نخستین جشنواره موسیقی نی‌انبان با اجرای ۱۰ نوع نی‌انبان از ۶ کشور در منطقه آزاد کیش برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا،  دبیر بخش بین‌المللی جشنواره نی‌انبان، ضمن تشریح جزئیات این بخش گفت: اولین دوره جشنواره طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی قرار بود در قالب ملی برگزار شود که از همان ابتدا پیشنهاد دادم با توجه به مقارن شدن زمان برگزاری فستیوال با روزجهانی نی‌انبان با دعوت از نوازندگانی از سایر کشورها این رویداد موسیقایی را شاخص‌تر کنیم، به نوعی که هم به نفع نوازندگان نی‌انبان کشورمان و هم به نفع مخاطبان این ساز باشد چرا که می‌توانند از این طریق به تفاوت‌ها و وجود انواع نی‌انبان پی ببرند که خوشبختانه این پیشنهاد مورد قبول واقع شد و شاهد برگزاری این جشنواره در سطح بین‌المللی هستیم.

محسن شریفیان ادامه داد: در اولین دوره از جشنواره موسیقی نی‌انبان نوازندگانی از کشورهای کرواسی، فرانسه، مجارستان، ایرلند، ترکیه و ایران در کنار هم اجراهایی خواهند داشت به طوری که مخاطبان شاهد حضور و اجرای ۱۰ نمونه نی انبان در روزهای برگزاری جشنواره هستند.

دبیر بخش بین‌الملل نخستین جشنواره موسیقی نی‌انبان با اشاره به تجلیل از پیشکسوتان نی‌انبان در این جشنواره بیان داشت: عنوان پیشکسوت به معنی کهنسال بودن نوازندگان نیست بلکه ملاک ما اقداماتی است که نوازندگان این ساز برای شناسایی و معرفی نی‌انبان انجام داده‌اند با در نظرگرفتن این مقوله از چند نوازنده برجسته نی‌انبان در این دوره تجلیل خواهیم کرد.

این نوازنده نی‌انبان با اشاره به اینکه هدف اصلی جشنواره گفتمان موسیقیایی بوده است، افزود: هر کشوری نی‌انبان مخصوص خود را با صدادهی و لحن خاص دارد و نمی‌توان هیچ کدام را با نی‌انبان کشوری دیگر مقایسه کرد، بر این اساس نمی‌توانستیم جشنواره را رقابتی برگزار کنیم. در واقع هدف رقابت نبوده بلکه می‌خواستیم دور هم جمع شویم و با سازهایمان گفتمان موسیقایی انجام دهیم. همچنین در نظر داریم سال آینده برنامه ویژه‌ای برای بانوان نی‌انبان‌نواز داشته باشیم.

شریفیان در پایان خاطرنشان کرد: اغلب سازهای جهان این قابلیت را دارند که هر ساله فستیوال داشته باشند و خوشحالم که برای نی‌انبان هم این اتفاق افتاده است.

یادآور می‌شود، نخستین جشنواره بین‌المللی نی‌انبان توسط معاونت گردشگری و معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش و به ریاست خسرو نشان از ۲۰ تا ۲۲ اسفندماه در کیش برگزار می‌شود که فواد توحیدی، دبیری و محسن شریفیان، دبیری بخش بین‌الملل جشنواره را برعهده دارند.