رئیس‌جمهور اعلام کرد: محدودیت‌های جدیدی برای ۲۵ استان و ۴۶ شهرستان اعمال می‌شود که از روز چهارشنبه تا جمعه بعد (۱۰ روز ) این محدودیت‌ها برای مراکز استان اعمال می‌شود.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: آن ۴۳ شهرستان قبلی هم که برایشان محدودیت در نظر گرفته بودیم را مجددا تمدید کردیم. برای این ۲۵ مرکز استان هم همانطور که گفتیم از روز چهارشنبه کار محدودسازی را آغاز می‌کنیم.

رئیس‌جمهوری: اجرای طرح غربالگری و تشخیص به صورت وسیع باید در اولویت باشد و تمامی دستگاه‌ها باید کمک وزارت بهداشت باشند و دادستان هم باید ضمانت اجرایی آن را بدهند

وی ادامه داد: فعالیت‌های ردیف ۳ و ۴ که بیشتر جنبه آموزشی دارند و با تجمع افراد همراه می‌شوند نیز در این ۱۰ روز تعطیل می‌شود که همه این موارد و سایر مصوبات را سخنگوی ستاد به اطلاع خواهد رساند. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ما در بحث کرونا مسائل مفصلی را در جلسه امروز بررسی کردیم، اظهار کرد: ما برای اینکه بتوانیم در برابر این ویروس موفق شویم باید به وظایف خود عمل کنیم. بهداشت و درمان و دولت و مردم هر کدام وظایف خود را دارند که باید انجام دهند. از تامین وسایل و خرید آن تا سایر اقدامات و نیز وظایف کادر پزشکی کشور.

وی افزود: اگر مردم در این زمینه با تمام توان به صحنه نیایند و وظایف خود را انجام ندهند قطعاً ما در برابر این ویروس موفق نمی‌شویم.

برای قرنطینه شاغلان باید بیمه در نظر گرفته شود

روحانی تاکید کرد: برای بهداشت و درمان و اداره کشور و تامین منابع مالی باید اقدامات لازم را انجام دهیم و یکی از مواردی که جزو نواقص کار ما بود این بود که در اینجا مصوباتی تصویب می‌شد اما در بخش اجرا مورد عمل قرار نمی‌گرفت که به همین دلیل با دستور رهبری قرارگاهی برای اجرای این مصوبات و برخورد با متخلفان شکل گرفت.

رئیس‌جمهور ادامه داد: گروه‌های آسیب‌پذیر و سالمندان و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند را هم در جلسه امروز مورد بررسی قرار دادیم و دیدیم کشورهایی که نسبت به این دسته از افراد کار نظارت و مراقبت خوبی را انجام دادند، فوتی‌های خود را کنترل کردند. ما هم در زمینه این دسته از افراد و مراقبت از آنان کارنامه

خوبی داشته‌ایم.

روحانی تصریح کرد: بنابراین اعمال حاکمیت باید در کنار انضباط اجتماعی و مردمی مورد توجه قرار گیرد. در واقع نمی‌توان فقط به انضباط اجتماعی تکیه کرد. اگر قرار است کسی مراسم عقد و عروسی بگیرد به او پروتکل ارائه دهیم تا بداند چگونه عمل کند.

رییس‌جمهور افزود: در جلسات گذشته هم تاکید کردیم که کسی که قرنطینه می‌شود، محله هم باید به او کمک کند و نیازمندی‌های وی را تامین کند. فرض کنید یک پیرمرد و پیرزن را قرنطینه کنیم، محله باید نیازهای آنان را تامین کند و در اینجا بسیج می‌تواند وارد عمل شود.

وزیر کشور: چندین بار تاکید شد که وزارت صمت متولی قضیه کمبود ماسک است و برخلاف اعلام مسئولان هنوز در برخی مناطق دسترسی به ماسک سخت است و باید وزارت صمت و بهداشت به این موضوع ورود کند

 روحانی ادامه داد: همچنین برای کسانی که شاغل هستند و به مدت ۱۵ روز قرنطینه می‌شوند نیز باید حمایت بیمه را در نظر بگیریم.

دستورات مهم وزیر کشور برای شناسایی و ردیابی مبتلایان

در همین راستا وزیر کشور گفت: اجرای طرح غربالگری و تشخیص به صورت وسیع باید در اولویت باشد و تمامی دستگاه‌ها باید کمک وزارت بهداشت باشند و دادستان هم باید ضمانت اجرایی آن را بدهند.

عبدالرضا رحمانی فضلی دیروز در نخستین جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله به کرونا اظهار کرد: بحث نحوه اجرای مصوبات است، ما هم باید منطقه‌ای و هم محله‌ای مصوبات را اجرا کنیم. استانداران و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند در هر استان و شهرستان کمک کنند.

وی افزود: در محلات از نیروی انتظامی استفاده کردیم و موفق بوده است و باید از هلال احمر هم کمک بگیریم.

رحمانی فضلی گفت: چندین بار تاکید شد که وزارت صمت متولی قضیه کمبود ماسک است و برخلاف اعلام مسئولان هنوز در برخی مناطق دسترسی به ماسک سخت است و باید وزارت صمت و بهداشت به این موضوع ورود کند. وزیر کشور ادامه داد: ظرف یک هفته گزارش تمام اقدامات باید به این قرارگاه ارسال شود تا نقاط ضعف را بدانیم.

دامنه غربالگری وسیع می‌شود

وی گفت: اجرای طرح غربالگری و تشخیص به صورت وسیع باید در اولویت باشد و تمامی دستگاه‌ها باید کمک وزارت بهداشت باشند و دادستان هم باید ضمانت اجرایی آن را بدهند.

رحمانی فضلی بیان کرد: باید بتوانیم هرکسی که به بیماری کرونا مبتلا می‌شود را ردیابی کنیم و افراد مرتبط با او را شناسایی کنیم و از لحاظ بیماری تحت نظر قرار دهیم.

وزیر کشور ادامه داد: دامنه غربالگری وسیع می‌شود و از اینکه آمار ابتلاء زیاد می‌شود نباید نگران باشیم چون وقتی زود بتوانیم مبتلایان را شناسایی کنیم آمار فوتی ما کاهش پیدا می‌کند.

وی گفت: خواهش می‌کنم تمام کمیته‌ها با جدیت و قاطعیت تمام مصوبات را پیش ببرند تا تعداد بستری‌ها و مبتلایان کاهش پیدا کند.