حسین امیر عبداللهیان با جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا درباره تحولات غزه و موضوعات دوجانبه گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه ایران در این گفت‌وگو تصریح کرد که«انگلیس باید تحولات منطقه را با رویکردی واقع بینانه بنگرد.» حسین امیرعبدللهیان اظهار داشت: در هر گونه رویکردی باید دانست که ریشه بحران فلسطین به اشغالگری رژیم اسراییل باز می گردد.

وی افزود: از منظر حقوق بین الملل، مردمان کشور تحت اشغال از حق دفاع مشروع برخوردارند.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: همچنین در چارچوب اصول حقوق بین الملل، در هر جنگی می بایست به اصل تناسب نیز توجه شود. در این راستا قتل عام بیش از 9000 فلسطینی غیرنظامی، در یک عمل انتقام‌جویی و نسل‌کشی آشکارا اعلام شده توسط رژیم صهیونیستی، با هیچ معیاری قابل قبول نیست. رئیس دستگاه دیپلماسی کشور در پاسخ به اظهارات حمایتی وزیر خارجه انگلیس از رژیم اسرائیل، ضمن توصیه به اینکه انگلیس باید تحولات منطقه را با رویکردی واقع بینانه بنگرد، افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره مبارزه با پدیده اشغالگری را بر مبنای اصول شناخته شده و قوانین بین‌المللی، یک 

حق می داند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: باید نسل کشی رژیم اسراییل در غزه فورا متوقف گردد و کمک های انسان دوستانه بصورت گسترده وارد غزه شود.

امیرعبداللهیان، حمایت گسترده دولت امریکا از تل آویو را، عامل افزایش شدت جنگ در این منطقه دانست و در پاسخ تصریح کرد: نیروهای مقاومت در منطقه از ایران دستور نمی گیرند بلکه آنها بر اساس ملاحظات و شرایط و نیز در راستای امنیت ملی کشورشان و امنیت منطقه تصمیم گیری می کنند.

در ادامه، وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر احترام متقابل، بر اهمیت تمرکز بر دیپلماسی و گفتگو به‌عنوان گزینه ای مناسب در مسیر همکاری‌های تهران و لندن و دوری از طرح اتهامات بی اساس تاکید کرد.

وزیر امور خارجه انگلیس در این گفتگوی تلفنی ضمن اشاره به مواضع کشورش در خصوص تحولات فلسطین و تصریح بر دیرینگی روابط میان انگلیس و ایران، خواستار تلاش جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از گسترش دامنه جنگ در منطقه شد.

او گفت: «ایران مسئولیت اقدامات گروه‌هایی مانند حماس و حزب‌الله را بر عهده دارد که سال‌ها از آنها حمایت می‌کند».

کلورلی همچنین تکرار کرد که تهدیدهای مورد حمایت ایران علیه برخی افراد در بریتانیا غیرقابل قبول است و باید متوقف شود. در این گفتگو آخرین وضعیت روابط دوجانبه نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر خارجه انگلیس روند همکاری‌های دو کشور را در چارچوب کنوانسیونهای دیپلماتیک حائز اهمیت خواند.