باران سیل آسا همراه با رعد و برق در ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه روز چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت ماه در مشهد منجر به آبگرفتگی در خیابان‌ها و تاریکی آسمان در این کلانشهر شد.

 به گزارش «انتخاب»؛ تصاویر منتشر شده نشان می‌داد که سیلاب در مشهد چند خودرو را با خود می‌برد.

 وضعیت تردد در معابر سطح شهر مشهد مناسب نیست

 رئیس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور خراسان رضوی گفت: وضعیت تردد در معابر سطح شهر مناسب نیست و در اکثر بزرگراه‌ها آبگرفتگی شدید داریم.

 سرهنگ علیرضا رحیمی در خصوص وضعیت معابر سطح شهر مشهد پس از بارش باران اظهار کرد: وضعیت تردد در معابر سطح شهر مناسب نیست. در اکثر بزرگراه‌ها آبگرفتگی شدید داریم.

 وی افزود: زیر پل سلام به دلیل سیل دچار مشکل شدیم و چند خودرو گرفتار شدند که امکان تردد میسر نیست. گل و لای وارد مسیر بزرگراهی شده و دچار مشکلات حرکتی شدیم.

 رحیمی بیان کرد: در برخی معابر شهری مانند احمدآباد و پیامبر اعظم(ص) دچار مشکل هستیم. از سمت پلیس‌راه محدودیت ایجاد کردیم تا از بزرگراه بسیج تردد کنند و وارد شهر نشوند. 

 رئیس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور خراسان رضوی ادامه داد: در میدان جهاد به سمت خروجی مشهد نیز با توجه به مشکلاتی که در پلیس راه داریم، محدودیت مقطعی اعمال شده است. از سمت بزرگراه پیامبر اعظم(ص) نیز ممنوعیت تردد داریم.

 وی خاطرنشان کرد: تقاضای ما از شهروندان این است که در سطح شهر تردد نداشته باشند تا وضعیت عادی شود. در حال حاضر وضعیت مناسبی از نظر تردد در سطح معابر شهری نداریم.

 

جاده اصلی فریمان - مشهد 

تا اطلاع بعدی مسدود شد

 رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی گفت: جاده اصلی فریمان -مشهد قبل از محدوده «فرهاد گرد» به علت وقوع سیلاب تا اطلاع بعدی مسدود است.

 یوسف بنی اسدی اظهار کرد: جاده اصلی فریمان -مشهد قبل از محدوده «فرهاد گرد» به علت وقوع سیلاب و ایمن نبودن مسیر تا اطلاع بعدی مسدود اعلام شده است.

 رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی بیان کرد: هم‌اکنون بارش باران جاده‌های فیروزه، طرقبه- شاندیز، درگز، فریمان و سرخس را تحت تأثیر قرار داده است.  وی با اشاره به وجود مه غلیظ رقیق در گردنه تیوان اظهار کرد: ترافیک در سایر جاده‌های استان خراسان رضوی به صورت عادی و روان جریان دارد.

 مردم داخل شهر تردد نکنند

 محسن داوری، فرماندار مشهد اظهار داشت: باتوجه به بارندگی‌های زیاد اخیر مشهد به خصوص سمت ارتفاعات بلوار نماز که باعث ورود رسوبات به منطقه سرافرازان و نماز شد.

 وی افزود: الان تمام عوامل شهرداری و دیگر نهادها در حال تخلیه آب منطقه نماز هستند که به دنبال آن گل و لای آن جمع آوری شود.

 داوری خاطرنشان کرد: مردم به هیچ عنوان وارد شهر مشهد نشوند و ماشین‌های خود را بیرون نیاورند تا ما بتوانیم ترافیک داخل شهر را کنترل کنیم و همچنین گل و لای و رسوبات را جمع کنیم.

 

صدور هشدار نارنجی هواشناسی در مشهد

 مرتضی اثمری، کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی اظهار داشت: با توجه به بارندگی‌های اخیر در مشهد و استان خراسان رضوی هشدار نارنجی را صادر کردیم‌.  وی با بیان اینکه سامانه بارشی تا اوایل هفته آینده در استان ماندگار است و در بعضی از نقاط استان به‌صورت متناوب و با شدت و ضعف خواهد بود، افزود: بارش‌ها به‌صورت بارندگی‌ها به‌صورت رگبار، رعد و برق به همراه تگرگ خواهد بود و در برخی از نقاط استان باعث آب‌گرفتکی و سیلاب خواهد شد.‌

 کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی تصریح کرد: بارندگی‌ها به‌صورت موقت کم و پراکنده است و در نیمه شمالی و مرکزی استان از جمله مشهد بارش‌ها نسبتا بیشتر است و گاهی موجب آب‌گرفتگی و سیلاب خواهد شد، ولی در نواحی جنوبی استان مقدار بارندگی‌ها کمتر است.

 

آماده‌باش آتش‌نشانی مشهد

 حمیدرضا کافی‌نیا مدیر عامل سازمان آتش نشانی مشهد  با بیان اینکه ‌با شروع بارندگی از ساعتی قبل، تماس شهروندان با سامانه برای عملیات مرتبط با باران آغاز شد، اضافه کرد: قطعی برق و محبوسی شهروندان در آسانسور بیشترین فراوانی حوادث امروز را تاکنون به خود اختصاص داده است.

 کافی نیا ادامه داد: سقوط درخت و آب افتادگی منازل و معابر نیز از دیگر مواردی است که تا کنون به سازمان اعلام شده و آتش نشانان در حال عملیات هستند، اما آمار حوادث مرتبط با باران هنوز جمع بندی نشده است.

 

تقاطع‌های دارای زیرگذر در مشهد مسدود شد

 سرهنگ هادی امیدوار رئیس پلیس راهور خراسان رضوی در ارتباط با بارش های عصر امروز اظهار داشت: ‌در پی بارندگی شدید امروز تقاطع های دارای زیرگذر از جمله «جهاد، جمهوری و استقلال» مشهد دچار آب افتادگی شده و اکنون مسدود هستند. وی با بیان اینکه ترافیک سنگین نیز در نقاط مختلف شهر مشهد بر اثر بارندگی وجود دارد‌، از شهروندان خواست تا از ترددهای غیرضروری خودداری کنند.

 

آمار فوتی‌ها به ۴ نفر رسید؛

 ۱۴ تن مصدوم شدند

خبرگزاری دانشجو به نقل از رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور اعلام کرد: آمار فوتی‌های سیل مشهد به ۴ نفر رسید و ۱۴ نفر هم مصدوم هستند. فعلا شرایط تثبیت شده است.