۸.۳   میلیارد تومان؛ خسارت هر یک از 17 هزار کشته تصادفات سالانه

رئیس پلیس راهور فراجا گفت: به ازای هر نفر که تصادفات شهری و جاده‌ای جانش را می‌گیرد، کشور متحمل ۸.۳ میلیارد تومان خسارت می‌شود.‌

به گزارش مهر، سردار سید کمال هادیان‌فر صبح یکشنبه در جلسه شورای ترافیک استان اصفهان افزود: سالانه ۱۷ هزار نفر در کشور در تصادفات کشته و ۳۶۹ هزار نفر مجروح می‌شوند که البته این آمار نسبت به ۱۱ سال گذشته روند کاهشی داشته و از عدد ۲۸ هزار نفر کشته به ۱۷ هزار نفر رسیده که این آمار نیز شرایط بسیار بدی است.

وی ادامه داد: ۱۷ هزار کشته در سال معادل جان باختن ۲ نفر در هر ساعت بر اثر تصادفات بوده و به ازای هر یک نفر کشته ۳۰ نفر مجروح شده که ۱۰ تا ۲۰ درصد آنان دچار معلولیت می‌شوند.‌

سردار هادیان فر ادامه داد: هر دولتی شاخصی برای تولید ناخالص ملی تعیین می‌کند اما باید گفت تصادفات هفت درصد خسارت مسلم در تولید ناخالص ملی دارد.  وی با بیان اینکه ۹ تا ۱۱ درصد بودجه کشور صرف خسارات ناشی از تصادفات می‌شود، افزود: این مسئله ناراحت کننده است در حالی که تفکری وجود ندارد که اگر در دولت‌ها بودجه‌ای برای توسعه و ایمن سازی حمل و نقل اختصاص یابد، اتلاف سرمایه نیست بلکه سرمایه گذاری و جلوگیری از خسارت است.

 رئیس پلیس راهور فراجا با بیان اینکه بیمه‌ها سالانه ۳۵ هزار میلیارد تومان خسارت می‌پردازند، خاطرنشان کرد: تنها ۲ هزار میلیارد تومان هزینه به تصادفات ساختگی می‌پردازند و زمانی‌که در جلسات به ایشان گفته می‌شود از این ۳۵ هزار میلیارد مبلغی را برای کاهش تصادفات تخصیص دهید بیمه‌ها می‌گویند آن قانون دارد اما این که شما می‌گویید قانون ندارد.

 سردار هادیان‌فر گفت: کنترل این شرایط در توان شورای عالی ایمنی ترافیک است که پس از هشت سال در این دولت احیا شده و امید است تصمیمات در مسیر درست قرار گیرد.‌

 رئیس پلیس راهوار فراجا تصریح کرد: طی نشستی که در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ داشتیم بررسی جامعی درمورد کشورهایی که در این حوزه موفق عمل کردند، صورت گرفت که آنان چگونه توانستند شمار جانباختگان ناشی از تصادفات را کاهش دهند. وی ادامه داد: ۱۳۸ کشور دنیا را بررسی و نتایج خوبی کشف کردیم و روند دولت‌های گذشته بعد از انقلاب بویژه ۲۰ سال اخیر را بررسی کردیم. دولت‌هایی که در این بخش خوب عمل کردند یا بی‌تفاوت بودند نیز اقداماتشان بررسی شد.‌

سردار هادیان‌فر افزود: یک نکته خیلی مهم در این دو مطالعه موضوع مدیریت بود زیرا مدیریت نقش بسیار جدی و اثربخشی در توسعه حمل و نقل و اسیب‌های ناشی از این توسعه دارد.

 وی ادامه داد: در کشورهای توسعه‌یافته آنچه که ملموس بود تمرکز و توجه دولت‌ها به حوزه حمل و نقل و ایمنی و کیفیت بود و امروز خودروسازان بزرگ دنیا به دو ویژگی مهم یعنی کیفیت و ایمنی توجه دارند.

سردار هادیان فر با بیان اینکه سالانه ۲ میلیون وسیله نقلیه به خودروهای در حال تردد کشور اضافه می‌شود، ابراز داشت: در حال حاضر آمار خودروهای در تردد ما به ۳۹ میلیون دستگاه رسیده است و به جای اینکه خودروساز خودروی تولیدی خود را اسقاط کند، دولت شرایطی فراهم کرده که واردات خودرو انجام شود و این اضافه شدن وسایل نقلیه زحمت برای پلیس راهور است.

 وی ادامه داد: در حالی به تعداد خودروها اضافه شده که در خیابان‌های ما تغییراتی ایجاد نمی‌شود اما نظام به تولید و خرید خودرو اجازه داده است.

سردار هادیان‌فر تصریح کرد: نوروز امسال شرایط متفاوت است زیرا سال ۱۴۰۱ روند تصادفات افزایشی بود سال جاری تا امروز شمار جانباختگان به ۱۶ هزار ۸۰۰ نفر رسیده و ۲۸۰ هزار مجروح داشتیم.

 وی با بیان اینکه ۳۴ درصد تصادفات و ۷۰ درصد کشته‌ها در جاده‌ها اتفاق می‌افتد، اظهار داشت: ۲۳ اسفند امسال رزمایش آمادگی طرح‌های نوروزی را در استان‌ها داریم واز ۲۴ اسفندماه طرح نوروزی ما آغاز می‌شود زیرا پیش‌بینی پیک سفر ما از ۲۴ اسفند است.‌