وزیر خارجه اتریش با اشاره به میزبانی مذاکرات درباره احیای برجام در این کشور، تصریح کرد که توافق هسته‌ای ایران هیچ جایگزین بهتری ندارد.

الکساندر شالنبرگ، این مطلب را روز سه‌شنبه در نشست مشترک خبری با فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود که به وین سفر کرده، مطرح کرد.

وزیر امور خارجه اتریش با بیان اینکه امنیت منطقه خاورمیانه برای وین مهم است افزود: برجام ممکن است یک توافق عالی نباشد اما بهتر از این است که چیزی نداشته باشیم. گاهی اواقات در سیاست این سوال مطرح است که یا برای حصول توافق مطلوب صبر ‌کنید یا آنچه را قابل دسترسی است مورد بهره‌برداری قرار می‌دهید.

وی بر همین اساس تصریح کرد که تلاش اعضای برجام برای حفظ و اطمینان از اجرای کامل این توافق ارزشمند است. شالنبرگ عنوان کرد که از نگرانی‌های ادعایی کشورهای منطقه نسبت به ایران آگاه است «اما بحث بر سر این است که یا می‌گویید تا زمانی که این مسائل مد نظر قرار نگیرد ترجیح می‌دهم هیچ توافق نباشد یا اینکه گام به گام حرکت کنیم. به نظر من برجام گام ارزشمندی است و گفت‌وگو در سیاست بین‌الملل بسیار حائز اهمیت است.»

استقبال اتریش از مذاکرات ایران و عربستان

وزیر امور خارجه اتریش در همین پیوند عنوان کرد که در گفت‌وگو با همتای سعودی، درباره مذاکرات مستقیم تهران و ریاض رایزنی کرده است. وی این اقدام را دلگرم‌کننده خواند و افزود: باید ببینیم این مذاکرات در دولت جدید ادامه پیدا خواهد کرد یا نه.

وی افزود: هدف ما در اتریش این است که با تمام شرکا در تمام منطقه خاورمیانه رابطه‌ای قوی و دوستانه داشته باشیم. رئیس دستگاه دیپلماسی اتریش معماری امنیت منطقه را حائز اهمیت دانست و برای کمک به این مسئله اعلام آمادگی کرد.

میز ناهار ضدایرانی با گروسی

گفتنی است در این سفر، فیصل بن فرحان، در وین پایتخت اتریش با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز دیدار کرده است.

او در این دیدار خواستار تعیین سازوکارهای لازم برای انجام بازرسی‌های جامع از تمام سایت‌های هسته‌ای ایران شد.

وی همچنین در این دیدار با تکیه بر ادعاهای مقامات سعودی علیه کشورمان بر توقف آنچه نقض قوانین بین‌المللی از سوی ایران خواند، تاکید کرد که بنابر ادعای او، ایران منطقه را بی ثبات می‌کند و امنیت و ثبات جهان را نیز بر هم می‌زند.