ریحانه جولایی

ایران یکی از کشورهایی است که پیش از آغاز کرونا قصد داشت بر ورود توریست‌های خارجی تمرکز کند و تا حدی شرایط سخت ورود گردشگران را تسهیل کرده بود. در این مدت بسیاری از اقامتگاه‌ها، هتل‌ها و مناطقی که برای گردشگران جذابیت داشتند آینده‌ای روشن و پر رونق را برای خود متصور بودند.

اما با شیوع ویروس کرونا ایران هم مانند کشورهای دیگر مرزهایش را به روی گردشگران بست. حالا که ویروس کرونا کنترل شده دیگر وقت آن است که فعالیت‌هایی از قبیل گردشگری دوباره پا بگیرد. در این میان اما به دلیل برخی مسائل عمدتاً سیاسی، برخی کشورها به گردشگران خود هشدار داده‌اند تا به ایران سفر نکنند. این در حالی است که بعضی از ایرانیان ساکن کشورهای دیگر نیز برای آمدن به ایران تردید نشان می‌دهند و عزیزان و نزدیکان خود را در یک کشور ثالث ملاقات می‌کنند.

هشدار کشورها برای ورود شهروندانشان به ایران

اخیراً خبرهایی منتشر شده که کشورهایی از جمله آمریکا، کانادا، انگلستان، آلمان و ... به شهروندان خود در رابطه با سفر به ایران هشدار داده‌اند. روز 18 خرداد دولت کانادا از شهروندان خود خواست به دلیل «شرایط نابسامان امنیتی، تهدید منطقه‌ای تروریسم و احتمال بازداشت گردشگران» از «هر گونه سفر» به ایران خودداری کنند.

وب‌سایت دولت کانادا در تعریف «عدم هر گونه سفر» خطاب به شهروندان خود نوشته است: «نباید به این کشور، قلمرو و یا منطقه سفر کنید. امنیت شخصی شما در معرض خطر بالایی قرار دارد. اگر هم‌اکنون در آنجا هستید، به شرط این‌که راه امنی وجود داشته باشد، باید به فکر خروج از آنجا باشید.»

روز بعد از این اعلام دولت کانادا، آمریکا نیز هشدار مشابهی به شهروندان خود در رابطه با سفر به ایران داد. وزارت خارجه آمریکا به شهروندان این کشور هشدار داد از آنجا که در حال حاضر در ایران «خطر ربوده شدن و بازداشت خودسرانه» برای آن‌ها وجود دارد، به ایران سفر نکنند.

وزارت خارجه آمریکا با اشاره به سابقه ربودن و بازداشت شهروندان آمریکا در ایران مدعی شد که جمهوری اسلامی از جمله ایرانیان دو تابعیتی را که در حوزه‌های دانشگاهی، رسانه‌ای و تجاری فعالیت می‌کنند با اتهاماتی چون «جاسوسی» و «تهدید امنیت ملی» بازداشت کرده و مورد آزار و اذیت قرار داده‌ است. همچنین هشدار وزارت خارجه آمریکا به شهروندان خود درباره خودداری از سفر به ایران پس از تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه جمهوری اسلامی به دلیل آن چه «همکاری ناکافی» ایران با این سازمان در ارتباط با ابهامات پرونده هسته‌ای عنوان شد صادر می‌شود.

اخیراً خبرهایی منتشر شده که کشورهایی از جمله آمریکا، کانادا، انگلستان، آلمان و ... به شهروندان خود در رابطه با سفر به ایران هشدار داده و از آنها خواسته‌اند از «هر گونه سفر» به ایران خودداری کنند

همچنین به تازگی برخی از شبکه‌های اجتماعی از هشدار فرانسه جهت ورود اتباعش به ایران خبر داده‌اند. پیش‌تر از این وزارت خارجه انگلیس نیز در اوایل اردیبهشت امسال در توصیه‌نامه‌ای به شهروندان انگلیسی خود پیشنهاد داده بود تا سفر خود به ایران را یا لغو کنند یا برای مدت مدیدی به تعویق بیندازند. وزارت خارجه این کشور مدعی شده بود که خطر بسیاری زیادی وجود دارد که شهروندان انگلیسی در ایران دستگیر، حبس و یا بازجویی شوند؛ حال چه دو تابعیتی ایرانی-انگلیسی باشند یا نه. آن‌ها به این موضوع تأکید کرده‌اند که شماری از دو تابعیتی‌های ایرانی‌-انگلیسی برای مدت طولانی در ایران در حبس به سر می‌برند.

در ادامه نیز مدعی شده‌اند: ایرانی‌ها دو تابعیتی‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند؛ پس اگر شما یک دو تابعیتی باشید و دستگیر شوید، وزارت خارجه از طریق مقامات مطلع نخواهد شد، اجازه دیدار با شما را نخواهد داشت و توانایی‌مان برای ارائه کمک‌های کنسولی به شدت محدود خواهد بود.

ترس گردشگران برای ورود به ایران

این اولین بار نیست که کشوری به شهروندانش در رابطه با سفر به ایران هشدار می‌دهد. شماری از کشورهای غربی پیش‌تر نیز نسبت به سفر به ایران هشدار داده و اعلام کرده‌اند، اقدامات دولت ایران و یا تلاش این کشور برای دستیابی به برخی اهداف سیاسی، تهدیدی علیه امنیت گردشگران و شهروندان خارجی در این کشور است.

