معاون اول رئیس‌جمهور از بانک مرکزی و بانک‌های عامل که در طرح مقاوم سازی و بازسازی واحدهای مسکونی روستایی مشارکت داشته اند قدردانی کرد و گفت: کسانی که حتی یک پروژه را مدیریت نکرده‌اند دولت را ناکارآمد می‌خوانند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس‌جمهور،  اسحاق جهانگیری عصر دوشنبه در آیین تجلیل از عملکرد شبکه بانکی کشور در طرح ویژه بهسازی و بازسازی مناطق سانحه دیده با گلایه از برخی کم بی مهری‌ها درباره بانک‌های عامل افزود: کار کردن برای مردم کشور به قدری شیرین و لذت بخش است که نباید زخم زبان‌ها کمتری تأثیری در روحیه افرادی که عاشق خدمت هستند ایجاد کند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر این که  اقتصاد ایران به شدت به عملکرد نظام بانکی کشور متکی است گفت: نظام بانکی در همه بخش های اقتصادی کشور از جمله بخش صنعت، کشاورزی، خدمات و مسکن نقش موثری دارد و هیچ طرح کوچک و بزرگ صنعتی در کشور نیست که نظام بانکی در اجرای آن کمک نکرده باشد بنابراین باید همواره با دید احترام نسبت به مدیران بانکی کشور نگاه کرد. جهانگیری در ادامه به شرایط اقلیمی و زمین شناسی ایران اشاره کرد و افزود: با توجه به این شرایط ایران همواره در معرض بحران‌های شناخته شده نظیر زلزله، خشکسالی و سیل و بحران‌های ناشناخته نظیر کرونا قرار دارد.

وی ادامه داد: همانگونه که وجود منابع نفت و گاز و معادن مختلف در کشور نتیجه فعل و انفعالات زمین در طول میلیون ها سال است، در عین حال گسل‌های زلزله خیز و بحران هایی نظیر خشکسالی نیز از جمله اتفاقات اجتناب ناپذیر است که باید نسبت به آنها شناخت داشته باشیم و تلاش کنیم آثار و عوارض آنها را به حداقل برسانیم.

معاون اول رئیس‌جمهوری در ادامه به زلزله استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در این حادثه اقشار ضعیف که نتوانسته بودند خانه‌های خود را مقاوم سازی کنند دچار خسارات و آسیب‌های جدی شدند که بخشی از این خانوارها تمام خانه‌هایشان تخریب شد و عده‌ای نیز زیر آوار جان خود را از دست دادند. جهانگیری افزود: در جریان وقوع سیل سال گذشته نیز مناطقی از کشور که دولت موفق نشده بود آنطور که باید اقدامات پیشگیرانه نظیر سیل بند ایجاد کند آسیب های جدی دیدند و در جریان وقوع بارش های شدید و بی سابقه زندگی مردم در برخی مناطق دچار تخریب و آسیب شد و کشاورزی و اقتصاد آنها لطمه دید.

وی با بیان این که  از ۱۵ سال پیش در دولت آقای خاتمی موضوع مقاوم سازی خانه‌های روستایی در دستور کار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گرفته است گفت: رئیس‌بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همواره در دولت‌های مختلف پیشنهاداتی برای تصدی وزارتخانه داشته است اما روحیه خدمت در او به گونه‌ای است که در جایگاه فعلی خود یعنی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی احساس رضایت بیشتری دارد و در این مدت نیز با همین روحیه موفق شده است مسئولین کشور و نظام بانکی را پای کار مقاوم سازی مسکن روستایی بیاورد.

معاون اول رئیس‌جمهور یادآور شد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در دوره‌ای  موفق شد از پنج میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی که ۹۳ درصد این واحدها از استحکام خوبی برخوردار نبودند بخش زیادی را مقاوم سازی کند و این واحدها امروز به دو میلیون واحد رسیده است. جهانگیری در ادامه به بازدیدهای خود از مناطق زلزله زده اشاره کرد و گفت: در این بازدیدها شاهد آن بودم که واحدهای مسکونی مقاوم سازی شده در زلزله های بعدی آسیب ندیده‌اند چرا که از مصالح ساختمانی استاندارد و طراحی و نقشه مناسب برای مقاوم سازی و ساخت آنها استفاده شده بود که این کار باعث حفاظت از جان و مال مردم در زلزله های بعدی شده بود. وی با تأکید بر اینکه در زمینه بازسازی مناطق آسیب دیده کاری کارستان در کشور انجام گرفت گفت: یکی از ظلم‌ها به مدیریت کشور این است که نمی‌گذارند ارزش کارهای بزرگ انجام شده به اطلاع مردم رسانده شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری یادآور شد: در زلزله آبان سال ۱۳۹۸ در کرمانشاه تعداد زیادی شهر و روستا تحت تأثیر این زلزله قرار گرفت و حدود ۱۴۰ هزار واحد مسکونی یا آسیب دید و یا به طور کامل تخریب شد که ظرف دو سال با کمک خود مردم، دولت، اعتبارات نظام بانکی و نظام اجرایی این واحدها بازسازی شدند.  

جهانگیری در ادامه به وقوع سیل سال ۱۳۹۸ و درگیری بیش از ۲۰ استان کشور با این سیل  اشاره کرد و گفت: برخی استان‌ها نظیر گلستان، لرستان و خوزستان آسیب‌های بیشتری در جریان وقوع سیل متحمل شدند اما با سازمان دهی و مدیریت مناسب بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گام‌های موثری در زمینه جبران این خسارات برداشته شد.

وی افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اتکا به تجربه و دانش مدیریتی خود طراحی خوبی را انجام داد و امروز با افتخار اعلام می‌کند که کل واحدهای آسیب دیده ناشی از سیل بازسازی و تعمیر شده اند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به سخنان تعدادی از مدیران عامل بانک ها در خصوص اقدامات صورت گرفته برای بازسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی افزود: در سخنان مدیران بانک ها و همچنین رئیس‌کل بانک مرکزی احساس رضایت درونی به چشم می‌خورد و مشخص است که این مدیران از اینکه تسهیلات را برای کمک به خانوارهای آسیب دیده پرداخت کرده اند احساس خرسندی و رضایت دارند. جهانگیری طرح مسکن محرومین را از کارهای ابتکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: این طرح با کمک دولت و نظام بانکی در روستاها به انجام رسیده است و تاکنون بیش از ۵۰ هزار واحد مسکن محرومین از تعهد ۱۲۰ هزار واحد مسکونی تکمیل شده و زمینه برخورداری محروم‌ترین اقشار جامعه از سرپناهی مطمئن را فراهم کرده است.