یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: امروز ۴۴ سال از انقلاب گذشته و هنوز اجرای اصول قابل توجهی از قانون اساسی معطل مانده است.

جواد امام در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباه این که پس از مرگ مهسا امینی مطرح شد، گشت ارشاد در زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی و دولت اصلاحات ایجاد شده است، گفت: از نظر تاریخی بخواهیم این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم، مصوبه‌ای در  جلسه ۴۲۷ مورخ۱۳/ ۱۰/ ۸۴ در شورای فرهنگی و عمومی در ارتباط با بحث عفاف و حجاب به تصویب رسید که در این مقطع گشت ارشاد به راه افتاد. تاریخ این مصوبه مشخص است و مطابقش این گشت راه‌اندازی شده است. 

وی با اشاره به این‌که گشت ارشاد در واقع در نیروی انتظامی است و این نیرو هم تابع ستاد کل نیروهای مسلح است، عنوان کرد: شاید دوستان اشاره کنند در وزارت کشور دولت اصلاحات این گشت راه‌اندازی شده است، بله؛ هماهنگی امور انتظامی بنا به حکمی که به وزیر کشور به عنوان جانشین فرماندهی کل قوا در امور انتظامی داده شده توسط وی انجام می‌شود اما تمامی مقرراتش تابع ظوابط نیروهای مسلح است. ضمن اینکه نیروی انتظامی ضابط دستگاه قضایی است ضابط وزارت کشور نیست و در این صورت مسئله روشن است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب بیان کرد: این اتفافات نوعاً سیاستی هستند اما اینکه بخواهیم فقط محدود به گشت ارشاد کنیم که نیست؛ ستاد امر به معروف دبیرش به جای مجلس قانون وضع و جرم‌انگاری می‌کند و می‌گوید افرادی که بنا به هر دلیل حجاب‌شان مشکل داشته باشد باید برای‌شان جرائم در نظر گرفت و هیچ‌کسی هم اعتراض نمی‌کند. آقای رئیسی در شعارهای انتخاباتی گفتند قرار است گشت ارشاد را برای مدیران بگذارد اما کدام مدیر مورد برخورد گشت ارشاد قرار گرفته است؟ این‌ یکی از وعده‌های انتخاباتی آقای رئیسی بوده است.

وی با بیان اینکه با بی‌حجابی و بدحجابی باید با حکم قضایی برخورد شود، گفت: چه کسی به شما چنین اجازه‌ای را داده است اگر یک کسی حجابش مناسب نبود دستگیرش کنید و افکار عمومی با صحنه‌هایی که در فضای مجازی هم منتشر شده است، روبه‌رو شود؟ اینکه افراد را به هر شکل ممکنی بگیرند و ببرند و شاهد یک چنین اتفاقاتی باشیم در شأن کشور نیست. معتقدم در این کشور تا زمانی که حاکمیت قانون مستقر نشود، همین آش و همین کاسه است و با این اتفاقات ما بهانه دست افراد معاند هم می‌دهیم.

امام افزود: این‌ها جزو حقوق مردم و حقوق شهروندی است و هنگامی که این حقوق را محترم نمی‌شماریم دلسوزان و آگاهان نسبت به این حقوق واکنش نشان می‌دهند و وقتی این اتفاقات بیفتد هر کسی از این آب ماهی خودش را می‌گیرد! چرا این کار را می‌کنند؟ هم به دین ضربه می‌زنند، هم به نظام ضربه می‌زنند و هم دستگاه‌های انتظامی و قضایی و امنیتی را زیر سوال می‌برند! 

وی تاکید کرد: امروز فقط موضوع ما گشت ارشاد است؟ امروز ۴۴ سال از انقلاب گذشته و هنوز اجرای اصول قابل توجهی از قانون اساسی معطل مانده است. آقای تاجزاده را دستگیر می‌کنند و همه عالم و آدم می‌دانند اگر اتهامی متوجه‌اش باشد، سیاسی است اما در دادگاه‌های امنیتی مورد مجازات و برخورد قرار می‌گیرد در صورتی که اگر جرم، جرم سیاسی است، باید در دادگاه سیاسی و با حضور هیات منصفه باشد که در این مساله به نظر می‌رسد آداب قانون زیر پا گذاشته شده است. 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه تا زمانی که حاکمیت قانون مستقر نشود همین وضعیت است، گفت: خانم مهسا امینی به عنوان یک ایرانی اهل کردستان یک آدابی دارد اساسا، اما هنگامی که تصاویر ایشان را که به تهران آمده می‌بینیم حجابی که از اون منعکس شده حجاب مناسبی است در صورتیکه این‌ها به لحاظ عرفی در مناطق خودشان حتی یک چنین حجابی ندارند، اما این خانم خوشبختانه این بخش را رعایت کرده است و چرا باید با ایشان این برخورد می‌شد و به این اتفاق ما امروز می‌رسیدیم و اذهان همه مناطق کردنشین و ایرانیان را جریحه‌دار می‌کردیم.

