نه تخت خالی پیدا می‌شود و نه دارو و نه دستگاه اکسیژن. بسیاری از بیماران در حیاط بیمارستان‌ها بستری شده‌اند و برخی در راهرو و صندلی‌های انتظار. امکانات نیست. اما اگر ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلیون هزینه کنید می‌توانید حتی در منزل آی‌سی‌یو داشته باشید.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرایط بحرانی کرونا در کشور برای برخی سودهای چند صد میلیونی دارد. در بیمارستان‌ها تخت خالی نیست، اما برخی بیمارستان‌های خصوصی بیمار را راحت بستری می‌کنند، هر شب بستری ۸ میلیون تومان. اما برخی از این بیمارستان‌ها و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات درمانی پیشنهاد بهتری برای بیماران دارند، بیمارستان در منزل آن هم با شبی ۵ میلیون تومان. ۱۰روز بستری در خانه حدود ۵۰ میلیون تومان می‌شود.

هزینه ۱۰۰ میلیونی بستری

بیمارستان‌های دولتی جای سوزن انداختن نیست. اما در بیمارستان‌های خصوصی به سختی می‌شود تخت خالی پیدا کرد. اما با سه برابر قیمت مصوب! محمد می‌گوید: «برای بستری بیمار کرونایی در بخش آی سی‌یو گفتند ۱۰۰ میلیون تومان باید پرداخت کنید. ما فقط می‌خواهیم بیمارمان زنده بماند. پس پول را سریع پرداخت کردیم».

پذیرش یکی از بیمارستان‌های خصوصی می‌گوید: هزینه هر شب بستری در بخش ICU هشت میلیون تومان است. این در حالی است که براساس تعرفه‌های درمانی امسال، هزینه هر شب بستری در بخش ICU بیمارستان خصوصی، حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است! اما حالا قیمت‌ها سه برابر شده است.

شلوغی بیمارستان‌ها و نبود تخت خالی تنها یک راه پیش پای برخی بیماران می‌گذارد، تماس با برخی شرکت‌ها که آگهی مراقبت ویژه از بیماران کرونایی در خانه داده‌اند.

ویزیت 3.5 میلیونی پزشک مختصص

این شرکت‌ها مدعی‌اند که بیمارستان را به خانه می‌آورند با همه امکانات و تجهیزات. مسئول یکی از این شرکت‌ها می‌گوید:«چند پزشک لازم است که بیمار را ویزیت کنند. هزینه یکبار ویزیت پزشک متخصص عفونی دو میلیون تومان است. ویزیت متخصص قلب ۳.۵ میلیون تومان است و پزشک بیهوشی هم ۱.۵ تا دو میلیون تومان».

این یعنی ویزیت سه پزشک متخصص در منزل برای بیمار حدود ۷ میلیون تومان هزینه دارد.

اما خدمات این شرکت‌ها به همین‌جا ختم نمی‌شود:« هزینه پرستار شبانه‌روزی شبی دو میلیون تومان است. برای ۱۰ روز حدود ۲۰ میلیون تومان می‌شود». مسئول یکی دیگر از این موسسات می‌گوید هزینه دارو با بیمار است اما اگر بخواهید ما داروها را برایتان تهیه می‌کنیم، داروهایی مانند رمدسیویر که برای خرید آن باید ساعت‌ها در صف ماند. این شرکت‌ها رمدسیویر را به راحتی تهیه می‌کنند. برخی می‌گویند قیمت هر رمدسیویر یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و برخی می‌گویند: «قیمت آن یک میلیون تومان است. یکی از این موسسات می‌گوید حدود ۶ عدد آمپول رمدسیویر لازم است. ما هر عدد را ۹۵۰ هزار تومان می‌خریم و ۵۰۰ هزار تومان هم هزینه تزریق هر آمپول است».

با این حساب هزینه خرید و تزریق ۶ عدد آمپول رمدسیویر حدود ۶ تا ۷ میلیون تومان می‌شود.

دستگاه اکسیژن‌ساز ۶۰ میلیون!

کپسول اکسیژن برای بستری بیماران کرونایی در خانه ضروری است. این شرکت‌ها کپسول اکسیژن هم دارند. اما یکی از این شرکت‌ها می‌گوید:«اگر دستگاه ۵ لیتری بخواهید اجاره آن شش میلیون تومان است و اگر ۱۰ لیتری بخواهید، حدود ۱۵ میلیون تومان می‌شود».

این شرکت‌ها پیشنهاد مطمئن‌تری هم دارند. «اگر سختتان نیست کمی بیشتر هزینه کنید و کلا یک دستگاه اکسیژن‌ساز بخرید. قیمتش ۶۰ میلیون تومان است».

با این حساب هزینه آی‌سیو در خانه حدود ۱۴۰ میلیون تومان می‌شود. فاکتوری شامل ۱۰ شب بستری در آی‌سی‌یو خانگی(شبی ۵ میلیون)، پرستار ۲۴ ساعته (شبی دو میلیون)، خرید و تزریق داروی رمدسیویر (۷ میلیون)، خرید دستگاه اکسیژن‌ساز (۶۰ میلیون) و ویزیت سه پزشک متخصص در منزل (۷ میلیون)!

البته برخی از این شرکت‌ها تخفیف کرونایی هم می‌دهند! یکی از آنها می‌گوید هزینه پرستار در واقع شبی دو میلیون تومان است ولی در حال حاضر برای شرایط بحرانی موجود ۲۰۰ هزار تومان تخفیف داده‌ایم.

با صف طولانی انتظار برای بستری در بیمارستان، بسیاری از بیماران راه دیگری جز پرداخت هزینه‌های گزاف ندارند. اما همه اینها می‌توانست اتفاق نیفتد اگر روند واکسیناسیون در کشور زودتر آغاز می‌شد و سریع‌تر پیش می‌رفت. اما حالا روزانه بیش از ۲۰۰ نفر جان خود را از دست می‌دهند و برخی نیز با هزینه بسیار به زندگی برمی‌گردند.