یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه آمریکا می‌خواهد تیر خلاص را به برجام بزند، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در چارچوب خروج آمریکا از برجام و تعلل شرکای دیگر در تامین منافع خود، بخشی از تعهداتش در توافق هسته‌ای را به حالت تعلیق درآورد.

حسن بهشتی‌پور با اشاره به لغو و تمدید برخی از معافیت‌های همکاری‌‌های هسته‌‌ای بین المللی ایران به ایرنا گفت: اساس برجام بر این مبنا بوده و هست که فعالیت هسته‌ای ایران ضمانت پیدا کند؛ اینکه آمریکا از توافق هسته ای خارج می‌شود، تعهدات خودش را زیر پا می‌گذارد و علاوه بر آن، در اجرای تعهدات طرفین هم در عرصه همکاری‌های هسته‌ای و هم همکاری‌های اقتصادی سنگ‌اندازی می‌کند تا آنها اقدام به نقض صریح برجام بکنند، به خاطر این است که ایالات متحده می‌خواهد تیر خلاص به برجام بزند. 

این کارشناس مسائل هسته‌ای با تاکید بر اینکه اقدامات آمریکا برای آن است که ایران از برجام خارج شود، تصریح کرد: تلاش ایران در شرایط کنونی باید به گونه‌ای باشد که نگذارد نقشه و خواست آمریکا علیه کشورمان به نتیجه برسد. در این راستا، لازم نیست ایران از توافق هسته‌ای خارج شود بلکه می‌تواند در چارچوب خروج آمریکا از برجام و تعلل شرکای دیگر برجام در تامین منافع ایران، بخشی از تعهداتش براساس برجام را به حالت تعلیق درآورد.

ایران می‌تواند اقدام به راه‌اندازی رآکتور اراک کند

بهشتی پور ادامه داد: برای مثال می‌توانیم این کار را درخصوص رآکتور اراک انجام دهیم. بر اساس برجام، بازسازی رآکتور جدید اراک باید با همکاری ایران، چین و نظارت آمریکا انجام می‌شد که پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای، انگلیسی‌ها جایگزین آمریکایی‌ها شدند. اینک در چارچوب تعلل طرف مقابل در بازسازی اراک، ایران می‌تواند در اولین گام، اقدام به راه‌اندازی رآکتور اراک کند.

وی با بیان اینکه رآکتور اراک را نباید با کارخانه تولید آب سنگین اراک اشتباه بگیریم، خاطرنشان کرد: فعالیت کارخانه تولید آب سنگین اراک از سال 2003 شروع شده و قبل و بعد از برجام هم به فعالیت‌هایش ادامه می‌دهد ولی رآکتور اراک یا همان IR40 به خاطر توافقی که برای بازسازی صورت گرفت، فعالیتش متوقف شده بود.

 ترامپ چگونه مجبور به عقب‌نشینی خواهد شد؟

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه تعلیق بخشی از تعهدات می‌تواند هشدار مهمی از سوی ایران به طرف‌های مقابل از جمله آمریکا باشد که متوجه باشند آنها نمی‌توانند هر کاری که بخواهند بکنند، ابراز داشت: نکته‌ای که باید متوجه آن بود این است که صرف انجام یکسری از اقدامات هسته‌ای، کارگشا نیست بلکه باید به صورت همزمان در عرصه‌های دیگر نیز اقدامات موازی انجام داد.

بهشتی‌پور افزود: به طور مثال، در حوزه اقتصادی کشور، وضعیت فوق العاده‌ای وجود دارد و می‌توان از شرایط اقتصاد جنگی سخن گفت. در این چارچوب لازم است اصلاحات جدی و کارشناسی انجام داد به طوری که تحولی بنیادین در بانک‌ها رخ دهد، اتکا به نفت کاهش یافته و بهره‌وری افزایش یابد. اگر این اقدامات مکمل همزمان با اقدامات هسته‌ای انجام شود، ایالات متحده و ترامپ مجبور به عقب‌نشینی خواهد شد همان گونه که اوباما در سال 91 مجبور به عقب‌نشینی شد.

واشنگتن نمی‌خواهد در تقابل با مسکو قرار گیرد

وی درباره تمدید معافیت‌های همکاری در مورد نیروگاه‌های بوشهر، فردو، تهران و اراک هم گفت: نیروگاه‌های بوشهر، فردو، تهران و اراک فعالیت‌هایشان در راستای فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای است. به طور مثال، نیروگاه بوشهر برق تولید می‌کند و بر اساس توافق ایران و روسیه که قبل از برجام منعقد شد، روس‌ها همانطور که متعهد به تامین سوخت آن هستند، پسماند سوخت را به روسیه برمی‌گردانند.