به‌کرات خبرهایی در مورد دستگیری برخی گردشگران خارجی به ایران شنیده‌ایم. عده‌ای مدت زیادی در ایران می‌مانند و با رایزنی‌های مقامات دو کشور به کشور مبدأ بر می‌گردند و گروهی نیز برای مدت اندکی در ایران می‌مانند. به هر روی چه این بازداشت‌ها طولانی مدت باشد چه کوتاه یک نکته منفی برای سفر گردشگران به ایران است. هرچند بسیاری از آن‌ها پس از سفر به ایران اعلام می‌کنند که سفر به ایران و آشنایی با مردم و فرهنگ ایران از بهترین تجربیاتشان بوده است اما عده‌ای هم خاطرات ناخوشایندی از ایران با خود به خانه می‌برند.

بارها شده است که گردشگران خارجی بدون هیچ دلیل موجهی در ایران بازداشت شده‌اند. برای مثال یکی از دلایل بازداشت این افراد عکس‌برداری از مناطق ممنوعه عنوان می‌شود. استفاده از هلی شات امروزه در تمام مناطق دنیا صورت می‌گیرد. در ایران اما گردشگران زیادی به علت فیلم‌برداری با این وسیله بازداشت می‌شوند. برخی دیگر از گردشگران هم پس از ترک ایران گفته‌اند که بی‌دلیل دستگیر شده‌اند و چند ماه در ایران بازداشت بوده‌اند.

با اینکه حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه بارها تأکید کرده بحث ایرانیان دو تابعیتی باید یک‌بار برای همیشه حل شود و افراد دو تابعیتی مشکلی برای ورود به کشور ندارند؛ اما برخی دو تابعیتی‌ها هنگام ورود به کشور با مشکلاتی مواجه شده‌اند که بقیه را از سفر به ایران منصرف کرده است

یک درد نوظهور!

ترس و تردید برای ورود به ایران تنها مختص گردشگران خارجی نیست. با اینکه حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه بارها تأکید کرده بحث ایرانیان دو تابعیتی باید یک‌بار برای همیشه حل شود و افراد دو تابعیتی مشکلی برای ورود به کشور ندارند اما برخی خبرها حکایت از این دارند که ایرانیان دو تابعیتی هنگام ورود به کشور با مشکلاتی مواجه شده‌اند. برخی از این افراد هنگام ورود به کشور بازپرسی شده‌اند و ترس از بازداشت شدن بی دلیل باعث شده تا آن‌ها عطای آمدن به ایران را به لقایش ببخشند.

حالا با این شرایط بخش بزرگی از آن‌ها ترجیح می‌دهند تا خانواده‌های خود را در کشورهای همسایه ایران ازجمله ترکیه، ارمنستان یا کشورهای نزدیک نظیر یونان ملاقات کنند. بسیاری از آن‌ها معتقدند در کشورهای دیگر آزادی عمل بیشتری برای ثبت خاطرات و لحظات خوش با عزیزان خود دارند که در ایران نمی‌توانند داشته باشند! در این میان ترکیه،‌گ وی سبقت را از دیگر همسایگان ربوده است و از این آب گل‌آلود ماهی‌های درشتی برای خود صید می‌کند.

پول ایرانی‌ها مستقیم به جیب ترکیه می‌رود

با توجه به شرایط سخت گرفتن ویزای کشورهای اروپایی و قوانین سختگیرانه کشورهای آسیایی و آفریقایی و از همه مهم‌تر بالا بودن قیمت‌ها و کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای رایج دنیا ترکیه بهترین گزینه برای گذراندن تعطیلات است. تمایل نشان دادن مردم برای خروج از کشور به قصد تفریح باعث شده تا سالانه مبالغ هنگفت و قابل توجهی به سمت کشورهای همسایه روانه شود.

آن‌طور که احسان سلطانی، به نقل از رئیس اتاق تجارت وان می‌گوید ایرانیان در پنج ماه گذشته بیش از ۷۵۰میلیون دلار در این شهر و به تعبیر  سلطانی دهات وان خرج کرده‌اند. با این اوصاف باید بگوییم: گردشگر خارجی پیشکش!

هرچند مسئولان صنعت گردشگری کشور تلاش زیادی می‌کنند تا توجه توریست‌ها را به سمت ایران جلب کنند اما به دلیل مشکلات یادشده بسیاری از گردشگران ترجیح می‌دهند پول و زمان خود را در کشورهای دیگری صرف کنند. کشورهای که در آن برخی از محدودیت‌ها وجود نداشته باشد و از همه مهم‌تر ترس بازداشت هم نداشته باشند. با توجه به پتانسیل بسیار خوبی که ایران دارد باید در رابطه با این موضوعات به خوبی برنامه‌ریزی شود. امروز بخش بزرگی از زندگی مردم به‌ویژه در مناطق توریست‌پذیر از راه گردشگری می‌گذرد. اقامتگاه‌های بوم گردی که در سال‌های اخیر ساخته شد در این چند سال خاک خورده‌اند و حالا که زمان مناسبی برای درخشیدن دوباره آن‌هاست مشکلات سیاسی مانع آن شده است.

به نظر می‌رسد با کمی تغییر در نگرش‌ها می‌توان ایران را به یکی از قطب‌های بزرگ گردشگری در منطقه تبدیل کرد. ایران به دلیل قرار گرفتن در جغرافیای خوب می‌تواند مقصد گردشگران بسیاری باشد کما اینکه بسیاری از گردشگران آرزوی سفر به ایران و دیدن گوشه گوشه این سرزمین را دارند، اما برخی قوانین شرایط را برای آمدن آن‌ها سخت می‌کند.