوزدهمین دوره نشان داد که این رویداد اقتصادی هنر به هدف خود در رونق مارکت هنر کشور و ایجاد توازن میان قیمت آثار هنری ایران در مارکت جهانی و بازار داخلی دست یافته است. حراج تهران توانسته تنها در یک دهه، ضمن ارتقاء جایگاه مجموعه‌داری در کشور، شرایط رونق اقتصاد هنر ایران و افزایش چشمگیر ارزش آفرینش‌های هنری را مهیا کند تا استقبال فروشندگان و خریداران آثار هنری از مارکت داخلی، بیش از مارکت جهانی هنر باشد.

یکی دیگر از ویژگی‌های نوزدهمین حراج تهران که در این دوره کاملاً مشهود بود، فروش هفتاد درصد آثار به قیمت میلیاردی بود که نشان از تثبیت جایگاه سرمایه‌گذاری در عرصه هنر دارد.

ثبت رکوردهای جدید

اما در نوزدهمین حراج تهران ۸۹ اثر از ۶۹ هنرمند، عرضه شد که ۸۲ اثر یعنی ۹۱ درصد آثار به فروش رسیدند. ضمن آنکه رکورد این دوره حراج به تابلو بدون عنوان از مجموعه تنه‌درختان سهراب سپهری به قیمت ۲۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان (۲۲ میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان با احتساب درصد حراج‌گزار) اختصاص پیدا کرد. پس از آن تابلو نقاشی خط «چه کسی می‌نگرد؟» حسین زنده‌رودی به قیمت ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان (۱۵ میلیارد و ۶۲۰ میلیون تومان با احتساب درصد حراج‌گزار) در جایگاه دوم قرار گرفت. اثر دیگری از مجموعه تنه‌درختان سهراب سپهری نیز با قیمت ۱۴ میلیارد (۱۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان با احتساب درصد حراج‌گزار) در جایگاه سوم‌ ایستاد. در این دوره از حراج تهران ۶۳ اثر با ارزش بیش از یک میلیارد تومان برآورد قیمت به مجموعه‌داران ایرانی پیشنهاد شد، که در نهایت ۵۷ اثر، بیش از هفتاد درصد از آثار فروخته شده در حراج نوزدهم با قیمت میلیاردی چکش خوردند. ضمن آنکه در این دوره، فروش آثار هنرمندان موسوم به هنر کلاسیک همچون، محمود فرشچیان، حسن زرین قلم، حسین قوللرآقاسی و... با رشد قابل توجهی همراه بود و قیمت فروش رفته آثار آن‌ها در حراج نوزدهم، رکورد این هنرمندان در مارکت هنر محسوب می‌شود.

رکوردداران پانزدهمین حراج تهران

بدون احتساب درصد حراج‌گزار، رکورد این دوره حراج به تابلو بدون عنوان سهراب سپهری به قیمت ۲۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تعلق دارد و پس از آن تابلو نقاشی خط «چه کسی می‌نگرد؟ » حسین زنده‌رودی به قیمت ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در جایگاه دوم ذی‌قیمت‌ترین آثار نوزدهمین حراج تهران قرار گرفت. اثر دیگری از مجموعه تنه‌درختان سهراب سپهری نیز با قیمت ۱۴ میلیارد، در جایگاه سوم ‌ایستاد. تابلو «مرگ و زندگی» از آیدین آغداشلو با قیمت ۱۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون در جایگاه چهارم و تابلو نقاشی‌خط «محبت» محمد احصایی با قیمت ۹ میلیارد تومان در جایگاه پنجم ‌قرار گرفت. اثری بدون عنوان از منیر شاهرودی فرمانفرماییان به قیمت ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و اثری از فرامرز پیلارام ۸ میلیارد نیز در جایگاه‌های بعدی حراج نوزدهم ایستادند. همچنین نگاره‌ای از محمود فرشچیان ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، مجسمه «نی‌لبک‌زن نشسته» بهمن محصص به مبلغ ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون، تابلویی از مسعود عربشاهی ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون، اثری از منوچهر یکتایی ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون، مجسمه‌ای از مجموعه هیچ پرویز تناولی ۵ میلیارد، اثر دیگری از منیر شاهرودی فرمانفرماییان به قیمت ۵ میلیارد و نقاشی دیگری از مسعود عربشاهی ۵ میلیارد؛ ۱۴ اثری بودند که در حراج نوزدهم بالای ۵ میلیارد تومان به فروش رسیدند.