نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی گفت: تاکید تهران و واشنگتن بر اینکه طرف دیگر ابتدا باید قدم نخست در بازگشت به برجام را بردارد، راه به جایی نمی‌برد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین تصریح کرد که تمایل آمریکا برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یک رویکرد درست و واقع‌بینانه است.

اولیانوف که با شبکه تلویزیونی روسیه24 گفت‌وگو می‌کرد، افزود: آمریکایی‌ها در این زمینه یک رویکرد بسیار مسئولانه اتخاذ کرده‌اند. آنها اکنون آماده رایزنی درباره بازگشت به برجام به همان شکلی که بود، هستند. این، تصمیمی صحیح، عاقلانه و واقع‌بینانه است.

وی با بیان اینکه «جاه‌طلبی‌های ایران و ایالات متحده نگران کننده است»، ادامه داد: در این وضعیت هم آمریکا و هم ایران شروع به گفتن این کرده‌اند که طرف دیگر می‌بایست قدم اول را بردارد، اما این مسیر به هیچ جا نمی‌رسد.

اولیانوف تاکید کرد: تنها راه پیشرفت در این زمینه، همزمان کردن گام‌های عملی به گونه‌ای است که هیچکس فکر نکند وجهه خود را از دست داده است.

این دیپلمات روس خاطرنشان کرد که همگام‌سازی و یک نقشه راه مشخص با دستورالعمل‌های گام به گام، تنها راه موفقیت (برای حفظ برجام) است.

شانس برگزاری مذاکرات برای بازگشت به برجام بسیار بالاست

اولیانوف همچنین گفت که طرف‌های فعلی توافق هسته‌ای با ایران و ایالات متحده احتمالا یک نشست غیر رسمی برگزار می‌کنند اما برخی از مسائل باید روشن شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی مذاکرات درباره بازگشت آمریکا به برجام آغاز خواهد شد، خاطرنشان کرد: واضح است که آنها باید هرچه زودتر این کار را انجام دهند.

به گفته او، شاید لازم باشد که طرف‌های کنونی برجام و آمریکا یک نشست غیررسمی برگزار کنند. این احتمال وجود دارد اما برخی جزئیات می‌بایست مشخص شود، چراکه این مسئله‌ای بسیار حساس، به ویژه برای ایران است.

این مقام روس با تاکید بر اینکه «شانس برگزاری مذاکرات بسیار بالاست»، گفت که اکنون امکان تمرکز روی مسیر دیپلماتیک فراهم شده است.

وی همچنین گفت: ما شاهد یک موقعیت کاملا خاص هستیم که وحدت، در آن هدف است زیرا ایران و ایالات متحده خواهان بازگشت به اجرای کامل برجام هستند. اکنون، توالی مراحل و محتوای آنها باید مورد مذاکره قرار گیرد. این یک کار قابل حل بوده و دارای یک هدف استراتژیک مشترک است.