تورم مهار نشود، اصلاح دستمزد را دنبال می‌کنیم

سیصد و پانزدهمین نشست شورای عالی کار با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نمایندگان کارگری و کارفرمایی روز دوشنبه ۲۸ فروردین ماه برگزار شد.

به گزارش ایلنا، «رعیتی‌فرد» معاون روابط کار وزیر تعاون، «اصلاح آیین‌نامه دادرسی کار» و «پژوهش در مورد مزد منطقه‌ای» را از مهم‌ترین دستور کارهای این نشست شورای عالی کار دانست. با این حال «علی خدایی» عضو کارگری شورای عالی کار در ارتباط با نشست روز دوشنبه به اعتراض گروه کارگری نسبت به افزایش قیمت‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: در این نشست، نسبت به افزایش قیمت کالاها و خدمات در سال جدید واکنش نشان دادیم و اعتراض رسمی خود را به وزیر کار اعلام کردیم.

او افزود: به عنوان نماینده کارگران به وزیر کار گفتیم که دولت به وعده‌های خود در زمینه مهار و کنترل تورم عمل نکرده، بنابراین اگر اوضاع این گونه باشد، برای برگزاری فوری شورای عالی کار و اصلاح دستمزد ۱۴۰۲ درخواست رسمی خواهیم داد.

خدایی با تاکید بر اینکه مزد ۱۴۰۲ با قول رسمی وزاری دولت مبنی بر کنترل تورم مصوب شد، می‌گوید: در روزهای اخیر، قیمت‌ها از سوی مراجع رسمی افزایش یافته؛ نرخ کرایه تاکسی، اتوبوس و مترو ۴۰درصد بالا رفته و از سوی دیگر، سیاست‌های تنظیم بازار اجرایی نشده است. نماینده کارگران در شورای عالی کار می‌افزاید: شاهد افزایش قیمت مرغ، تخم‌مرغ و سایر کالاهای خوراکی در بازار هستیم. امروز قیمت هر کیلو مرغ در بازار بیشتر از ۸۰هزار تومان است در حالی‌که قرار بود حداکثر قیمت عرضه مرغ، کیلویی ۶۳هزار تومان باشد. در بخش مسکن نیز شاهد شکست سیاست‌های کنترلی و افزایش بی‌رویه نرخ اجاره خانه هستیم. اینها همه نشانه‌هایی از خلف وعده دولت در کنترل تورم است.

او اضافه می‌کند: اگر اوضاع این گونه باشد و نتوانند قیمت‌ها را کنترل کنند، بدون تردید اصلاح دستمزد را با جدیت دنبال خواهیم کرد. ما این مساله را به طور رسمی به وزیر کار به عنوان نماینده دولت در شورای عالی کار اعلام و تاکید کردیم دولت باید به وعده‌های تورمی خود پایبند باشد.