این کارشناس مسائل هسته‌ای با بیان اینکه بخشی از تمدید معافیت همکاری در این حوزه به خاطر آن است که طرف عمده مقابل ایران در این همکاری روسیه است و واشنگتن نمی‌خواهد در تقابل با مسکو قرار بگیرد، یادآور شد: هدف آمریکا در لغو معافیت‌های مربوط به انتقال مازاد آب سنگین به عمان و مبادله اورانیوم غنی شده در ازای کیک زرد به خاطر این است که ایالات متحده از اساس با غنی‌سازی اورانیوم و تولید آب سنگین از سوی ایران مخالف است و این دو حوزه نیز در این چارچوب فعالیت می‌کنند ولو آنکه غنی‌سازی ایران در سطح 3.67 درصد باشد.

 اقدامات آمریکا برای آن است که ایران از برجام خارج شود. تلاش ایران در شرایط کنونی باید به گونه‌ای باشد که نگذارد نقشه و خواست آمریکا به نتیجه برسد. ایران لازم نیست از توافق هسته‌ای خارج شود بلکه می‌تواند بخشی از تعهداتش برجامی‌اش را به حالت تعلیق درآورد

 آمریکا می‌خواهد قطعنامه‌های تحریمی را برگرداند 

بهشتی پور با بیان اینکه آمریکا می‌خواهد در عمل مانع انجام تعهدات ایران شود تا ایران را به عدم پایبندی به تعهدات خود متهم کند و تحریم‌های مبتنی بر قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت را بازگرداند، عنوان کرد: در برابر این تخلف، آژانس بین المللی انرژی اتمی کار چندانی نمی تواند انجام دهد چراکه نقش ناظر را در فعالیت اتمی ایران ایفا می کند. 

وی اضافه کرد: در این شرایط باید ایران ضمن تشریح شرایط خود به آژانس، سازمان ملل و دیگر مجامع بین‌المللی و کشورها تاکید کند که فعالیت‌هایش در عرصه هسته‌ای صلح‌آمیز بوده و در چارچوب نظارت آژانس به فعالیت‌هایش ادامه می‌دهد. 

پیام مهم ظریف درباره خروج از NPT 

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی درخصوص احتمال خروج ایران از معاهده منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای (NPT) گفت: صحبت‌های اخیر وزیر خارجه ایران در سفر به نیویورک درباره احتمال خروج از NPT و سفر به کره شمالی، حاوی پیام مهمی بود؛ بر این مبنا که اگر فشارها نسبت به ایران تداوم داشته باشد و ایران از مزایای حاصل از برجام نتواند استفاده کند، ایران به سمتی می‌رود که نه تنها از برجام بلکه از NPT هم خارج خواهد شد.

 خروج از NPT هزینه‌های سنگینی را برای کشور دارد 

وی با بیان اینکه خروج از NPT هزینه‌های سنگینی را برای کشور به همراه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این بوده که تندروها و جنگ‌طلبان همواره مدعی بوده‌اند که ایران به دنبال ساخت بمب هسته‌ای و استفاده از آن برای نابود کردن برخی از کشورهاست و خروج از NPT این بهانه را به آن می‌دهد که فشارهایشان را نسبت به ایران مشروع جلوه داده و کشورهای دیگر به سمت آمریکا و اسرائیل بروند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه خروج از NPT خروج از توافق هسته‌ای هم است هرچند که نابودی برجام لطمات جبران‌ناپذیری را به نظام عدم اشاعه وارد می‌کند، ابراز داشت: برجام ذیل نظام عدم اشاعه تعریف می‌شود و می‌توان آن را براساس NPT دانست که هم از دسترسی یک کشور به سلاح اتمی جلوگیری کرده و اعتمادسازی می‌کند و هم زمینه تداوم فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را فراهم می‌سازد. 

 ایران زمانی گزینه خروج از NPT را عملی خواهد کرد که دیگر نتواند مواد مورد نیاز خود را تامین کند، واردات و صادرات کشور به شدت کاهش یافته و به صفر رسیده باشد و شرایط عمومی را به حداکثر محدودیت برای ایران برسانند

 ایران چه زمانی خروج از NPT را عملی خواهد کرد 

بهشتی‌پور با بیان اینکه خروج از NPT یک تهدید سخت است و باید جزو آخرین گزینه‌های روی میز ایران باشد، عنوان کرد: طرح مسئله خروج از معاهده منع گسترش تسیلحات هسته‌ای به معنای آن است که ایران دستش در برابر هر اقدامی بسته نیست.

وی افزود: ایران زمانی گزینه خروج از NPT را عملی خواهد کرد که دیگر نتواند مواد مورد نیاز خود را تامین کند، واردات و صادرات کشور به شدت کاهش یافته و به صفر رسیده باشد و شرایط عمومی را به حداکثر محدودیت برای ایران برسانند.