وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: فیلم «برادران لیلا» بدون دریافت مجوز اکران به جشنواره کن رفت و قانون را رعایت نکرد و ازاین‌رو مشمول محدودیت‌های قانونی می‌شود.

به گزارش «انتخاب»، «محمدمهدی اسماعیلی» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران درباره فیلم «عنکبوت مقدس» گفت: این فیلم در خارج از کشور و اردن فیلمبرداری شد و فیلم مجوز ساخت نداشت. عوامل فیلم مقیم خارج از کشور هستند و اگر داخل کشور بودند برنامه تنبیه روی آنها اعمال می‌شد.

وی ادامه داد: حتما اگر عناصری در داخل کشور با این فیلم موهن همکاری کرده باشند، مشمول مجازات‌های تنبیهی سازمان سینمایی خواهند شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فیلم «برادران لیلا» اما طبق قانون فیلم‌هایی که به چشنواره خارجی می‌روند باید مجوز اکران داشته باشند اسکار فیلم بدون مجوز نمی‌پذیرد اما کن اینطور نبود.

اسماعیلی عنوان کرد: به آنها اعلام شده بود بدون اخذ مجوز نروند و و چون مجوز نداشت مشمول محدودیت‌های قانونی می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه عدم اکران فیلم برادران لیلا آیا به گیشه ضربه نمی‌زند، گفت: قانون را رعایت نکرد؛ مراحل مربوط به صدور اکران را باید طبق قانون انجام می‌داد چون در دوره جدید بنا بر رعایت قانون است.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این پرسش که اگر مجوز اکران نداشت چرا برای جشنواره فیلم فجر دعوت شده بود، یادآور شد: جشنواره فیلم فجر نیاز به مجوز اکران در داخل ندارد و هیات داوران داوری می‌کند.

اسماعیلی افزود: نشست با عوامل فیلم برگزار و از آنان خواسته شد مجوز بگیرند و سازمان سینمایی این را به عوامل فیلم اعلام کرده بود و ما مکلف به اجرای آیین‌نامه‌ای هستیم که در سازمان سینمایی است. بنا این است فیلم اکران نشود البته ممکن است تبصره‌ای داشته باشد.