یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: یکی از خنده‌دارترین مواردی که برای رد صلاحیت آقای لاریجانی مطرح شد، این است که ایشان در رفتار و عملکرد دولت‌های گذشته سهیم بوده، اگر این مورد را برای ردصلاحیت در نظر بگیریم آقای سعید جلیلی هم در عملکرد دولت آقای احمدی‌نژاد شریک بوده است و یا مگر در همان قوه قضاییه‌ای که آقای رئیسی، رئیس و معاون اولش بودند، اکبر طبری رشد نکرده است؟ الان با این رویه باید بگوییم آقای رئیسی هم مسئول عملکرد آن‌ها است؟

محمدمهاجری تحلیلگر سیاسی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره دلایل ردصلاحیت علی لاریجانی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی شورای نگهبان، گفت: اتفاقی که در حال حاضر در شورای نگهبان برای آقای لاریجانی رخ داده است و می‌تواند برای هر فردی دیگری هم اتفاق بیفتد؛ این است که این شورا به استناد اطلاعاتی ورود کرده است که آن اطلاعات به زعم آقای لاریجانی اطلاعات غلط و دروغی است.این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: چالش اصلی‌ که آقای لاریجانی مطرح کرده‌اند، چالش اطلاعات نادرست است. اطلاعاتی که بدون اینکه حتی به خودش بگویند و از ایشان پاسخ بخواهند، براساس آن‌ها تصمیم گرفته شد.

مهاجری افزود: آقای قالیباف هنگامی که صلاحیتش برای مجلس تایید شد، پرونده‌های بسیاری در مجموعه یاس داشتند چرا آن‌ها مورد بررسی قرار نگرفت و صلاحیت ایشان رد نشد؟ و یا شخص آقای رئیسی که سال‌ها رئیس قوه قضائیه و معاون اول این قوه بودند؛ مگر در همان قوه قضاییه‌ای که ایشان رئیس و معاون اولش بودند، اکبر طبری رشد نکرده است؟ الان با این رویه باید بگوییم آقای رئیسی هم  مسئول عملکرد آن‌ها است؟ به همان دلیل که من قبول ندارم آقای رئیسی را برای موضوع اکبر طبری نباید رد صلاحیت کرد، معتقدم درباره آقای لاریجانی هم این رفتارها مسخره است.

وی درباره سخنان سخنگوی قوه قضائیه مبنی بر این‌که «انتشار نامه شورای نگهبان به علی لاریجانی درخصوص رد صلاحیتش قابل تعقیب و پیگیری است»، بیان کرد: معتقدم پاسخ سخنگوی قوه قضائیه یک کار انفعالی است، اولاً مقام معظم رهبری هنگامی که این داستان در مورد آقای لاریجانی به وجود آمد یک عبارت بسیار مشهوری دارند و به نوعی گفتند ایشان مورد ظلم قرار گرفته و مظلوم واقع شده است؛ حال سوال اینجاست وقتی کسی مظلوم واقع می‌شود، چه کسی باید به آن را رسیدگی کند؟ آیا غیر از قوه قضائیه نهاد دیگری داریم؟

مهاجری خاطرنشان کرد: در حال حاضر قوه‌ قضائیه درباره بیاناتی که رهبری فرمودند تحقیق نکرد تا ببینند چه مظلومیتی به وجود آمده و چه کسی ظلم کرده است که اگر قوه قضائیه این کار را انجام می‌داد، امروز هم می‌توانست اعتراض کند.

وی افزود: نکته بعدی این است که آقای لاریجانی متهم به انتشار اسناد محرمانه است؛ اولاً اینکه به لحاظ حقوقی این مسئله قابل اثبات نیست که این سند محرمانه توسط آقای لاریجانی منتشر شده است. در ثانی مهم‌تر از این مطلب این است این سند قابلیت محرمانه بودن ندارد، نمی‌شود کارمند یک جایی یک مهر محرمانه روی هر نامه‌ای  که به دستش می‌آید بزند، این‌گونه مملکت استوار نمی‌ماند!

مهاجری تاکید کرد: آقای لاریجانی موضوعات بسیار مهمی را مطرح کردند که مهر محرمانه بودن در مقابل‌شان هیچ است. امروز جمهوریت و اسلامیت نظام زیر سوال رفته است و کسی دنبالش نمی‌افتد که علیه این رفتارها اعلام جرم کند، اما برای یک کاغذی که معلوم نیست چه کسی آنجا مهر محرمانه رویش کوبیده است، اعلام جرم می‌کنند.