یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در توضیحی درباره وضعیت رایزنی‌ها در وین برای احیای برجام اعلام کرد، میزانی از پیشرفت حاصل شده اما هنوز اختلافاتی وجود دارد.

«لورا روزن» خبرنگار ارشد آمریکایی گزارشی به نقل از «یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا» منتشر کرد که در آن از حصول میزانی از پیشرفت‌ در رایزنی‌ها برای احیای برجام خبر داد.

طبق گزارش روز شنبه لورا روزن، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا که به نام او اشاره‌ای نشده است، در جمع تعدادی از خبرنگاران آمریکایی درباره وضعیت رایزنی‌ها در وین برای احیای برجام اظهارنظر کرده است.

این مقام آمریکایی گفت: ما میزانی از پیشرفت (در زمینه احیای کامل برجام از سوی ایران و آمریکا) داشتیم اما شفاف‌سازی به معنای (رسیدن به) اتفاق نظر نیست. هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد ... برخی از این اختلاف نظرها، مسائل مهمی هستند.

به گفته مقام ارشد وزارت خارجه واشنگتن، بعد از دومین دور رایزنی‌ها در وین، آمریکا و ایران اکنون بهتر می‌دانند که برای پایبندی کامل به برجام چه کاری باید انجام دهند.

این مقام آمریکایی با بیان اینکه رایزنی‌ها در وین مفید و منظم بوده است، افزود: البته هنوز بسیاری از اختلافات وجود دارد که باید بر آنها فائق آمد. ما هنوز به جمع‌بندی (و پایان راه) نزدیک نیستیم.

به گفته او، هیات آمریکایی حاضر در رایزنی‌های وین از طریق واسطه‌ها (هیأت‌های اروپایی و غیر اروپایی عضو برجام) درباره «تعدادی از انواع موارد تحریم‌هایی که ما (واشنگتن) باید به منظور برگشت به پایبندی رفع کنیم و تحریم‌هایی که نیازی به رفع آنها نیست» به هیات ایرانی‌ اطلاع داده‌ است.

از نظر این مقام واشنگتن، پیچیده‌ترین بخش، مربوط به سومین طبقه‌بندی تحریم‌های اعمالی دولت دونالد ترامپ علیه ایران است چراکه هنوز نیاز است مشخص شود آیا این تحریم‌ها به طور قانونی اعمال شدند یا بلکه عامدانه اعمال شدند تا در برابر تلاش دولت بعدی (دولت بایدن) برای بازگشت به برجام موانع ایجاد کند.

این مقام ناشناس آمریکایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: درباره ترتیب زمانی (انجام تعهدات آمریکا در زمینه برداشتن تحریم‌ها و بازگرداندن اقدامات جبرانی ایران) صحبت زیادی نشد چراکه ما هنوز در فرایند توصیف و ترسیم جزئیات اقدامات لازم توسط هر دو طرف هستیم.

اظهارات این مقام ناشناس واشنگتن در شرایطی مطرح شده که دور بعدی رایزنی‌ها در وین برای صحبت درباره برجام قرار است روز چهارشنبه هفته جاری برگزار شود.