سخنگوی دولت برگزاری و ایجاد تعادل بین دوگانه‌هایی مثل نان و جان، دین و جان و حالا آموزش و جان را رمز موفقیت دولت در امر مبارزه کرونا خواند و تصریح کرد: هیچ اجباری در مدرسه رفتن وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی در نشست خبری هفتگی خود با نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی در ابتدا با بیان اینکه موضوع مدرسه، آموزش و شیوع کرونا از مهمترین مسائل هفته اخیر بود، اظهار کرد: مبارزه ما با دو ویروس تحریم و کرونا مبارزه‌ای برای بقای ملی است. ما باید حمایت از دانش‌آموزان و سلامت‌شان را در کنار انجام امر آموزش به خوبی پیش ببریم و این یک آزمون ملی برای ماست.

به دغدغه اولیا دانش‌آموزان توجه شد

وی افزود: امروز معلمان متعهد ما در خط مقدم این پیکار قرار دارند و مناسبات آنان با دانش‌آموزان و اولیاشان کاملا متفاوت با همیشه است. ضرورت تحرک دانش‌آموزان و تاکید بر تمرین اجتماعی شدن، شیوه استفاده از فضای مجازی و انجام امور مربوط به تعلیم و آموزش از جمله مواردی است که در ستاد ملی کرونا و دولت درباره آن بحث شد و به دغدغه اولیا هم در این زمینه توجه کافی داده شد.

کارشناسان پرورشی و آموزشی تاکید داشتند مدارس باز شود

ربیعی در پاسخ به این پرسش که علت تاکید بر حضور دانش‌آموزان در مدارس چیست، تصریح کرد: آقای رئیس‌جمهوری در همان جلسه به طور صریح اعلام کردند که هیچ اجباری در مدرسه رفتن وجود ندارد اما تمام کارشناسان پرورشی و آموزشی حساسیت داشتند که مدرسه باز شود و در این زمینه به آسیب‌های جسمانی و روانی که در پی مدرسه نرفتن بچه‌ها پیش می‌آمد اشاره می‌کردند و به همین دلایل هم مدرسه‌ها باز شد.

وی یادآور شد: البته از امکانات آموزشی شبکه شاد هم می‌توان استفاده کرد ولی بازهم تاکید می‌کنیم که حضور در مدرسه اجباری نیست اما مدارس باز است و نیز لازم است که ارتباط دانش‌آموزان با مدارس حفظ شود، حال یا به صورت حضور فیزیکی یا به صورت مجازی.

جامعه را پادگانی اداره نمی‌کنیم چه برسد به مدرسه

سخنگوی دولت با اشاره به استفاده از واژه پادگان در سخنان رئیس‌جمهوری درباره مدارس و مفهوم آن اظهار کرد: پادگان دو مفهوم دارد، یکی اداره جامعه به صورت پادگانی که مشخص است ما با آن مخالف هستیم و دیدگاه ما این نیست و نظام جمهوری اسلامی هم بر این مبنا قرار نگرفته است پس جامعه را اینطور اداره نمی‌کنیم چه برسد به مدرسه. اما مفهوم دوم در این زمینه وجود آن نظمی است که در پادگان‌ها دیده می‌شود و تاکید رئیس‌جمهوری هم بر همان بخش بود.

ربیعی ادامه داد: این به معنای شرایطی است که در آن پروتکل‌ها در مدارس با نظمی دقیق رعایت شود. پس در این زمینه هم ما شاهد یک بازنمایی جهت‌دار هستیم که اخیراً هم باب شده و در سخنان مقامات دولتی و به ویژه رییس‌ جمهوری یک بخش برجسته می‌شود و مدام بر آن تأکید صورت می‌گیرد، درحالی که می‌دانیم گاهی این برجسته‌سازی‌ها مغرضانه است.

آخرین تصمیمات برای پیشبرد طرح مسکن ملی

سخنگوی دولت تاکید کرد: همچنین در طرح ملی مسکن قرار شد که انگیزه ایجاد شود و تصمیم گرفته شد که 50 درصد از اراضی مازاد دستگاه‌ها که به وزارت مسکن برای خانه‌سازی واگذار می‌شود، به خانه‌دارشدن کارکنان خود آن دستگاه‌ها بینجامد و تصور می‌کنیم که این کار در پیشبرد طرح مسکن ملی اثر مثبتی دارد.

