گروه شهرنوشت«توسعه ایرانی»: پس از گذشت نزدیک به سه سال از دوره کنونی مدیریت شهری، به اندازه هزینه‌های سفر به چین، وسایل حمل‌ونقل عمومی به تهران اضافه نشده است.» این را نرجس سلیمانی در روز (یکشنبه ۹ اردبیهشت ۱۴۰۳) پس از شنیدن صحبت‌های محسن هرمزی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران و ارائه گزارشی درباره آخرین اقدامات انجام‌شده برای توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت، مطرح کرد. اما این عضو شورای شهر، تنها منتقد به صحبت‌های معاون شهردار در روز یکشنبه نبود و تعداد دیگری از اعضای شهر نیز به این گزارش انتقاداتی داشتند اما این انتقادات صرفا به‌عدم رضایت شوراییان نسبت به این گزارش نبود بلکه برخی از اعضای شورا از جمله سید جعفر تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران به‌عدم تحویل متن قرارداد منعقد شده در حوزه حمل‌ونقل عمومی با شرکت چینی به کمیسیون مربوطه در شورا نیز انتقاد داشتند.

 مبلغ قرارداد شهرداری با چین حدود ۲ میلیارد و ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون یورو - نزدیک به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان- و از نظر حجم ریالی و تعداد در تاریخ بلدیه بی‌سابقه است. بنابراین ما به عنوان اعضای شورای شهر باید به طور کامل در جریان قرار بگیریم و بدانیم چه اتفاقی در حال رخ دادن است که اگر جایی لازم است دخالت و  نظارت کنیم 

به هرحال اگرچه شهردار تهران و معاونان وی بعد از این جلسه شورا آمارهایی از وضعیت اتوبوس‌ها و حمل و نقل عمومی در رسانه‌ها مطرح کردند اما آنچه که مشاهده می‌شود این است که همچنان حمل و نقل عمومی تهران حال خوشی ندارد. 

در همین راستا ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا انتقاد برخی از اعضای شورای در جلسه روز یکشنبه شورای شهر به امضای قرارداد با طرف چینی یا عدم شفافیت شهرداری با اعضای شورای شهر در زمینه نحوه بستن این قرارداد بوده است؟ به «توسعه ایرانی» گفت: ما اعتراض‌مان به بخش دوم این سوال است که چرا این قرارداد در اختیار اعضای شورای شهر قرار نگرفته است و ما از جزئیات ریز این قرارداد مطلع نیستیم. کمیسیون تخصصی مرتبط با این قرارداد که کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران است نه فرصت بررسی این قرارداد را داشته است و نه اینکه این قرارداد در اختیار این کمیسیون به صورت کامل قرار گرفته است. بیشتر اعتراض ما هم به شهرداری در خصوص این بخش است.

وی با بیان اینکه ما به دلیل وضعیت حمل و نقل عمومی نیاز داریم تا از هر جایی که شده است اتوبوس و واگن مترو وارد شهر تهران کنیم و درخصوص این موضوع کسی اختلاف نظر ندارد، ادامه داد: همانطور که می‌دانید شورای اسلامی شهرها دو وظیفه مهم را برعهده دارند یکی از این وظایف انتخاب شهردار است و وظیفه دیگر شوراها که در قانون آمده است و شامل ۷ یا ۸ بند می‌شود موضوع نظارت بر کلیه عملکردهای مالی و هزینه‌ای شهرداری است.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه مبلغ قرارداد مورد نظر چیزی حدود ۲ میلیارد و ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون یورو است، گفت: اگر بخواهیم این مبلغ را به پول ایران حساب کنیم نزدیک به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان می‌شود. این قرارداد در تاریخ بلدیه بی‌سابقه است هم از نظر حجم ریالی و هم از نظر تعداد بنابراین ما به عنوان اعضای شورای شهر باید به طور کامل در جریان قرار بگیریم و بدانیم چه اتفاقی در حال رخ دادن است و صرفه و صلاح شهر و شهرداری را در نظر بگیریم و نظارت کامل داشته باشیم و اگر در جایی لازم است دخالت کرده نظارت کنیم و تذکر بدهیم اما وقتی اطلاعات نداشته باشیم این ابزار نظارت از ما سلب می‌شود. 

