یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: جریان اصولگرایی به دلیل دالان باز شورای نگهبان همیشه خودش را در قد و قامت ریاست جمهوری می‌بینند در صورتی که این دالان برای اصلاح‌طلبان بسته است.

به گزارش ایلنا، محمدعلی ابطحی، در تحلیل شرایط کشور در آستانه انتخابات خردادماه و در پاسخ به این سوال که در حال شاهد تعدد کاندیدا در جریان اصولگرا و گرم شدن فضای انتخاباتی هستیم درحالی که اصلاح‌طلبان هنوز در حال بررسی سازوکارها هستند و بدنه جریان را در بلاتکلیفی نگه داشته‌اند،‌ دلیل این مسئله چیست، گفت: سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حال حاضر به یک پدیده عجیب و غریب تیدبل شده است؛‌ هیچ‌گاه سابقه نداشته است در ماه اردیبهشتی که منتهی به انتخابات ریاست جمهوری است مشخص نباشد کاندیدای اصلی چه کسانی هستند، چه احزابی از آن‌ها حمایت می‌کنند و ستادهای‌شان کجا قرار دارد. معتقدم سردرگمی احزاب و تصمیم گیران از یک سو و بی‌اعتنایی مردم نسبت به اینکه به احزاب فشار نمی‌آورند از سوی دیگر، منجر به بروز این اتفاقات شده است.

وی ادامه داد: هنگامی که مردم نسبت به انتخابات بی‌اعتنا شوند، مطالبات از کاندیدا هم بسیار ضعیف می‌شود، حماسه‌آفرینی و پشتوانه جامعه از هیچ نامزدی مطرح نمی‌شود؛ بنابراین هرکسی هم که بیاید استقبالی از او نخواهد شد؛ از همین رو هر فردی که در انتخابات حاضر شود فکر ‌می‌کند کاندیدای خوبی است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطر نشان کرد: جریان اصولگرایی، بحران شورای نگهبان و رد صلاحیت را ندارند و به همین دلیل افراد مختلف کاندیدا می‌شوند، اما این امر در اصلاح‌طلبان متفاوت است و چون باید از این دالان تنگ شورای نگهبان بگذرند، بسیار مراقب هستند افرادی را بیاورد که از این مسیر عبور کنند. وی تاکید کرد: حضور اصلاح‌طلبان همیشه هنگامی معنا داشته است که در جامعه شور و حماسه‌ وجود دارد اما امروز آن شور و حماسه در جامعه اتفاق نیفتاده زیرا نه شخص و نه شعار کاریزماتیکی در حال حاضر وجود ندارد.

تاجزاده می‌تواند به پدیده انتخابات کمک کند

ابطحی در خصوص احتمال کاندیداتوری سیدمصطفی تاجزاده برای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: حضور آقای تاجزاده را در انتخابات ریاست جمهوری بسیار مثبت می‌دانم و باید از ایشان تقدیر کرد که در این شرایط کاندیدای ریاست جمهوری شده است. ای کاش مشکلی در راه رقابت برای ایشان به وجود نیاید و شورای نگهبان و نهادهای و نظارتی مانعی نباشند.

وی افزود: حضور شخصی مثل تاجزاده می‌تواند انتخابات را جدی کند و یک فضای جدیدی را در تصمیم‌گیری مردم برای شرکت در انتخابات به وجود بیاورد.

وی ادامه داد: معتقدم آقای تاجزاده می‌تواند به پدیده انتخابات کمک کند و مشارکت را بالا ببرد. مصطفی تاجزاده که در درون جبهه اصلاح‌طلبان است، سقف مطالبات را مطرح می‌کند و در مقابلش کسانی هستند که کف مطالبات را مطرح می‌کنند؛ معتقدم این بهترین شرایط است که مردم بین سقف و کف، بخشی‌اش را که می‌خواهند نماینده داشته باشد را انتخاب کنند.