رئیس‌جمهوری گفت: به عنوان رئیس دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم‌ها شکسته شده است و اگر همه با هم متحد باشیم به زودی تحریم برداشته می‌شود. طرف ما می‌داند راهی جز بازگشت به تعهدات خود و موافقتنامه برجام ندارد.

به گزارش ایرنا، «حسن روحانی» صبح چهارشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به ایام سوگواری مولای متقیان و با بیان اینکه مهم است جامعه وحدت، همبستگی و اخوت داشته باشد، تصریح کرد: لحنی که امروز می‌بینیم، مورد پسند امیرالمومنین (ع) نیست. آنچه در روزنامه‌ها و فضای مجازی مشاهده می‌شود، قابل قبول نیست و برای تغییر آن باید تلاش شود.

وی با بیان اینکه از شما می‌خواهم به همدیگر نزدیک و وصل شوید و فاصله بین شما نباشد و نسبت به همدیگر، جود، بخشش و عطا داشته باشید، خاطرنشان کرد: در وصیت‌نامه امام علی علیه السلام  تاکید می‌شود برادری و اخوت را کنار نگذاریم. پایان این وصیت‌نامه به ما نشان داده می‌شود افراط و تفریط چقدر زشت است.

99، سخت‌ترین سال تاریخ ایران بود

به گفته رئیس دولت تدبیر و امید، سال ۹۹ یکی از سخت‌ترین سال‌های تاریخ ایران بود زیرا، اتکای ما به نفت و میعانات در بودجه ۲ درصد، به نفت و فراورده‌ها ۶ درصد بوده است. یعنی تکیه بودجه ما بر نفت، ۸ درصد بوده که در تاریخ بی‌سابقه است.

روحانی افزود: از زمانی که نفت کشف شده و در اقتصاد ایران  وارد شده تاکنون، اداره کشور بدون اتکا به نفت نبوده است. آنهایی که دولت را مورد نقد قرار می‌دهند که اگر نقد درست باشد بسیار هم خوب است و از آنها تشکر می کنیم، به این نکات هم توجه کنند که اتکای دولت در بودجه به نفت و میعانات فقط ۲ درصد بوده و این در تاریخ بسیار مساله مهمی است و می‌خواستیم به دستور مقام معظم رهبری عمل کنیم و این نکته دومی است که ما در بودجه می‌بینیم.

روحانی خاطرنشان کرد: مجددا برای اینکه مردم ما به این آمار و ارقام توجه داشته باشند، بهمن سال ۹۸ را با اواسط سال ۹۹ مقایسه کنیم. بهمن سال ۹۸ یعنی آغاز کرونا، وسط سال ۹۹ یعنی حدودا مهرماه سال ۹۹، حقوق کارمندان ما چقدر اضافه شده است؟ آنهایی که حقوقشان از ۴ میلیون کمتر بوده، ۵۳ درصد حقوقشان در سال ۹۹ اضافه شده و آنهایی که حقوقشان کمتر از ۶ میلیون است، ۴۵ درصد به حقوقشان اضافه شده و افرادی که حقوقشان بالای ۶ میلیون تا ۱۰ میلیون بوده‌ است، ۳۴ درصد بر حقوقشان اضافه شده است.

وی ادامه داد: یعنی از قشرهای پایین بیشترین میزان اضافه به قشرهای متوسط است و در مجموع ما در طول این ۶-۷ ماه از بهمن سال ۹۸ تا مهرماه سال ۹۹ حساب کنیم به طور متوسط ۳۴ درصد حقوق، اضافه شده است. وی ادامه داد: در بازنشستگی هم همینطور، برای آنها هم همسان سازی انجام شده و هم مستمریشان اضافه شده است. البته این اواخر گلایه می کردند که بازنشستگان تامین اجتماعی کمی کمتر گرفته اند. گزارشی که امروز از تامین اجتماعی دست من رسید آنهایی که در سال ۹۸ یک و میلیون و ششصدهزارتومان مستمری می گرفتند در فروردین ۱۴۰۰ چهار میلیون و ۳۰۰ هزارتومان می گیرند. یعنی آنهایی که ۳۰ سال خدمت کردند بیش از ۲.۵ برابر حقوق آنها از اضافه شده است. آنهایی که خدمت آنها ۲۰ سال بوده حقوقی که در فروردین سال ۱۴۰۰ گرفتند ۳ میلیون و ۹۰۰ هزارتومان بوده است.

