پرداخت فوق‌العاده خاص کادر سلامت بعد از گذشت حدود ۵ سال پیگیری هنوز به نتیجه نرسیده است. نماینده جمعی از اعضای کادر سلامت در این باره می‌گوید: فوق‌العاده خاص مطالبه چند ساله کادر سلامت است که از اواخر دولت قبل پیگیری شد. برای رسیدن به این مطالبه، مسیرهای مختلفی طی شده و رایزنی‌های بسیاری انجام شده و مکاتباتی نیز از سوی وزارت بهداشت با معاون اجرایی، معاون اول ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته اما هیچ‌کدام به نتیجه نرسیده است.

به گزارش ایلنا، محمدرضا سقاییان‌فرد ادامه می‌دهد: عدم تأمین مالی به عنوان مهم‌ترین مانع تحقق این مطالبه همواره مطرح بوده؛ مانعی که البته به نظر می‌رسید با موافقت وزارت بهداشت برای تأمین منابع آن از محل درآمد اختصاصی این وزارتخانه برداشته شود اما این اتفاق نیفتاد. در واقع قرار بود این موضوع در لایحه بودجه ۱۴۰۲ دیده شود اما نمایندگان مجلس با آن مخالفت کردند. وی می‌گوید: با شروع سال جدید پیگیری این مطالبه را از سر گرفتیم. در همین راستا جلسه‌ای با معاون توسعه وزارت بهداشت برگزار و موضوع به صورت شفاف مطرح شد و وی قول همکاری داد. امید ما این است که بتوان با کسب مجوز لازم برای بهره‌گیری از محل درآمدهای اختصاصی، فوق‌العاده خاص کادر سلامت را برقرار کرد. سقاییان‌فرد ادامه می‌دهد: در سفر اخیر رئیس‌جمهور به شیراز این فرصت فراهم شد و در حاشیه افتتاح بیمارستان شهدای شهرستان رستم، موضوع برقراری فوق‌العاده خاص کادر سلامت را با وی مطرح کردیم که پاسخ دادند «انشاالله». از آقای رئیس‌جمهور خواستیم که با توجه به اهمیت این آیتم در حقوق کادر سلامت، و همچنین با توجه به موافقت وزارت بهداشت برای فراهم کردن منابع، از طریق مصوبه هیات وزیران یا دستور به سازمان برنامه و بودجه برای دادن مجوز به وزارت بهداشت، گره کور این مسأله را باز کنند. البته وزیر بهداشت باید درخواستی برای رئیس جمهور بفرستند تا موضوع مجددا پیگیری شود.

وی با اشاره به وضعیت بد معیشتی کادر سلامت گفت: حجم کار بالا و درآمد ناچیز، انگیزه را از کادر سلامت گرفته و بسیاری از آنها ترجیح می‌دهند از بخش دولتی به بخش خصوصی کوچ کنند. همچنین برخی برای مهاجرت اقدام می‌کنند که با کمترین مانعی، آنها را پذیرش می‌کنند. انجام کار دوم و درخواست بازنشستگی پیش از موعد، همه نشان می‌دهد که وضعیت معیشت کادر سلامت بسیار وخیم است و اگر فکری به حال آن نشود تا چند سال دیگر حتما با مشکل مواجه خواهیم شد.

سقاییان‌فرد تأکید می‌کند: حوزه سلامت ارتباط مستقیمی با سلامت جمعیت میلیونی جامعه دارد. نباید در این حوزه تصمیمات غیرکارشناسانه گرفت. توجه به مطالبات این افراد، در واقع پیشگیری از بحران کاهش کادر سلامت و کاهش کیفیت خدمت‌‎رسانی در بیمارستان‌های دولتی است. حتی اگر بخواهیم با نگاه مردمی هم ببینیم، حفظ و نگهداری نیروهای کادر سلامت و تأمین معیشت آنها باید یکی از اولویت‌ها باشد.