یک چهره سابق امنیتی ایران گفته دستگیری روح الله زم در چارچوب مبادلات امنیتی ایران و فرانسه بوده و روح الله زم با یک افسرامنیتی کشور فرانسه مبادله شده است.

 به گزارش سایت رویداد۲۴ اکبر خوش کوشک درخصوص انتقال روح‌الله زم از پاریس به تهران و اینکه این انتقال چگونه صورت گرفته است؟گفت: سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی با یکدیگر بده بستان دارند. اصطلاحا از یکدیگر خواسته دارند. با ذکر این نکته باید عرض کنم بعد از بهار عربی در خاورمیانه، داعش هم در منطقه خاورمیانه به خصوص در سوریه و عراق سر برآورد.وی با بیان اینکه مقام امنیتی فرانسه عضو پوششی در داعش بود،گفت:مثلا تحت عنوان متقاضی عضویت در داعش آدم می‌فرستند. یک افسر میان‌رده سازمان امنیتی فرانسه هم که به صورت پنهانی عضو داعش شده بود در جریان درگیری‌ها به اسارات بچه‌های محور مقاومت در می‌آید. با یک نام و نام خانوادگی ساختگی عربی عضو داعش شده بود. بچه‌های مقاومت وقتی او را بازجویی می‌کنند متوجه می‌شوند این فرد فرانسوی است.از سازمان امنیت فرانسه هم با سرویس ایران تماس می‌گیرند و می‌گویند چنین فردی که از افسران رده‌دار ماست به اسارات یکی از گروه‌های مقاومت درآمده و چون ایران با گروه‌های مقاومت ارتباط دارد، محبت کرده و این فرد را آزاد کنید. از سمت ایران هم پیگیری و مشخص شد شخصی که سرویس اطلاعاتی فرانسه می‌خواهد، نیروی سطح پایینی نیست و رده‌دار است.

وی ادامه داد:مقام امنیتی ایران هم به فرانسوی‌ها گفتند طبعا ما هم از شما خواسته داریم.به فرانسوی‌ها گفته شد ما روح‌الله زم را می‌خواهیم زیرا روح‌الله زم در وقایع سال‌ ۹۶ مردم را تحریک کرد و در کانال تلگرامی‌اش به مردم ساخت کوکتل مولوتف آموزش می‌داد و همه را دعوت به شورش مسلحانه می‌کرد و ...فرانسه قول داد روح الله زم را با برنامه به ایران بدهد.به گفته این مقام امنیتی سازمان امنیت فرانسه (DGSE) همکاری خیلی خوبی کرد.وی در پاسخ به این سوال که روح‌الله زم چطور متقاعد شد به عراق بیاید؟گفت:سازمان امنیت فرانسه (DGSE) روح الله زم را با تدابیر امنیتی به فرودگاه پاریس آورد. از پاریس او را به امان پایتخت اردن آوردند. در فرودگاه امان چند ساعت در سالن ترانزیت بود. از امان هم به بغداد آمد. در بغداد سرویس امنیتی فرانسه، روح‌الله زم را به سفارت فرانسه در بغداد برد. وقتی زم در سفارت فرانسه در بغداد بود، فرانسوی‌ها به سرویس ایران اطلاع دادند که او داخل سفارت است و قرار است فلان ساعت از سفارت خارج شود. در واقع فرانسوی‌ها به ما خط دادند و بدون این که روح الله زم بداند یک تبادل در جریان بود. ما هم قرار بود آن افسر امنیتی فرانسوی که در اختیار بچه‌های محور مقاومت بود را آزاد کنیم.