سخنگوی وزارت امور خارجه از پایان نظام مجوز خواهی صادرات و واردات اقلام تسلیحاتی ایران در بامداد ۲۷ مهرماه جاری خبر داد و گفت: ۲۷ مهر، روز شکست آمریکاست که علیرغم گردن‌کشی و حیله‌گری‌ها نتوانست کار خود را جلو ببرد.

به گزارش ایرنا، سعید خطیب‌زاده در نشست خبری دیروز خود افزود: وزیر امور خارجه در ۱۹ مهر در صدر هیاتی محدود از نظر تعداد اما بلندمرتبه به چین رفت و با همتای چینی خود دیدار کرد.

وی توضیح داد: این سفر دارای ابعاد مختلف است. موانع مشخصی در برخی مراودات عادی پیش آمده بود که سفر ظریف به صورت مشخص برای برطرف کردن این موانع بود. گفت‌وگوهای مثمرثمری در این زمینه و در مسیر ارتقای روابط دوجانبه در ابعاد تجاری و اقتصادی انجام شد. وی با اشاره به ابعاد منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای سفر ظریف به چین و اینکه چین هم همانند روسیه طرحی درباره خلیج فارس ارائه کرده است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از هر طرحی که واقعیت‌های منطقه را شناخته و به دنبال برقراری گفت‌وگوهای درون منطقه‌ای باشد و شامل سازوکارهای فراگیر  شود، چه طرح چین باشد و چه طرح روسیه استقبال می‌کند. ولی فکر می‌کنیم طرح ایران جامع‌تر بوده و ساختاردارترین طرح ارائه شده، طرح صلح هرمز است و  امیدواریم کشورهای دیگر هم به دنبال گفت‌وگو باشند.

 تاخیر انگلیس در پرداخت طلب ایران  قابل پذیرش نیست

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در مورد رایزنی تلفنی ظریف با همتای انگلیسی و ارتباط آن با طلب تهران از لندن و نازنین زاغری گفت: انگلیس بدهی قطعی به ایران دارد و هر روز هم میزان این بدهی به خاطر تاخیر در بازپرداخت آن بیشتر می‌شود. این تاخیرها هم قابل پذیرش نیست.

از نقض آتش‌بس در قره‌باغ عمیقا متاسفیم

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره طرح ایران برای حل بحران قره‌باغ یادآور شد: از آتش بس در قره‌باغ استقبال کردیم اما از نقض آن از سوی دو طرف عمیقا متاسفیم. ما بمباران مناطق مسکونی و زیرساخت‌ها را شدیدا محکوم می‌کنیم. کشتار غیرنظامیان از نظر ما مردود است.

خطیب‌زاده ادامه داد: طرف‌ها را به خویشتنداری دعوت کرده و فکر می‌کنیم گفت‌وگوهای سیاسی، احترام به تمامیت ارضی و خروج از مناطق اشغالی به صلح پایدار کمک می‌کند. طرح ایران براساس این موارد است اما وقتی طرفین آماده پذیرش باشند، ما آن را اعلام خواهیم کرد.