به دنبال سرقت صندوق امانات یکی از شعب بانک ملی ایران، پلیس خبر داد که تعدادی از عاملان این سرقت از سوی پلیس شناسایی و دستگیر شدند و بخشی عمده‌ای از اموال پیدا شده است.

چند روز پیش شعبه روبروی دانشگاه تهران بانک ملی هدف سرقت قرار گرفت. در این سرقا ۲۵۰ صندوق امانات تخریب شد اما محتویات ۱۶8 صندوق امانت به سرقت رفت. بر اساس گزارش‌های پلیس، سارقان بعد از سرقت از در پشتی بانک که در داخل پارکینگ قرار دارد و قفلش را شکسته بودند خارج شده و دوباره بر آن در «قفل» زده و در نهایت از پارکینگ خارج شدند. گفته می‌شد که مقدار قابل توجهی از این اقلام مسروقه شامل دلار، طلا، یورو و سکه بوده و برخی از آنها توسط سارقان فروخته شده‌اند.

دیروز ، فرمانده انتظامی تهران بزرگ در جمع خبرنگاران جزئیاتی بیشتر از دستگیری سارقان صندوق امانات بانک ملی را تشریح کرد. به گزارش ایسنا سردار حسین رحیمی گفت: از ساعات اولیه روز دوشنبه پلیس مطلع شد که این سرقت به وقوع پیوسته و بلافاصله بعد از اطلاع و بازدید از صحنه، کار پلیس شروع شد و با تشکیل چند تیم ویژه از مجرب‌ترین کاراگاهان طرح عملیات ویژه ما برای به دست آوردن ردپای سارقان، شناسایی آنها، نحوه سرقت و دستگیری آغاز شد. یک هفته است که شب و روز نداریم و امروز خدا را شکر با اقدامات شبانه‌روزی، سارقان بانک دستگیر شدند.

 ظرف کمتر از ۴۸ ساعت سارقان شناسایی شدند

وی با بیان این‌که با تلاش شبانه‌روزی پلیس در کمتر از ۴۸ ساعت سارقان شناسایی و دستگیر شدند، ادامه داد: یک تا دو روز است که این افراد دستگیر شده‌اند که البته تعدادی از آنها در داخل کشور و تعدادی به خارج کشور متواری شده بودند که با هماهنگی خوب پلیس اینترپل دستگیر شده و در حال انتقال به کشور هستند.به گفته رحیمی تا کنون ۱۰ ـ۱۱ نفر دستگیر شده و کار کماکان ادامه دارد.رحیمی اضافه کرد: موضوع اصلی بحث اموال مردم بود که در این چند روز با تلاشی که انجام شده، بخش اعظمی از این اموال بر اساس اعترافاتی که متهمین داشتند، کشف و جمع‌آوری شد البته این اموال در مکان‌های مختلف و در اختیار افراد گوناگون بود. فرمانده انتظامی تهران بزرگ ادامه داد: پلیس با اقتدار، توانمندی و استفاده از تجارب در کمترین زمان ممکن سارقان و مرتبطان آنها را دستگیر و بخش زیادی از اموال مسروقه را کشف کرد که البته کار ادامه دارد.رحیمی خاطرنشان کرد: تلاش پلیس بر این است که با تمام توان اموال مردم که مالباخته هستد را جمع‌آوری کنیم و اینها را به بانک مرکزی تحویل می‌دهیم و از این طریق تحویل مالباختگان خواهد شد.

 تذکر ایمنی به بانک

وی در مورد نحوه سرقت نیز گفت: متاسفانه یکی از مشکلات این است که همه دستگاه‌ها به خصوص بانک که عملیات‌های سنگین بانکی هم دارد در برخی موارد کمترین توجه را به سامانه‌های ایمنی می‌کند و یکی از عواملی که سبب تحریک سارقان شد که دست به این اقدام خبیثانه بزنند زمینه‌ای بود که از بابت بی‌توجهی به ایمنی و امنیت فراهم شده بود.رحیمی اضافه کرد: یک ماه قبل کارشناسان پلیس از این بانک بازدید کردند و تمام موارد عدم امنیت را ثبت، صورت جلسه و به مدیران‌اش تذکر داده بودند اما اقدامی در این زمینه نشد.

عوامل بانک جزو دستگیرشدگان نیستند

وی در پاسخ به این پرسش که آیا از کارمندان بانک نیز جزو دستگیرشدگان بودند، اظهار کرد: تا الان خیر و عوامل زحمت‌کش بانک دخالت مستقیمی در این زمینه نداشتند اما قصورهایی در خصوص مباحث امنیتی داشتند که دو نفر از آنها بازداشت شده‌اند.

وی در پایان افزود: به شهروندانمان اعلام می‌کنم که پلیس بدون کمترین سرنخی کارش را آغاز کرد و در کمتر از ۴۸ ساعت به تمام زوایای پیدا و پنهان این سرقت دست یافت و اگر چند روزی بیشتر طول کشید به دلیل این بود که باید عوامل دستگیر و اموال کشف می‌شد.