از مرحله دوگانه جان و نان عبور کردیم

سخنگی دولت ادامه داد: در مورد دو گانه نان و جان ما از این مرحله عبور کردیم. از ۱۷ درصد رعایت پروتکل‌ها امروز گزارش ناظران وزارت بهداشت نشان می دهد در صنوف ۷۷.۵ درصد در ادارات و بانک‌ها ۹۰ درصد پروتکل‌ها رعایت شد و تعطیلات کمی داشتیم. الان هم به رشد رسیدم، ما رشد منفی کمی را تجربه کردیم و امسال خوشبختانه نشان می‌دهد از رکود خارج می‌شویم.

وی تاکید کرد که هرگونه تحلیل شرایط بدون دیدن محدودیت‌های طاقت‌فرسا و نفس‌گیر تبیینی صادقانه نیست.

20 سپتامبر اتفاقی نمی‌افتد

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آمریکا اصرار دارد که ۲۰ سپتامبر تمامی تحریم‌های بین المللی سازمان ملل علیه ایران برگردد و واکنش جمهوری اسلامی در قبال آن، اظهار کرد: همانطور که قبلاً بارها تکرار کرده‌ایم، آنچه ایالات متحده آمریکا به آن استناد می کند از اساس مبنای حقوقی ندارد؛ این کشور عضو برجام نیست که بخواهد از یکی از بندهای برجام استفاده کند. ضمن آنکه در همان بند قطعنامه و بندهای مرتبط در برجام (بندهای ۳۶ و ۳۷)، اشاره شده که تمامی راه‌های حل و فصل اختلافات باید طی شده باشد، در صورتی که هیچ کدام از آنها طی نشده است.

سخنگوی دولت گفت: از نظر ما و دیگر اعضای شورای امنیت و جامعه بین المللی، در بیستم سپتامبر هیچ اتفاقی نخواهد افتاد جز تداوم زورگویی‌های نامشروع و شکست خورده

و البته انزوای بیشتر آمریکا.

ربیعی تاکید کرد: اعضای شورای امنیت با صدایی بلند به آمریکا گوشزد کردند، این کشور هیچ حقی در بازگرداندن تحریم‌های پیشین ندارد و از این پس نیز تلاش آمریکا هیچ معنایی غیر از سرکشی در برابر خواست و اراده جامعه بین المللی نخواهد داشت. تحریم‌های مرتبط با قطعنامه‌های ملغی شده پیشین شورای امنیت، در ذات خود تحریم‌های چندجانبه و بین المللی بودند و تلاش برای اعمال یکجانبه آن کاملاً بی معنا و مضحک بوده و فاقد هرگونه اثرگذاری است.

بانک مرکزی در حال کنترل نقدینگی و تورم است

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه در زمینه مهار تورم چه اقداماتی از سوی دولت تاکنون انجام شده، تصریح کرد: در واقع منظور رییس کل بانک مرکزی در این زمینه، استفاده از تجربیات مختلف حتی در بانک‌های مرکزی کشورهای پیشرفته در اجرای سیاست‌های نوین پولی است که «عملیات بازار باز» محور اساسی این سیاست برای کنترل تورمی است. این سیاست با هدف گذاری تورم تلاش می کند از طریق عملیات بازار باز با خرید و فروش اوراق اسلامی خزانه در سود بین بانکی تاثیر گذاشته و از آن طریق بر نرخ تورم تاثیر داشته باشد.

سخنگوی دولت ادامه داد: روش ۶۰ سال گذشته در کشورمان این سیاست نبوده است. طی چند ماه گذشته این سیاست در بانک مرکزی اجرایی شده است و بانک مرکزی با اجرای بخش‌هایی از آن در حال کنترل نقدینگی و تورم است.

تبادل اطلاعات  ایران روسیه برای ساخت واکسن کرونا

ربیعی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اعلام آمادگی ایران برای ساخت واکسن کرونا با همکاری روسیه آیا شاهد چنین همکاری بین ایران و روسیه در زمینه ساخت واکسن کرونا خواهیم بود، گفت: در کشور خوشبختانه گروههای مختلف در ساخت واکسن کار می کنند و در خارج هم با کشور روسیه مذاکراتی داشته‌ایم و نیز بعضی کشورهای دیگر که تبادل اطلاعات انجام می‌شود. همچنین در مورد خرید واکسن از منابعی که احتمالا موفق خواهند شد، پیگیری‌ها انجام می‌شود.

