سخنگوی دولت گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران بدون هرگونه ملاحظه و حاشیه به صورت شفاف در مورد بیماری کرونا اطلاع‌رسانی کرده و می‌کند.

علی ربیعی در نشست خبری این هفته سخنگوی دولت که به دلیل پیشگیری از شیوع احتمالی ویروس کرونا به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه کرونا بدون شک مسئله اول کشور و دولت است، افزود: این موضوع تمام دنیا را درگیر کرده و این ویروس در اقصی نقاط دنیا قربانیانی گرفته است؛ ایران یکی شفاف‌ترین‌ها بوده و از همه ظرفیت‌هایش استفاده کرده است، برخلاف برخی کشورها که مصلحت‌اندیشی کردند.

بعد از شوک اولیه به سرعت بر اوضاع مسلط شدیم

سخنگوی دولت گفت: ما بعد از شوک اولیه به سرعت بر اوضاع مسلط شدیم. قطعا با کمک هم اجازه نخواهیم داد تروریسم، تهدید و تحریم و ویروس بر کشور ما مسلط شوند.

وی ادامه داد: دولت به رسالت اصلی خود عمل کرده و عمل خواهد کرده است. زندگی در کشور ما بر صدر سیاست نشسته است. دولت از همه آحاد مردم استدعا دارد با اهتمام بیشتری به توصیه های وزارت بهداشت و مسئولین توجه کنند؛ چرا که راه موفقیت ما همراهی و همیاری و مشارکت گسترده همگانی است.

ربیعی با اشاره به بررسی آسیب‌های اقتصادی ناشی از گسترش و شیوع ویروس کرونا بر کسب و کار مردم و کاهش سطح درآمدها در جلسه هیئت دولت، اظهار کرد: وزرای ذی‌ربط گزارش‌هایی دادند و دولت ستادی را در این زمینه تشکیل داده تا موضوع را بررسی و راهکارهایی ارائه دهند.

سررسید وام‌ها دو ماه عقب می‌افتد

وی افزود: برای کاهش فشار بر مردم مقرر شد سررسید وام‌های مرتبط با کسب و کارها و برخی دیگر از وام‌ها، دو ماه به عقب بیفتد. این مسئله فردا در شورای عالی پول و اعتبار مطرح و تصمیم‌گیری می‌شود و آقای همتی رئیس بانک مرکزی اطلاع‌‌رسانی‌های لازم را انجام می‌دهد.

سخنگوی دولت با اعلام اینکه مقرر شد برای استمهال بدهی‌های مالیاتی تسهیلاتی ارائه شود، ادامه داد: اگر لازم بود در جلسه سران قوا مطرح می‌شود. هرچند فکر می‌کنیم اختیارات لازم در دست دولت هست و تا آخر هفته در این باره تصمیم‌گیری می‌شود.

بیمه سلامت متوقف نمی‌شود

ربیعی با بیان اینکه دولت مقرر شده تا درباره تشکیل مجامع شرکت‌های بورسی و حل مشکلات بیمه‌ای تا آخر هفته تصمیمات حمایتی از سوی دولت اتخاذ شود، گفت: از جمله مسائل دیگر مطرح شده هزینه درمان بیماری برای مردم بود که مقرر شد بیمه سلامت متوقف نشود و در این خصوص هم به مردم خصوصاً طبقات آسیب‌پذیر فشاری وارد نخواهد شد.

سخنگوی دولت با اشاره به رفع ممنوعیت واردات و لغو سود بازرگانی برای کالاهای مرتبط با کرونا، تاکید کرد: اعمال محدودیت صادرات در این رابطه به وزارت صمت واگذار شد. وزارتخانه‌های صمت و بهداشت گزارش دادند که برای رفع کمبود اقلام بهداشتی ۱۰۷ کارگاه جدید راه‌اندازی و تغییر کاربری برای تولید مواد ضدعفونی ساده داده شده است.

وی ادامه داد: همچنین طبق گزارشی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه داد تولید ماسک‌های نانو n۹۵ مخصوص پرسنل بیمارستانی نیز تا پایان هفته به روزی ۳۰۰ هزار عدد خواهد رسید و کلیه دستگاه های تولید این ماسک‌ها در داخل کشور است.

پذیرای هرگونه پیشنهاد صادقانه برای کمک به ایران درخصوص کرونا هستیم؛‌ اما ایالت متحده صداقت لازم را در همین مورد هم نداشته است. وقتی نمی‌گذارند پول از طریق سوئیفت به ایران برسد، پیشنهادشان ریاکارانه است

 

تولید کیت تشخیص در وزارت دفاع

ربیعی با بیان اینکه تمام موارد یادشده به غیر از ظرفیت تولیدات وزارت دفاع است، اظهار کرد: از جمله مهمترین تولیدات وزارت دفاع تولید کیت تشخیص بیماری بوده است که توسط متخصصان آن مجموعه انجام شده است و در همین زمینه دولت برای توسعه و تولید کیت‌های تشخیص با ۵ شرکت دانش‌بنیان در حال انعقاد قرارداد است.