روحانی با تاکید بر این که برای بازنشستگان و کارمندان در سال بسیار سخت کرونایی و تحریمی اقدام کردیم گفت: برای سایر مردم هم تلاش کردیم. آمار روز یکشنبه این بود که پولهایی که در سال ۹۹ به عناوین یارانه، کمک معیشتی یا کمک معیشتی ویژه برای کرونا پرداخت کردیم صد و هشت هزار میلیارد تومان بوده است که رقم بسیار بالایی است.  البته این به غیر از وام هایی که به مردم داده شده است. وام یک میلیونی رقمی بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومان پرداخت کردیم و ۷۶ هزار میلیارد تومان وام برای کسب و کارهایی که در سختی دارای سختی بیشتری قرار گرفتند و همچنین مستاجرانی که نیاز داشتند.

وی تاکید کرد: نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کرونا پرداخت شده است یعنی چه آنهایی که پرداخت شده و چه آنهایی که وام داده شده بیش از ۱۰۰هزار میلیارد تومان است. از طرف دیگر هم سهام عدالت هم در سال ۹۹ دو قسط آن یعنی دوتا ۳۰ درصد را پرداخت کردیم. آنها را هم حساب کنیم رقمی حدود ۳۵۰ هزار میلیارد تومان پول است که بخش اعظم آن پرداخت شده و بخشی دیگری هم پرداخت می شود.

رئیس‌‌جمهور گفت: همه آنها را که حساب کنیم ۶۰۰ هزار میلیاردتومان به عناوین مختلف مثل وام، بلاعوض ، سهام عدالت پرداخت شده که در تاریخ کشور بی نظیر است. نمی خواهد سال کرونا و تحریم را حساب کنید. سال بدون کرونا و تحریم را حساب کنید.

روحانی یادآور شد: این کار عظیم و بزرگی که توسط دولت در سال ۹۹ انجام گرفته است البته این به این معنا نیست که همه مشکلات مردم حل شده است به معنای این است که دولت در حد توان شبانه روز به فکر بوده و تلاش کرده است و اقدامات مهمی را انجام داده است که این اقدامات جای سپاسگزاری دارد از همه کسانی که به ملت خدمت کردند و خادم مردم بودند. وی اضافه کرد: سهام دولتی که قرار بوده بفروشیم و در بودجه مشکلات را حل کنیم بنا بوده ۱۲ هزار میلیارد باشد به جای آن ۳۵ هزار میلیارد سهام را فروختیم. به هر حال اقدامات بسیار مهمی صورت گرفته است.

رئیس‌‌جمهوری گفت: از لحاظ رشد اقتصادی در سال ۹۹ علیرغم این که اکثر کشورهای جهان رشد آنها منفی بوده کشور ما هم در مجموع رشد مثبت بوده در بخش صنعت و کشاورزی حرکت بزرگی شده است و در خدمات یک بخش دچار مشکل بوده اما در بخش های دیگر تلاش شده برای این که زندگی و اقتصاد مردم علیرغم سختی ها بچرخد.

در 3 ماه باقیمانده از دولت، اهدافمان را دنبال می‌کنیم

روحانی افزود: قولی که به مردم دادیم این است که در این ماههای پایانی که حدود ۳ ماهی که از دولت مانده همچنان ما اهدافمان را دنبال می کنیم. هدف ما این است که تحریم را برداریم، کرونا را مهار کنیم ،‌ معیشت مردم بهتر شود و تا آنجایی که می توانیم طرح های نیمه تمام را تکمیل کنیم. بانک مرکزی وظیفه مهمی بردوش دارد و کار بزرگی دارد انجام می دهد. این که قیمت دلار کاهش پیدا می کند و ارزش پول ملی بالا می رود یعنی کاهش تورم است و مردم راحت تر بتوانند اجناس مورد نیاز خود را با قیمت عادلانه تری خریداری کنند.