وی گفت: اگر امروز کسی هم به آن رفتار زشت به نوعی واکنش نشان می‌دهد و محکوم می‌کند خودش می‌شود بهانه برای محکوم کردن که از حقوق یک ایرانی دیگر دفاع می‌کند.

///

 کرباسچی: اگر قرار به اجرای قانون حجاب باشد، باید در تشییع‌جنازه سردار سلیمانی نیمی از زنان را می‌گرفتید

 

غلامحسین کرباسچی - مدیر مسئول روزنامه هم میهن در مناظره با عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه همشهری در شبکه خبر گفت: اگر بخواهیم رکن اصلی قانون را اجرا کنیم باید از همین در استودیو که در آن حضور داریم شروع کنند به گرفتن خانم ها. پس وقتی میبینیم که یک قانون در یک زمانی تصویب شده که در حال حاضر یک اکثریت قاطعی از جامعه به آن عمل نمی کنند؛ باید این قانون مورد تجدید نظر قرار بگیرد.

//

(ویدئو) مناظره داغ تلویزیون درباره حجاب

 

مناظره «مسئله گشت ارشاد» برنامه شیوه با حضور سعید شریعتی و جلیل محبی در شبکه چهار برگزار شد. سعید شریعتی در این برنامه گفت: حکومت مطلقه به خودش اجازه می‌دهد سبک زندگی واحد را به مردم تحمیل کند. حتی اتاق خواب مردم را هم حیطه خود می‌دانند. جلیل محبی نیز اظهار کرد: آمریکا هر جا به نتیجه برسد کاری درست است بسیار بدتر از ما عمل می‌کند. می‌گویید جمهوری اسلامی به اتاق خواب مردم کار دارد. دوستان خود شما در مورد این مساله قانون تصویب کردند.

 

درخواست کیهان برای برخورد با خاتمی، پزشکیان و ظریف!

 

کیهان نوشت: وقتی امثال خاتمی، پزشکیان، ظریف، همتی و… به محض وقوع رویداد دست به واکنش تخریبی علیه مدافعان امنیت و موضوع حجاب می‌زنند، در حالی که برای آنان امکان دسترسی به اطلاعات دقیق وجود دارد و اسناد هم در دسترس آنان می‌باشد، موضوع به‌کلی متفاوت می‌شود و از آنان پذیرفته نیست.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۹ - ۳۰ شهریور ۱۴۰۱

 

 پ

 

 

 

Description: https://cdn.yektanet.com/assets/images/yn-icon.svg

روزنامه کیهان در یادداشتی با عنوان «باید مواخذه شوند» به قلم سعدالله زارعی که روز چهارشنبه ۲۹ شهریور منتشر شده، با اشاره به مواضع سید محمد خاتمی، مسعود پزشکیان، محمد جواد ظریف و عبدالناصر همتی در موضوع درگذشت مهسا امینی، خواهان مواخذه ایشان شد.

در بخشی از یادداشت کیهان آمده است: عده‌ای در فضا‌های مجازی دست به هیاهو علیه مدافعان حجاب و عفاف زدند که می‌تواند برخاسته از دلایل متفاوت باشد، اما در این میان بعضی چهره‌های سیاسی و اجتماعی هم بودند که از روی نسخه‌ای نوشته شده به ایفای نقش پرداختند. حساب این‌ها از افراد عادی که به اشتباه و احیاناً به‌دلیل عواطف مطالبی نوشته‌اند، جداست.

وقتی امثال خاتمی، پزشکیان، ظریف، همتی و… به محض وقوع رویداد دست به واکنش تخریبی علیه مدافعان امنیت و موضوع حجاب می‌زنند، در حالی که برای آنان امکان دسترسی به اطلاعات دقیق وجود دارد و اسناد هم در دسترس آنان می‌باشد، موضوع به‌کلی متفاوت می‌شود و از آنان پذیرفته نیست.

به‌خصوص اینکه همه می‌دانیم توطئه خارجی بدون تکیه به پایگاه داخلی به نتیجه نمی‌رسد. ادعا‌های ضددینی و ضدانقلابی محافلی نظیر بی‌بی‌سی و… بدون بهره‌گیری از پشتیبانی نظری چهره‌هایی در داخل ایران مدلل و موجه نمی‌باشد. بر این اساس الان زمان آن است که این‌ها مورد مؤاخذه قرار گیرند. آنان باید برای آنچه گفته‌اند سند ارائه کنند و برای اتهاماتی که وارد کرده و سندی ندارند، پاسخگو باشند.