امانی در پاسخ به این پرسش که «باتوجه به مبلغ بسیار بالای این قرارداد، چرا هنگام مطرح شدن این قرارداد شورای شهر بدون بررسی‌های لازم و بدون در نظر گرفتن جوانب موضوع، با عجله به شهرداری اجازه داد که با اختیار کامل قراردادهایی را در حوزه حمل‌ونقل منعقد کند،» گفت: ما ۴ نفر بودیم که در آن زمان به این لایحه شهرداری رای ندادیم و در همان زمان من و آقای تشکری هاشمی و دو نفر دیگر از دوستان اعلام کردیم که این لایحه نیاز به بحث و بررسی دارد و کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر باید این موضوع را بررسی کند اما شهرداری اعلام کرد که فرصت ندارد و ممکن است قیمت ارز بالا برود و این فرصتی که در حال حاضر دولت به ما داده است ممکن است در سال آینده وجود نداشته باشد.

چرا قرارداد با چین در اختیار اعضای شورای شهر قرار نگرفته است و ما از جزئیات ریز این قرارداد مطلع نیستیم. کمیسیون تخصصی مرتبط با این قرارداد نه فرصت بررسی این قرارداد را داشته و نه قرارداد در اختیار این کمیسیون به صورت کامل قرار گرفته است. بیشتر اعتراض ما هم به شهرداری در خصوص این بخش است

وی ادامه داد: در آن زمان شهرداری صحبت‌هایی را مطرح کرد که اکثریت اعضای شورا قانع شدند چنانچه این لایحه تصویب نشود شهر و شهرداری ضرر خواهد کرد و این فرصت از دست می‌رود و لذا اکثریت شورا به این لایحه در آن زمان رای دادند و دوستانی هم که به این لایحه رای دادند به این دلیل بود که احساس می‌کردند اگر این لایحه تصویب نشود و به سال آینده یعنی امسال موکول شود هم قیمت آن افزایش پیدا می‌کند و هم ممکن است فرصتی که بانک مرکزی و دولت در اختیار شهرداری قرار داده است دیگر تکرار نشود. به هرحال منافع و مصالح شهر و شهرداری به خطر بیافتد و دوستان باتوجه به این انگیزه به این لایحه رای دادند. ما هم به دلیل ابهامات در این لایحه به آن رأی ندادیم. 

شهرداری به هیچ کدام از وعده‌های خود در حوزه حمل و نقل عمل نکرده 

این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به موضوعات پیش آمده شهرداری می‌تواند به وعده خود درخصوص تامین اتوبوس و واگن مترو عمل کند، گفت: تا الان شهرداری تهران به هیچ کدام از وعده‌های خود در حوزه حمل و نقل عمومی عمل نکرده است. قرار بود تا پایان سال گذشته ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس به موجودی شهرداری تهران اضافه شود یعنی موجودی اتوبوس‌های شهرداری تهران بالغ بر ۴۵۰۰ دستگاه اتوبوس شود. یکی از نگرانی‌های ما که از ابتدای این دوره مدیریت شهری اعلام کردیم این بوده است که به گونه‌ای عمل شود که اگر وعده‌ای به مردم می‌دهیم با یک ماه، دو ماه یا سه ماه تاخیر این وعده محقق شود و یکی از اعتراضاتی که ما روز یکشنبه در صحن شورای شهر داشتیم این بود که در مورد ۶۳۰ دستگاه واگن مترو که اعلام کرده بودند قرارداد آن نهایی و پیش پرداخت آن پرداخت شده است؛ مجددا معاون حمل و نقل شهرداری تهران اعلام کرد که هنوز یک تا دو امضا باقی مانده و باید نهایی شود که مورد اعتراض اعضا در روز یکشنبه در صحن شورا قرار گرفت. 

انتقادات ما به دلیل اختلافات سیاسی نیست

برخی معتقدند که اختلاف نظرهای سیاسی بین تعدادی از اعضای شورای شهر با شهرداری به ویژه بعد از انتخابات اسفندماه باعث بروز این موضوعات شده است که امانی در واکنش به این موضوع گفت: اصلا و ابداً به هیچ عنوان اینگونه نیست و این موضوع را به طور کامل تکذیب می‌کنم. ما همه‌مان در اردوگاه اصولگرایی هستیم و همه‌مان با یک لیست وارد شورای شهر شده‌ایم و هیچ اختلاف سیاسی وجود ندارد و از ابتدای این دوره ما هر حرفی که زده‌ایم حرف‌های کارشناسی و تخصصی بوده است. اگر از بنده و دوستانی که به شهرداری تهران انتقاد داریم یک کلمه درخصوص مسائل سیاسی در سه سال گذشته شنیده‌اید ما این موضوع را قبول می‌کنیم.