عضو هیأت مدیره اتاق مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه تحریم‌های بین‌المللی، تعامل روسیه و ایران را تحت الشعاع قرار می‌دهد، گفت: این کشور تلاش می‌کند تا با پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی FATF به راحتی بتواند با ما تعامل داشته است. عبدالله مهاجر دارابی روز گذشته در گفت وگو با ایرنا، پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را یک ضرورت دانست و اظهار داشت: در حال حاضر به غیر از یک یا دو کشور از جمله کره شمالی، بیشتر کشورها به FATF پیوسته‌اند. وی افزود: در ایران موضوع پیوستن یا نپیوستن به این کنوانسیون بین‌المللی، بیشتر جنبه سیاسی دارد. البته اگر منطق این است که عضو FATF نشویم، دیگر حرفی نیست اما در واقعیت عدم عضویت‌مان منطقی به نظر نمی‌آید. امیدوارم آنهایی که درک درستی از شرایط کشور دارند، این موضوع را سیاسی نکنند.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران ادامه داد: ما باید بپذیریم که نمی‌توانیم در یک جزیره تنها زندگی کنیم بلکه باید با جامعه جهانی تعامل داشته باشیم و این جامعه را با خود همراه سازیم.

محدودیت در تعامل‌های پولی

مهاجر دارابی با ابراز امیدواری از تصویب دو لایحه «پالرمو» و «CFT» در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: با پیوستن ایران به FATF، یک دغدغه جدی در حوزه اقتصادی کشور حل می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر به دلیل تحریم‌های اقتصادی، ارتباط پولی ایران با بسیاری از کشورها محدود شده است، یادآور شد: پیوستن به FATF به طور قطع این مشکلات پولی را حل می‌کند زیرا به یک سیستم بین‌المللی وصل شده‌ایم. عضو هیأت مدیره اتاق مشترک ایران و روسیه اضافه کرد: اگر ما قوانین بین‌المللی را نپذیریم، دیگر کشورها از جمله اروپایی‌ها، نمی‌توانند با ما تعامل کنند و وضعیت ما سخت‌تر خواهد شد. متاسفانه گاهی برخی از سیاسیون به اقتصاد هم نگاه سیاسی دارند که این موضوع به اقتصاد کشور لطمه می‌زند.

محدودیت در روابط ایران و روسیه

عضو هیأت مدیره اتاق مشترک ایران و روسیه در ادامه به تاثیر عدم پیوستن ایران به FATF بر روابط ایران و روسیه اشاره کرد و اظهار داشت: روسیه با ایران دوست و نزدیک است اما این کشور هم در یک جزیره زندگی نمی‌کند و می‌خواهد با دیگر کشورها ارتباط داشته باشد.

مهاجر دارابی افزود: روسیه در برخی موارد به دلیل محدودیت‌ها نمی‌تواند تعامل خوبی با ایران برقرار کند. این کشور تلاش می‌کند ایران به FATF بپیوندد تا بتواند راحت‌تر با ما تعامل کند.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران یادآور شد: در حال حاضر ارتباط اقتصادی ایران با این کشور محدود شده است. روسیه به عنوان یک قطب اقتصادی در دنیا باید با دیگر کشورها همراه باشد و در این شرایط ممکن است ترجیح دهد کمتر در کنار ایران باشد. اگر ایران به FATF نپیوندد، شاید روسیه راهی برای تعامل‌های خود با ایران پیدا کند اما همکاری با این کشور دشوار خواهد شد.