سومین دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدرضا خاتمی صبح دیروز ۱۱ خرداد در ساختمان شماره دو قوه قضاییه برگزار شد. خاتمی نخستین بار ۱۸ اسفند ۹۷ به دلیل اظهاراتش در ارتباط با تقلب در انتخابات ریاست جمهوری دهم به دادگاه اظهار شد که به دلایلی دادگاه برگزار نشد. جلسه دوم رسیدگی به اتهامات این فعال سیاسی هم در تاریخ دهم اردیبهشت برگزار شد.

خاتمی پس از پایان دادگاه در جمع خبرنگاران گفت: عنوان دادگاه علنی بود اما می توانست بهتر برگزار شود. رئیس دادگاه سعه‌صدر داشتند که قابل تقدیر است، آمدن آقای قطبی رئیس دادستان فرهنگ و رسانه هم نشان می‌دهد که ما در دادگاه اول موثر عمل کردیم و برخلاف آنچه تصور می‌شد دست خالی وارد دادگاه نشدیم و به گفته دوستان با ماشین حساب رفتیم.

نایب رئیس مجلس ششم گفت: درباره هشت میلیون تقلب در آرای انتخابات هم استنادات متقنی وجود دارد که من در دادگاه اول و دوم ارائه دادم اما بخش‌های مهمتر از انتخابات ۸۸ باقی مانده که شاید مهمتر از بخش‌های اول باشد.

وی ادامه داد: شاید در شرایط فعلی کشور پرداختن به این مسئله صلاح نباشد اما به هرحال قوه قضاییه تصمیم به رسیدگی علنی گرفته که ما هم استقبال می‌کنیم. هرچند اعلام عدم انتشار محتویات مطالب، علنی بودن دادگاه را مخدوش می‌کند. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: انتخابات سال ۸۸ با سرنوشت همه جامعه و کشور گره خورده است و صلاح نیست پس از ۱۰ سال این داستان محل دعوای نیروهایی باشد که می‌خواهند در داخل کشور فعالیت کنند. این باید خاتمه پیدا کند. نایب رئیس مجلس ششم خاطرنشان کرد: سعی می‌کنم در این دادگاه فتنه واقعی را نشان دهم و دامن نظام را از تقلب تبرئه کنم. باید دید که چه کسانی این دام را برای نظام پهن کردند. وی با بیان این که دفاع از حق و حقیقت برای من بسیار مهم است و در صورت توجه به این موضوع هیچ کس ضرر نخواهد کرد، درباره اعداد و ارقامی که در دادگاه ارائه داد؛ گفت: من به پشت پرده و غیبگو دسترسی ندارم. اما وقتی این پرونده تشکیل شد از اقصی نقاط کشور دنبال‌کنندگان این موضوع شواهد و مدارک زیادی برای من فرستادند که همه آنها اسناد و مدارکی است که در رسانه‌های رسمی کشور منتشر شده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: چیزی که من به دست آوردم ظاهر امر و دستکاری‌های انجام شده در انتخابات است. اما پشت پرده را هم در جلسات بعد ارائه خواهم داد.

به گزارش ایرنا سومین جلسه محاکمه محمدرضا خاتمی روز ۲۲ خردادماه برگزار می‌شود.