22 سپتامبر، مصادف با اول مهر هر سال به عنوان «روز جهانی بدون خودرو» نامگذاری شده است و در شهرهای مختلف جهان، برنامه‌هایی به همین منظور برگزار می‌شود. در این روز شهروندان فرصت مناسبی دارند تا در سفرهای درون شهری و برون شهری خود، استفاده از خودروی شخصی را به حداقل برسانند و مدیران شهری نیز سعی می‌کنند با اعمال محدودیت تردد خودرو در خیابان‌های شهر، فضای تردد بدون خودرو برای شهروندان را تا جای ممکن امن کنند.

به همین مناسبت دیروز معاونت حمل و نقل شهرداری تهران طی اطلاعیه‌ای اسامی برخی خیابان‌های پایتخت که تردد ماشین در آنها همزمان با اول مهر و روز جهانی بدون خودرو ممنوع اعلام شده است را منتشر کرد. بر این اساس مقرر شد که به صورت نمادین تعدادی از خیابان‌ها و معابر شهر تهران از ساعت ۱۶ تا ۱۸ امروز برای تردد خودروها با محدودیت مواجه شود و فضای معابر به استفاده از دوچرخه، پیاده‌روی و موضوع‌های مرتبط با مسائل اجتماعی اختصاص پیدا کند. در این اطلاعیه آمده است: «اول مهرماه همزمان با روز جهانی بدون خودرو، عبور و مرور از ۲۲ خیابان سطح شهر تهران ممنوع است و این خیابان‌ها برای دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی شهروندان آماده می‌شود».

به گزارش ایرنا تعدادی از این خیابان‌ها شامل «کاشانک، خیابان صبوری، خیابان کمال شرقی»، «شیخ فضل‌الله جنوبی، نرسیده به بلوار مرزداران، شهرک فرهنگیان، فاز 2، جنب مجموعه تیراندازی پردیسان»، «ضلع شمالی خیابان شهید کشوری، نبش خیابان کوشا»، «خیابان استقلال، حد فاصل خیابان استخر و خیابان توحید»، «شهران شمالی، فلکه سوم شهران، خیابان شهید همدانی، مقابل سرای محله شهران شمالی»، «بلوار کشاورز، خیابان حجاب»، «خیابان سهروردی جنوب به شمال، تقاطع شهید توپچی، میدان شهید قندی تا تقاطع خیابان دکتر شریعتی» و «خیابان جانبازان شرقی، حدفاصل اتوبان باقری و دردشت» است.

همچنین «بلوار استاد معین جنوبی»، «خیابان قزوین، خیابان بنکدار، جنب ساختمان معاونت اجتماعی»، «خیابان کاشان»، «خیابان 17 شهریور شمالی، نرسیده به میدان امام حسین(ع)»، «خیابان سی متری نیروی هوایی، مسیل جاجرود، نبش خیابان ملکی، جنب سرای محله امامت»، «شهید محلاتی، بلوار ابوذر، پایین تر از پل سوم، خیابان شیخ صفی»، «کیانشهر جنوبی، پایین تر از خیابان صالحی، انتهای رجب زاده، جنب بوستان سرو» و «انتهای بیست و چهار متری علی آباد، خیابان شهید باستانی‌پور» مسیرهایی است که در اول مهرماه با محدودیت تردد خودرو مواجه می‌شود.

«انتهای امامزاده حسن، خیابان ابدام»، «خیابان سپیده شمالی، نرسیده به بیمارستان غیاثوند»، «تندگویان، بوستان ولایت، درب شماره یک»، «شهرری، خیابان سلمان فارسی، خیابان شهید ایرانیت ضلع شرقی»، «بلوار اصلی تهرانسر، حد فاصل چهار راه صدف تا چهار راه بلوار یاس» و «خیابان میعاد، روبروی دریاچه، حد فاصل میدان دریاچه تا بلوار طبیعت» نیز با محدودیت تردد مواجه خواهد شد.

روز جهانی بدون خودرو در نقاط مختلف جهان

روز جهانی بدون خودرو در شهر‌های مختلف جهان به اشکال مختلفی برگزار می‌شود که می‌توان از آن جمله به خاموش کردن خودروها، پیاده‌روی عمومی و استفاده از دوچرخه اشاره کرد. برخی کشورها به این موضوع توجه ویژه‌ای دارند؛ از جمله انگلیس، کانادا، فرانسه، کلمبیا و ...

روزهای بدون خودرو برای نخستین بار در دهه 1970 در بوگوتا پایتخت کلمبیا کلید خورد و محبوبیت پیدا کرد؛ هنگامی که دولت وقت، با یک طرح ابتکاری، خیابان‌های شهر را برای کاستن از ترافیک در تعطیلات آخر هفته و مناسبتی بست.

این مساله سبب شد تا مردم نیز از آن استقبال کرده و با دوچرخه یا پیاده‌، تردد کنند. با تداوم این روند در این شهر، روز بدون خودرو، اکنون به هفته‌ای بدون خودرو در جهان تبدیل شده تا همه ساله، در این روزها، شهرهای مختلف جهان هر کدام در یک هفته منتهی به 22 سپتامبر، برنامه‌های کنار گذاشتن خودرو و ترویج پیاده‌روی و استفاده از دوچرخه را برگزار کنند.