رئیس‌‌جمهوری با اشاره به مذاکرات وین اظهار کرد: در زمینه تحریم کاری که مذاکره کنندگان ما در وین انجام دادند کار بزرگی بوده و طرف مقابل اگر به طور کامل به قانون، به تعهدات و به قطعنامه ۲۲۳۱  برگردد به نظر من زود تمام می شود. مذاکرات در چارچوب و حرکت درستی در حال انجام است و مسیر، مسیر درستی است. روحانی خطاب به ملت ایران گفت:  مردم ثمره ایستادگی، صبر و مقاومت خود را در وین می‌بینند و اگر گزارش درست باشد و جناح بازی نباشد و گزارش را درست به گوش مردم برسانیم، نشانه عظمت ملت ایران و نشانه این است که طرف های ما در برجام فهمیدند راهی جز اجرای قانون و مقررات بین‌المللی وجود ندارد. این پیروزی دولت در ماه‌های پایانی است.

وی ادامه داد : به عنوان رئیس دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده است و اگر همه با هم متحد باشیم به زودی تحریم برداشته می شود و طرف ما می داند راهی جز بازگشت به قانون مقررات و تعهدات خود و موافقتنامه برجام وجود ندارد.

رئیس‌‌جمهوری گفت: امروز یکصدا در دنیا گفته می شود راهی جز اجرای کامل برجام برای صلح و امنیت و منطقه و جهان وجود ندارد و این یکپارچه است ممکن است رژیم دغل کاری مثل صهیونیست‌ها حرف دیگری بزنند که آنها کسی نیستند اما دنیا امروز همصدا و یکصدا است که بسیار مهم است.

در ماه‌های پیش رو  میلیون‌ها دز واکسن تولید می‌کنیم

روحانی درباره واکسن کرونا هم گفت: امروز شرکت های خصوصی به میدان آمده اند و به راحتی می‌توانیم در ماه‌های پیش رو  میلیون‌ها دز واکسن در کشور تولید کنیم و واکسیناسیون انجام شود. اگر همه دست به دست هم دهیم و دست بخش خصوصی را برای واردات واکسن باز بگذاریم همه افرادی که به خاطر سن و بیماری های زمینه ای در خطر هستند، واکسن خواهند زد و گروه یک گروه ۲ و بخشی از گروه ۳ تا تیر ماه همه واکسن می‌زنند و انشالله واکسن داخلی هم به ایران می‌آید و واکسن خارجی هم آماده است.

وی اضافه کرد:  امیدواریم ده‌ها میلیون دوز واکسن در آینده در اختیار مردم قرار بگیرد و به جایی یک میلیون جایی ۱۰ میلیون واکسن سفارش دادیم و  همه اینها به سرعت وارد می‌شود.

رئیس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد:  بانک مرکزی با وجود مشکل در تامین ارز اعلام کرد در زمینه واکسن بی‌درنگ پول را پرداخت می‌کند بنابراین قولی که در کرونا و تحریم به مردم دادیم پای قولمان هستیم تا به امروز بودیم و تا روز آخر هم خواهیم بود.

کشورهای منطقه با برجام مشکلی ندارند

روحانی با اشاره به رویکرد کشورهای منطقه غرب آسیا نسبت به توافق هسته‌ای تصریح کرد: کشورهای منطقه امروز می‌گویند ما با برجام مشکلی نداریم و باید این توافق اجرا شود. دو فتنه بزرگ صیهونیست‌ها به خاطر مقاومت ملت ایران در این سه سال و نیم در حال شکست نهایی است؛ توطئه آنها علیه ملت بزرگ ایران و برجام و توطئه آنها علیه کشورهای منطقه.

وی با بیان اینکه مسیر برای پایان تحریم امروز هموارتر است، خاطرنشان کرد: امیدواریم طرف مقابل هرچه سریع‌تر در برابر قانون سر فرود آورد. طرف مقابل بداند ما کمتر از برجام راضی نمی‌شویم و برجام باید به صورت کامل اجرا شود. حقوق ملت ایران در برجام باید به طور کامل به دست آید و از هیچ چیزی صرف نظر نمی‌کنیم.

روحانی با بیان اینکه هدف ما رفع تحریم، از بین بردن کرونا و پایان پروژه های نیمه تمام است، گفت: بانک مرکزی وظیفه مهمی را بر دوش دارد و اینکه قیمت دلار کاهش می‌یابد و ارزش پول ملی بالا می رود به معنای کاهش تورم و خرید راحت تر و با قیمت عادلانه تر اجناس توسط مردم است.

وی افزود: حرکت بزرگی را شاهد هستیم که در روزهای آینده هم این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد.