نماینده مردم اراک در مجلس موضع‌گیری نماینده مجلس جمهوری آذربایجان علیه ایران را نشان از ناآگاهی وی از تاریخ کهن ارتباط بین دو کشور دانست و گفت: این سخنان به اهداف رژیم صهیونیستی کمک می‌کند.

محمدحسن آصفری در گفتگو با مهر در واکنش به سخنان نماینده پارلمان جمهوری آذربایجان علیه ایران، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران اعتقاد به ایجاد امنیت و آرامش در منطقه دارد و مخالف هرگونه جنگ و خونریزی در منطقه است و معتقدیم که باید اختلاف بین کشورها از طریق گفتگو حل و فصل شود.

وی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی به دنبال ایجاد اختلاف بین سایر کشورها با ایران است اما این موضع گیری‌ها نمی‌تواند باعث ایجاد اختلاف بین ایران و آذربایجان شود و مطمئناً هم از سوی ملت آذربایجان و هم ملت ایران این گونه اقدامات و موضع گیری‌ها محکوم است.

وی تأکید کرد: اگر منشأ این اظهارات بررسی شود، مشخص می‌شود که نشأت گرفته از سیاست‌های اختلاف برانگیز رژیم صهیونیستی در منطقه است اما آنان باید بدانند که پیشینه تاریخی ایران و آذربایجان به یکدیگر متصل و گسست ناپذیر است و این اتفاقات نمی‌تواند سبب اختلاف بین ایران و آذربایجان باشد و این اقدامات آب در هاون کوبیدن رژیم صهیونیستی است.

آصفری اظهار داشت: بهتر است که این نماینده پارلمان جمهوری آذربایجان، تاریخ ارتباط کشورش با ایران را بررسی کند و بداند که صحبت‌های وی نمی‌تواند سبب اختلاف بین دو کشور شود و این موضع گیری نشان از ناآگاهی وی از تاریخ ارتباط بین آذربایجان و ایران است.

گفتنی است، اخیراً بهروز محرم اف، نماینده مجلس ملی آذربایجان مطالب بی‌اساسی درباره جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد که «حکمت حاجی اف» دستیار رئیس جمهور آذربایجان در گفت‌وگویی تلفنی با سید عباس موسوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو ضمن رد این اظهارات و اعلام برائت از آن گفت: تذکرات جدی و لازم به این فرد داده شده و موضع جمهوری آذربایجان قدردانی از حمایت‌ها و مواضع صادقانه و عادلانه کشور دوست، برادر و همسایه جمهوری اسلامی ایران در بحران و جنگ قره باغ است.