وزیر امور خارجه درباره دور بعدی مذاکرات وین گفت: طرف مقابل خودش این درک را دارد که یک پروسه دو تا سه ماهه زمان می برد که دولت جدید مستقر شود و برنامه ریزی برای هر گونه تصمیم داشته باشد؛ البته حتما این مورد یکی از موضوعاتی است که در دستور کار سیاست خارجی و دولت قرار دارد.

حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره برجام و مذاکرات وین اظهار کرد: فکر می‌کنم اولین اشتباه آمریکایی‌ها این است که گاهی در مصاحبه‌ها اعلام می‌کنند پیشنهادات ما برای همیشه روی میز نخواهد ماند و یا اگر ایران در وین مذاکره نکند ما گزینه‌های دیگر داریم؛ این حرف‌ها تکراری و خسته‌کننده است که همواره می‌زنند.

وی ادامه داد: من خیلی شفاف به طرف مذاکره‌کننده اتحادیه اروپا گفتم آمریکائی‌ها تا یاد نگیرند مودبانه با ملت بزرگ ایران صحبت کنند از ادبیات تهدید هیچ نتیجه‌ای نخواهند گرفت و اگر بخواهند این ادبیات را ادامه دهند پیام سازنده‌ای برای دولت جدید نیست.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: به طور شفاف به طرف مقابل اعلام کردیم که جمهوری اسلامی ایران از مذاکره‌ای که منطق برای آن حاکم باشد استقبال می‌کند و حتماً به دنبال فرار از میز مذاکره نیستیم اما یک نکته بسیار مهم است؛ دولت سیزدهم مذاکره‌ای را مذاکره می‌داند که دستاوردهای ملموس در راستای تامین منافع و حقوق ملت ایران داشته باشد.

وی گفت: طبعاً این پیام تاثیرات مثبت خودش را در طرف مقابل داشته ولی به صراحت به طرف گفتگو گفتم شما تصور نکنید که الان مجلس و دولت از هم حمایت می‌کنند و این یعنی یک فرصتی که شما بگوئید در میز مذاکره و در یک جلسه همه موارد را حل کنید؛ من در جلساتی که برای رأی اعتماد در کمیسیون‌های مختلف مجلس مخاطب قرار می‌گرفتم متوجه شدم کار برای دولت خیلی سخت شده است.

امیرعبداللهیان توضیح داد: شاید دولت قبل اگر در مذاکرات به نقطه‌ای می‌رسید که طرف‌های مقابل عقل به خرج می‌دادند و در مذاکرات کارشکنی نمی‌کردند و به نتیجه می‌رسید، راحت‌تر مجلس در ارتباط با مصوبه خود کنار می‌آمد اما توقع مجلس از دولت جدید این است که حقوق حداکثری ملت ایران در مذاکرات تامین شود.