نقشه راه اقتصادی و منافع مردم

وی در پاسخ به این پرسش که نقشه راه اقتصادی یک سال باقی مانده تا قرن جدید قرار است از سوی رئیس‌جمهوری به مردم اعلام شود، این نقشه راه چه تغییری به نفع مردم ایجاد می‌کند، تصریح کرد: این برنامه اقتصادی از چند جهت تدوین شده است یکی تداوم بخشیدن و سرعت بخشیدن به برنامه‌هایی است که در این ماه‌ها انجام شده است. سیاست‌های تکمیلی برای موثرتر بودن تداوم آن برنامه‌هاست. همچنین برای لحاظ کردن تحولات بین‌المللی بر ظرفیت‌های همسایگان و شرایط داخلی اقتصاد کشور، تهدیدهای امریکا و فرصت‌ها و قوت‌ها، برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: به علاوه مجموعه اقداماتی در قالب پروژه‌هایی که در یکسال، پایان خواهند یافت در برنامه یکساله وجود دارد که در مجموع این برنامه‌ها در بازار سرمایه تورم و اشتغال اثرگذار خواهد بود. همچنین بخشی از برنامه در زمینه معیشتی است، بنابراین نقشه راه اقتصادی به صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیر خود را خواهد داشت.

سفر وزیر خارجه سوئیس ربطی به رابطه ایران آمریکا نداشت

ربیعی در پاسخ به این پرسش که تحلیل وی از سفر وزیر خارجه سوییس و صحبتش در مورد تلاش برای راه انداختن حداقل گفت‌وگو با امریکا چیست، تصریح کرد: ایران و سوییس دارای روابط تاریخی و دوستانه با یکدیگر هستند. دو کشور همچنین نقشه راه روابط در ابعاد گوناگون رایزنی سیاسی، امور اقتصادی، حمل و نقل، کشاورزی، گردشگری، محیط زیست و ایمنی هسته‌ای غیرنظامی دارند که در سفر سال ۹۴ رییس جمهوری سوییس به ایران ترسیم شده است.

وی ادامه داد: در خصوص کانال مالی بین ایران و سوئیس قابل توجه است که این کانال بعد از ۲۰ ماه تعلل از سوی طرف آمریکایی، در خرداد ماه گذشته بطور رسمی عملیاتی شد که برای واردات اقلام ضروری دارویی و غذایی که از نظر قوانین بین‌المللی مشمول تحریم نمی‌شوند طراحی شده است.

سخنگوی دولت گفت: ما تردیدی در حسن نیت دولت سوئیس برای راه‌اندازی کانال نداریم ،ولی در مورد کارکرد آن با توجه به بدعهدی‌های دولت آمریکا تردید داریم. تا کنون دو تراکنش مالی با حجم نه چندان رضایت بخش، برای تامین داروهای بیماران سرطانی و بیماران پروانه‌ای از این کانال صورت گرفته است. امیدواریم با تامین مبالغ لازم، کانال فعال‌تر عمل کند.

ربیعی تاکید کرد: همانطور که پیش از این هم تصریح شده، این سفر ربطی به مسایل روابط ایران و آمریکا ندارد. جمهوری اسلامی ایران بارها موضع رسمی خود را نسبت به گردنکشی‌های رژیم ترامپ اعلام کرده و تغییری در آن‌ ایجاد نشده است. به نظر نمی‌رسد که تغییری در رویکردهای نادرست و مخرب واشنگتن ایجاد شده باشد. تا وقتی شاهد اصلاح رویه در سیاست‌های خصمانه آمریکا نباشیم، زمینه‌ای برای از سرگرفتن گفت‌وگوهای موثر و سازنده نیز وجود نخواهد داشت. اما اگر تغییرات مورد انتظار در سیاست‌های آمریکا تحقق یابد، بدون نیاز به میانجی‌گری و پیام‌رسانی و بر اساس ساختار مذاکراتی از پیش موجود در گروه ۵+۱، آمریکا می‌تواند به میز گفت‌وگوها بازگردد. این موضع جمهوری اسلامی ایران از مدت‌ها قبل اعلام شده و همچنان به قوت خود باقیست.