رئیس‌جمهور گفت: ایران برای ایفای نقش در کمک به استحکام آتش‌بس آذربایجان و ارمنستان و برقراری ثبات در منطقه اعلام آمادگی می‌کند.

جیحون بایراموف، وزیر خارجه آذربایجان روز گذشته به منظور رایزنی درباره مناقشه قره‌باغ به ایران سفر کرد. وی در تهران با مقامات بلندپایه کشور از جمله دبیر شورای عالی امنیت ملی، رئیس جمهور، وزیر خارجه و رئیس مجلس دیدار کرد.  

رئیس جمهوری در دیدار بایرامف با اشاره به مواضع صریح و روشن جمهوری اسلامی ایران در درگیری مورد مناقشه قره‌باغ و حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان، از پایان جنگ بین دو کشور و آزاد شدن مناطق اشغالی آذربایجان و برقراری آتش‌بس ابراز خشنودی کرد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر ضرورت استفاده از مرزهای ایران و آذربایجان برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری، افزود: با توجه به پایان دوران ترامپ در آمریکا و روی کار آمدن دولت جدید در این کشور احساس می‌کنیم، کشورها شرایط بهتری برای همکاری خواهند داشت.

روحانی در ادامه با اعلام آمادگی ایران برای مشارکت در بازسازی مناطق آزاده شده آذربایجان، گفت: با توجه به همسایگی دو کشور و امکانات موجود در ایران، حضور و مشارکت ایران در بازسازی مناطق آسیب‌دیده از جنگ قره‌باغ به نفع دو کشور خواهد بود.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به توافقات قبلی دو کشور ایران و آذربایجان از جمله پروژه راه‌آهن رشت - آستارا بر تسریع در اجرایی و عملیاتی شدن توافقات تاکید کرد و گفت: شرایط برای اجرای پروژه‌های مشترک همکاری توافق شده بین دو کشور از جمله سد خداآفرین و احداث نیروگاه فراهم است و دو کشور می‌توانند همکاری‌های خود را در حوزه‌های صنعتی، علمی، داروسازی و دیگر بخش‌ها بیش از پیش توسعه دهند.

وزیر امور خارجه آذربایجان نیز در این دیدار، از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی آذربایجان قدردانی کرد.

بایرامف با اشاره به آزادسازی مناطق اشغالی این کشور و احیای ۱۳۲ کیلومتر مرز مشترک با ایران، خاطرنشان کرد: مرزهای آذربایجان با ایران، مرز دوستی و توسعه است و بر این باور هستیم که احیای این مرزها می‌تواند پروژه‌های همکاری جدیدی برای دو کشور ایجاد کند.

بایرامف با تاکید بر توسعه و تعمیق روابط با ایران در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و تجاری، اجرای پروژه راه‌آهن رشت - آستارا را موجب افزایش همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور دانست و ابراز امیدوای کرد که با شرایط جدید بین‌المللی و رفع موانع موجود ناشی از تحریم‌های آمریکا، پروژه‌های مشترک همکاری دو کشور به سرعت اجرایی و عملیاتی شود.

وزیر امور خارجه آذربایجان همچنین در این دیدار، ترور دانشمند ایران، شهید محسن فخری زاده را محکوم و تاکید کرد: ترور یک دانشمند علمی به هیچ عنوان مورد قبول نیست و این اقدام را به شدت محکوم می‌کنیم.

این اولین سفر وزیر خارجه آذربایجان به ایران، پس از بحران اخیر در قره باغ است که ایران تاکید بر حل سیاسی دایمی این بحران ۳۰ ساله دارد.