تقریبا یک هفته پس از حمله هوایی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، حسین امیرعبداللهیان، در اولین مقصد از تور منطقه‌ای خود به عمان سفر کرد.

به گزارش یورونیوز؛ این سفر در حالی انجام می‌شود که پیش از این اخباری در مورد انتقال پیام میان ایران و آمریکا پس از حمله منتسب به اسرائیل منتشر شده بود. عمان به صورت کلاسیک همواره نقش پررنگی در موضوعات مورد اختلاف میان تهران و واشنگتن داشته و در سال‌های اخیر بار‌ها با میانجیگری خود زمینه را برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها و کاهش اختلافات میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی فراهم ساخته است. در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه ایران در خصوص سفر امیرعبداللهیان به عمان منتشر شده آمده است: «امیرعبداللهیان در راس هیاتی سیاسی و پارلمانی به عنوان اولین مقصد سفر منطقه‌ای خود به عمان سفر می‌کند و در این سفر طرفین در خصوص مسائل دوجانبه و منطقه‌ای از جمله شرایط غزه با یکدیگر بحث و تبادل نظر خواهند کرد».

در این سفر وحید جلال‌زاده، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، نیز امیرعبدالهیان را همراهی می‌کند. در بیانیه وزارت خارجه ایران به دیگر کشور‌هایی که قرار است امیرعبداللهیان پس از عمان به آنجا سفر کند، اشاره‌ای نشده است.

وزارت خارجه و رسانه‌ها در ایران گزارشی در مورد اهداف این سفر و زمان‌بندی آن منتشر نکرده‌اند، اما با توجه به شدت‌گیری تنش‌ها در روز‌های اخیر و احتمال واکنش ایران به حمله منتسب به اسرائیل برخی از احتمال ارسال پیام‌هایی تازه از مسیر عمان میان تهران و واشنگتن خبر می‌دهند.

پیش‌تر محمد جمشیدی، معاون سیاسی ابراهیم رئیسی مدعی شده بود که پس از حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، تهران به دولت آمریکا پیامی مکتوب ارسال و در آن نوشته است: «کنار بکش تا ضربه نخوری» این مقام دولت رییسی در ادامه مدعی شده بود که کاخ سفید از ایران «درخواست» کرده اهداف آمریکایی را نزند.

در واکنش به این شدت‌گیری تنش‌ها مقام‌های اسرائیلی اعلام وضعیت آماده‌باش کرده و ارتش این کشور هم مرخصی نیرو‌های خود را تا اطلاع ثانوی لغو کرده است.

همچنین یک مقام آمریکایی روز جمعه به رسانه‌های این کشور گفته بود که ایالات متحده در حالت آماده‌باش قرار دارد و خود را برای پاسخ به حمله احتمالی ایران به دارایی‌های اسرائیل یا آمریکا در منطقه آماده می‌کند.