تمهیدات درباره  بسته شدن مرزها

ربیعی در پاسخ به پرسش ایسنا، درباره بسته شدن مرزهای ایران با کشورهای همسایه در پی شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد کشور و تمهیدات دولت در این زمینه تاکید کرد: بخشی از صادرات ما در شرایط تحریم‌های ظالمانه با همسایگان بوده است. در عین حال وجود فرهنگ مشترک و فاصله کم، زمینه‌ای شده که ما بخشی از مراودات خود را برای تامین ارز مورد نیازمان با همسایگان انجام دهیم. وی افزود: بسته شدن مرزهای ما با همسایگان‌مان برای اقتصاد کشور زیانبار بوده، اما یکی از اولین تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا، فعال شدن همزمان وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت برای این موضوع بود که در همین راستا هیأت‌هایی از ایران با عراق، ترکیه، امارات و افغانستان مذاکراتی انجام دادند. سخنگوی دولت با اعلام اینکه هم اکنون گمرکات عراق باز شده است و بر اساس یک پروتکل به تفاهم رسیده‌ایم، اظهار کرد: در این زمینه ایزولاسیون کالاها و رعایت تمام مسائل بهداشتی برای آسوده خاطر بودن مصرف‌کنندگان انجام می‌شود. همچنین ۲۵۰ ماشین به سمت افغانستان در حرکت هستند که برای اطمینان‌بخشی، کنترل‌های وزارت بهداشت در پایانه‌ها هم مرز با همسایگان شروع شده و پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود. ربیعی افزود: از ترکیه هم تعدادی کامیون وارد کشور شده است. علاوه بر این مرزهای آذربایجان فعال شده و ورودی و خروجی‌ها کنترل می شود. با پاکستان هم مذاکراتی صورت گرفته تا این کشور نیز در مراودات تجاری به ما بپیوندد.

مدارس تا آخر این هفته تعطیل خواهد بود

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره تعطیلی مدارس گفت: مطابق تماس‌هایی که داشتم مدارس تا آخر این هفته تعطیل خواهد بود. در صورت لزوم پنجشنبه یا جمعه صبح درجلسه تصمیم‌گیری خواهیم کرد. من از طرف دولت از سازمان صدا و سیما سپاسگزاری می‌کنم که برای آموزش از راه دور تدابیری آغاز کردند.

بازار از گوشت و مرغ اشباع شده است

سخنگوی دولت در ارتباط با نگرانی‌های وزیر بهداشت درباره گرانفروشی اقلام مربوط به بیماری کرونا و نگرانی‌هایی در راستای کمبود اقلام بهداشتی مثل ماسک، اظهار کرد: خوشبختانه کالاهای اساسی امروز به وفور هست. وارادات‌هایی که قبلا صورت دادیم به طوری هست که نگرانی نداریم.

قیمت‌های ارزاق عمومی از جمله گوشت کنترل شده است. حتی در مورد گوشت گوساله زیادی تولید هم داریم و عرضه آن‌ها با تقاضای کمتری رو به روست. دولت بازار را از گوشت و مرغ اشباع کرده است.

برای کاهش فشار بر مردم مقرر شد سررسید وام‌های مرتبط با کسب و کارها و برخی دیگر از وام‌ها، دو ماه به عقب بیافتد. این مسئله سه‌شنبه 13 اسفند در شورای عالی پول و اعتبار مطرح و تصمیم‌گیری می‌شود

تصمیماتی درباره ماسک و اقتصاد کرونازده

ربیعی گفت: تعرفه واردات ماسک را کاهش دادیم. بیش از 700 داروخانه در سراسر کشور برای فروش ژل ضدعفونی و ماسک اعلام شده است. در کارخانه‌هایی که الکل و ماسک تولید می‌کنند ناظرین مستقر شدند. آمارهای تولید این محصولات به وزراتخانه بهداشت و درمان  و وزارتخانه صمت گزارش داده می‌شود.

سخنگوی دولت در ارتباط با تخصیص ارز به تولیدکنندگان نیز گفت: در جلسه‌ای که من در صمت در کنار آقای رحمانی حاضر بودم تولیدکنندگان ضد عفونی اعلام کردند و متعهد شدند تا سه ماه افزایش قیمت نداشته باشند. در ماسک و موارد دیگر جهت تخصیص ارز هم صحبت‌هایی شده است. تصمیماتی برای اقتصاد کرونازده گرفته شده است که تا آخر هفته اعلام خواهد شد.

پیشنهاد کمک آمریکا صادقانه نیست

وی خاطرنشان کرد: لازم می‌دانم به موضع‌گیری آقای ترامپ و پمپو درخصوص کمک به ایران درخصوص کرونا اشاره کنم. ما هیچ‌گونه پیشنهاد صادقانه برای ملحق شدن به جامعه پزشکی را رد نمی‌کنیم، اما ایالت متحده صداقت لازم در همین مورد را هم نداشته است. به جای اینکه فقط اظهاراتی بکند، به طور عملی می‌تواند تحریم‌ها را بردارد. حتی می‌تواند تحریم‌های مشخصی را بردارد. اما وقتی نمی‌گذارند پول از طریق سوئیفت به ایران برسد پیشنهادشان ریاکارانه است.