در تماس تلفنی وزیر خارجه پیشین لبنان با وزیر خارجه ایران، امیرعبداللهیان تاکید کرد که ایران همچنان آمادگی فروش سوخت به لبنان را دارد.

به گزارش ایلنا، در تماس تلفنی جبران باسیل وزیر امور خارجه سابق لبنان با حسین امیر عبداللهیان، وی ضمن تبریک انتخاب وی به سمت وزیر امور خارجه کشورمان، از فروش و ارسال محموله سوخت به مقصد لبنان تشکر و قدردانی کرد.

جبران باسیل با انتقاد از سیاست‌های کسانی که می‌خواهند به مردم‌ لبنان گرسنگی بدهند تا به اهداف سیاسی خود برسند، خواستار گسترش همه جانبه روابط فی‌مابین شد و ضمن انتقال پیام میشل عون برای رئیس‌جمهوری کشورمان، درخصوص تحولات منطقه با وزیر امور خارجه کشورمان به تبادل‌نظر پرداخت.

وزیر امور خارجه ایران نیز در این گفت وگوی تلفنی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای فروش محصولات نفتی خود به مشتریان جدید را مورد تاکید قرار داد و افزود: اگر دولت و تجار لبنان باز هم سوخت نیاز داشته باشند، ایران آمادگی فروش و ارسال آن را داشته و تدبیری که رهبر پرافتخار حزب‌الله برای پایان دادن به این بحران دست ساخته صهیونیست‌ها ضد مردم لبنان انجام داد، موید این واقعیت است که مسیر سرافرازی لبنان تنها از اتکا به خود و استفاده از سرمایه‌ها و منابع خود می‌گذرد.

وی با اعلام اینکه در حوزه گسترش روابط دوجانبه با لبنان هیچ‌ محدودیتی وجود ندارد، دفاع همیشگی جمهوری اسلامی ایران از دولت، ارتش و مقاومت لبنان را مورد تاکید قرار داد.

 کشتی‌های حامل سوخت به زودی به دست لبنانی‌ها می‌رسد

در همین راستا،‌ سفیر ایران در لبنان اعلام کرد که کشتی‌های ایرانی حامل سوخت به زودی به دست ملت لبنان خواهد رسید و ایران به هیچ طرف منطقه‌ای یا بین‌اللملی اجازه نخواهد داد در برابر جمهوری اسلامی و تصمیماتش در حمایت از ملت‌های منطقه بایستد.

محمد جلال فیروزنیا در گفت و گو با شبکه خبری المنار با بیان اینکه این کشتی‌‌ها به زودی به دست ملت لبنان خواهد رسید، افزود: ما در کنار ملت‌های منطقه و علیه سیاست گرسنه نگه داشتن ملت‌ها هستیم، سیاستی که نه تنها علیه ملت لبنان بلکه علیه ملت‌های ایران، عراق و منطقه است.

وی افزود: این عملیات در چارچوب روابط برادرانه میان دو کشور و تجارت قانونی به شمار می‌رود و دلیلی برای دخالت هیچ طرفی وجود ندارد و آمریکایی ها و یا دیگران حق دخالت در این باره را ندارند.

وی اظهارات آمریکایی‌ها مبنی بر تحریم نفتی ایران در این زمینه را غیرقانونی دانست و گفت آمریکایی ها حق ندارند در روابط بین ما (و لبنان) دخالت کنند. این موضوع به لبنان و ایران مربوط می شود و ربطی به آمریکایی‌ها ندارد.

سفیر ایران در بار چگونگی ورود کشتی‌های حامل سوخت ایران به لبنان نیز گفت که این موضوع به طرف لبنانی و دست‌اندرکاران لبنانی و برادران حزب‌الله و طرف‌های ذیربط مربوط می‌شود.

وی درباره حل مشکل برق لبنان نیز گفت که حل مشکل برق را به دولت لبنان در مراحل مختلف پیشنهاد داده ایم و ما در این زمینه دارای توانمندی هایی هستیم.

فیروزنیا همچنین با تجلیل از مقاومت گفت: ما افتخار می‌کنیم و بسیار خرسندیم که مقاومت بیش از هر زمان دیگری، قدرتمندتر شده است.

سفیر ایران افزود: مقاومت در زمینه تحکیم امنیت و ثبات در لبنان تلاش می کند و نقش برجسته و موثری در زمینه امنیت منطقه ای و مبارزه با تروریسم دارد.

وی درباره کمک های ایران نیز گفت: مهمترین کمک ها در زمنیه حمایت از مقاومت لبنان برای مقابله با رژیم صهیونیستی بود و پس از جنگ ۳۳ روزه، ما برای بازسازی، در کنار مقاومت و ملت لبنان بودیم.