قائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم، ادامه‌دار بودن اعتراض‌های مردم را به وضعیت اقتصادی پیوند داد و گفت: اگر وضعیت اقتصادی به همین شکل ادامه داشته باشد و شاهد افزایش قیمت ارزهای خارجی به ویژه دلار باشیم، سفره مردم بیشتر خالی می‌شود و بر اعتراضات معیشتی مردم در حوزه‌های مختلف افزوده می‌شود. دولت و حاکمیت جز اینکه تحمل خود را بالا ببرد، هیچ چاره‌ای ندارند.

اسماعیل گرامی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره افزایش اعتراض‌های معیشتی مردم گفت: اول باید بپرسیم آیا مردم نسبت به مشکلات معیشتی و اجتماعی حق اعتراض دارند یا خیر که جواب مثبت است. اما اینکه این اعتراضات تا کجا می‌خواهد ادامه داشته باشد و دارای چه کیفیتی است یک بحث دیگری است که در حقیقت یک چالش مهم میان حاکمیت و ملت خواهد بود. از یک طرف مردم در سختی، مشقت و گرفتاری‌های روزمره هستند و مایحتاج‌شان تامین نمی‌شود و مجبور هستند برای اعتراض به کف خیابان بیایند. طبیعی است که حاکمیت می‌تواند تا حدودی این اعتراضات را تحمل کند یا کنترل اعتراضات را در دست بگیرد ولی ممکن است کنترل اعتراضات از دست دستگاه‌های ذی‌ ربط خارج شود که همه این موارد معلول موضوعی به نام ناکارآمدی مدیریتی است.

گرامی‌مقدم در ادامه به تاثیر تحریم بر زندگی مردم اشاره کرد و گفت: وقتی سمت و سوی مسیر کشور در مسیری است که تحریم‌ها همچنان پابرجا هستند، سرمایه‌گذار خارجی نمی‌تواند در داخل کشور سرمایه‌گذاری کند، ارزهای کشور بلوکه است، دخایر ارزی ما کاهش پیدا می‌کند و در ادامه ارزش ریال ما هم کاهش پیدا می‌کند، توان خرید مردم نیز کمتر می‌شود و خط فقر به وجود می‌آید. با ایجاد خط فقر نیز، شکاف طبقاتی افزایش می‌یابد و در ادامه باعث می‌شود مردم در اعتراض به شرایط موجود، دست به اعتراض بزنند.

قائم مقام حزب اعتماد ملی درباره راه‌حل این مشکل  گفت: اقتصاد از منظر سیاست پیروی نمی‌کند. وضعیت  امروز اقتصاد در شرایط مناسبی نیست و برای حل این مسئله باید هرچه زودتر سیاست‌ورزی کرد و با دیپلماسی قوی از گرداب تحریم‌ها خارج شد تا اقتصاد کشور بازسازی شود. تنها راه‌حل، این مسیر است. طبیعی است مردم وقتی زیر خط فقر می‌روند، چاره‌ای جز اعتراض نخواهند داشت.

قائم مقام حزب اعتماد ملی در پاسخ به این سوال که آیا راهی جز مذاکره با غرب برای بهبود وضعیت معیشتی مردم که منجر به اعتراضات نشود وجود دارد یا خیر گفت: قاطعانه می‌گویم راه دیگری وجود ندارد. همانطور که قبل از انتخابات گفته شد، نباید خودمان را فریب دهیم. حداقل با خودمان صادق باشیم. برخی‌ گمان می‌کنند که اگر ما با دنیای غرب دشمنی داریم باید همه ارتباطات را قطع کرد. مگر چینی‌ها یا روس‌ها این کار را کردند؟ بالاخره راه حل‌هایی وجود دارد که هر کشوری از مواضع خود کوتاه نیاید، مقاومت کند و ارتباطش را برقرار کند تا معیشت کشورش به مخاطره نیافتد.

وی یادآور شد: در این مدتی که تا به امروز در تحریم هستیم بابت خنثی‌سازی تحریم، سندی ارائه نکرده‌اند. اما از طریق دور زدن تحریم‌ها بابک زنجانی به وجود آمده و از خنثی‌سازی تحریم، فقر و فلاکت پدیدار شده است. بنابراین راهی برای خنثی‌سازی تحریم وجود ندارد مگر اینکه بگوییم ما به همین شکل ادامه می‌هیم تا ببینیم در آینده چه اتفاقی می‌افتد.