رئیس‌‌جمهوری با تاکید بر اینکه اولویت اول ما آموزش حضوری با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی است، گفت: بدون مشارکت خانواده‌ها، رعایت پروتکل‌ها در مدارس امکان پذیر نیست.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی دیروز در جلسه هیات دولت با اشاره‌ به‌آغاز سال تحصیلی گفت: از شنبه ۱۵ شهریور ماه مراسم سال تحصیلی آغاز می شود برای ما مهم بود در تمام مراحل که بگوییم فاصله جان و نان معنا ندارد، فاصله جان و کار معنا ندارد، فاصله معیشت و سلامت معنا ندارد، فاصله سلامت و دیانت معنا ندارد، در محرم دیدیم که هیچ فاصله ای بین این‌ها نبود.

روحانی خاطرنشان کرد: از ۱۵ شهریور می‌خواهیم بگوییم فاصله ای بین جان و یادگیری و آموزش وجود ندارد. هم می‌شود درس خواند و هم می‌شود مراتب تحصیلی را ادامه داد و هم جوانان می‌توانند به آینده خود امیدوار باشند درس خواندن در همه مقاطع برای ما مهم است انشاءالله با نظر گرفتن تمام پروتکل‌های بهداشتی که از ستاد کرونا اعلام شد، این کار به خوبی انجام می شود.

 امسال آموزش ترکیبی

از آموزش حضوری و غیر حضوری است

وی اظهار داشت: باید نوجوانان و جوانان ما در سلامت باشند و تحصیل خود را انجام دهند، امسال آموزش به طور طبیعی آموزش مرکب خواهد بود، یعنی ترکیب شده از آموزش حضوری و غیر حضوری آنجایی که آموزش و پرورش با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند کلاس خود را تشکیل دهد فاصله‌ها هست معلمان سر کلاس می‌روند اولویت اول ما آموزش حضوری است و همه پروتکل‌های بهداشتی باید رعایت شود.

‌رئیس‌جمهوری گفت: آموزش و پرورش به همه مدارس و مدیران خود ابلاغ کرده هر دانش آموزی که وارد مدرسه می‌شود، اعم از شستن دست‌ها، داشتن ماسک، حرارت سنج، نحوه نشستن باید به دقت مراعات شود از خانواده‌های عزیز می‌خواهم آنها هم مشارکت کنند و بدون مشارکت آن‌ها این کار امکان پذیر نیست.

روحانی با تاکید بر اینکه دانش‌‌آموزان باید پروتکل‌های بهداشتی را از زمان خروج از خانه رعایت کنند، افزود: این دستورالعمل‌ها از زمان خروج از خانه، داخل سرویس مدرسه، در مدرسه و زمانی که از مدرسه خارج شده تا بازگشت به خانه توسط معلمان و خانواده‌ها و همه آنهایی که می‌توانند در این زمینه یاری و کمک کنند، رعایت شود.

 هیچ کودک ایرانی نباید از تحصیل باز بماند

وی با بیان اینکه باید همه دست به دست هم بدهیم و تصمیم و ابلاغ ما هم این است که هیچ کودک ایرانی از تحصیل محروم نماند، افزود: همه باید بتوانند از آموزش بهره مند شوند. البته علاوه بر آموزش حضوری، صدا و سیما هم با آموزش و پرورش همکاری می‌کند که این کار ‌با کمک صدا و سیما انجام شود و امسال باید تلاش بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

‌رئیس‌دولت تدبیر و امید اظهارداشت: البته طبق پروتکل‌های بهداشتی ممکن است آموزش برای بعضی از مدارس با توجه به شرایط مدرسه، جمعیت، هر روزه یا روز در میان باشد که این موارد ابلاغ خواهد شد اما آموزش از طریق فضای مجازی فعال خواهد بود.

شبکه شاد برای مدارس دولتی رایگان می‌شود

روحانی ادامه داد: مدارس مختلف از شبکه‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف در آموزش به دانش‌‌آموزان استفاده کردند مدارس خصوصی با شرایط خاصی به دانش‌آموزان در تماس بودند و در مدارس دولتی نیز وزارت آموزش و پرورش شبکه شاد را در اختیار دانش‌‌آموزان قرار داد.

وی یادآورشد: البته مردم برای استفاده از شبکه شاد متحمل پرداخت مالی و هزینه اینترنت می‌شدند اما به سازمان برنامه و بودجه، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر آموزش و پرورش دستور دادم که شبکه شاد برای مدارس دولتی و برای دانش‌آموزان بدون هزینه باشد و خانواده‌ها در این زمینه نباید هیچ پرداختی انجام بدهند.

‌رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه وزارت ارتباطات مدارس را به شبکه ملی اطلاعات متصل کرده است، تصریح کرد: این کار بدون هزینه انجام شده و این کار بزرگی است که وزارت ارتباطات با کمک مالی سازمان برنامه و بودجه انجام داده و خانواده‌ها به ویژه آنهایی که از شرایط مالی خوبی برخوردار نیستند، نباید هزینه ای برای شبکه شاد پرداخت کنند تا آموزش به معنای واقعی کلمه برای دانش‌‌آموزان به صورت رایگان انجام شود و ان‌شاء‌الله رایگان انجام خواهد گرفت.